Dva ryzlinky z Wachau a z Alsaska
Výběr z bobulí
Víkend na Moravě
Večerní stín ze statku Casanova
Casanova trochu doplácí na to, že leží u silnice. Je totiž součástí asi dvacetičleného sdružení či družstva malých samostatných toskánských zemědělských farem, které nabízejí biopotraviny, víno nebo prázdninové ubytování. V Casanově koupíte oleje, vína a potraviny z několika sdružených farem, jen je to pro mě, italsky téměř němého, těžko k rozluštění, a nabídka vína se trochu ztrácí v nabídce ostatních výrobků. Když jsem při předchozích čtyřech dovolených šetřil a kupoval lacinější vína, nenašel jsem žádné, kvůli kterému bych se do Casanovy chtěl vrátit. Tohle víno by za to stálo, a moje spotřeba olivového oleje stoupla natolik, že bych se tam měl do vánoc ještě jednou podívat…
Sobotní odpoledne v Tróji
S de Siroua 2006, Syrah, Vin Rouge du Maroc
Nejsem obdivovatelem webových kompilací, tak jsem negůglil, dokud jsem víno nedopil. Dodatečně jsem tady našel firemní web včetně vín. Řeči o historii podniku s belgickými kořeny a o 200 hektarech vinic v Rommani si můžete přečíst tady, k samotnému vínu jsem se dočetl jen to, že pochází z patnáctihektarové vinice a bylo školeno v barikových sudech. Jiný text ovšem naznačuje, že na Syrah se používají pětisetlitrové sudy, tak nevím.
Zatím to na novou Komunitní Bedýnku, severoafrickou, nevydá. Pokud ovšem chcete před dlouhou zimou získat zajímavá vína jižního typu za ceny, za které se prodávají u výrobce, klikněte si na včerejší text o Toskánských Komunitních Bedýnkách tady a objednávejte. Zima bude dlouhá…
Komunitní bedýnky popáté
Na rozdíl od předchozích bedýnkovacích pokusů na vás tentokrát nechystám žádné lahve naslepo. Všechny lahve budou korektně označené a dokonce vám tentokrát napíšu, co v Bedýnce bude. Bez záruky! Je to seznam toho, co bych tam chtěl mít a o čem jednám, ale jestli se to nepovede, mám v záloze tři vína, o kterých jsem tady už psal a která jsou k mání i v Čechách. Slibuju, že je nevyměním kvůli výdělku, vzhledem k cenám dopravy bych vína nahrazoval tak, aby na cenách neprodělali účastníci. Takže co bych chtěl přivézt:
Psal jsem o něm víckrát, třeba tady. Supertoskánec se 100 procenty Sangiovese, už podle ročníku se blíží zralosti. Srdeční záležitost, kterou každý nemusí sdílet, ale kdy si pořídíte víno téhle třídy za 400 Kč?
Fattoria Il Palagio, Sauvignon 2009 IGT. 7,50 Euro.
Nižší střední třída v bílých, něco jako bílá Škoda Octavia. Sauvignon typický pro Toskánsko, s výrazně jinými charakteristikami, než mívají SVG z Moravy nebo od Loiry. Plnější, s chudší kyselinou.
Italská klasika, 80% Sangiovese a 20% Montepulciano, psal jsem o něm tady. Červené na každodenní pití.
Sauvignon z Palagia je OK, ale tohle víno má mnohem větší ambice. Barikovaná směs Trebbiana, šardonky a Vermentina, která jakoby se zhlídla v burgundských barikovaných šardonkách. Lucestraia se mi moc líbí, jen bych ji vůbec netipoval na Toskánsko. Moje poznámky zase tady.
Fattoria Il Palagio, 16 + 7,50 = 23,50
Marchesi Ginori Lisci, 5 + 15 = 20
Fattoria Sorbaiano, 7 + 13 = 20
celkem 63,50 Euro. Když jsem tam byl o prázdninách, bylo to asi 1640 Kč, současným kurzem asi 1590 Kč. Plus doprava, odhadem 30 Kč za lahev (1 Euro + DPH), takže 1770 Kč. (To je o něco míň, než kolik bych zaplatil za benzin, kdybych chtěl objet všechna tři vinařství :o) Co kdyby se nějaká lahev rozbila, a kdoví, co si banka vezme za převod do Itálie, tak to zdražím na 1 800 Kč. Berete?
Pokud se mezi vámi najdou labužníci, kteří četli pozorně citované a odkazované články o toskánských vínech, nabídnu jim dva bonusy. Z Fattorie Il Palagio si můžou vyměnit některé víno za báječné Brunello di Montalcino 2003 (s příplatkem) a z Fattorie Sorbaiano podobně přidat Rosso delle Miniere 2003 (taky za příplatek). Připište mi to do závěrečné poznámky a nabídnu vám to individuálně.
Dva ryzlinky z Mělníka
šedivou etiketou musí mít nějakou podprahovou přitažlivost, měl jsem ještě nedopitá tahle dvě červená. (Jestli Krausovy etikety neznáte, postačí kliknout na webové stránky tady, tam je šedá použitá až extrémně destruktivně.) Ale napřed ještě k tomu, co jsem vyčetl z etiket. Obě vína jsou nezatříděná a deklarovaná pouze jako zemská. Na to bych se vinaře rád zeptal, protože podle kontraetikety (zadní etiketa není vůbec vzadu, ale přitisknutá k přední etiketě, oddělená jen stříbrnou linkou) první suchý ryzlink byl poctivý kabinet (21o cukernatosti a 12,5% alkoholu), druhý dokonce PS (22,5o cukernatosti a jen 10% alkoholu, na vysvětlenou taky 31 gramů cukru). Navíc vína nemají žádné lidové ceny, stojí 190 a 200 Kč. Je prostě zjevné, že si je vinař vědomý kvality vína, ale z nějakého důvodu se rozhodl prodávat ho bez zatřídění v panujícím přívlastkovém systému.
Dvě toskánská červená
Casale dello Sparviero znamená volně Statek Krahujců, alespoň podle chatrné Italiano delle Bicchiere, italštiny Skleničkovy. 380 hektarů (podle firemního webu) u Castelliny v Chianti s historií sahající zpátky až do šestnáctého století. Krahujčí červené, Rosso dello Sparviero, je cuvée 60% Sangiovese a po dvaceti procentech Merlotu a Cabernetu Sauvignon. 4000 až 5000 keřů na hektar, 80 hektolitrů z hektaru, takže ať dělám co dělám, dává mi to zatížení přes dvě kila hroznů na keř. Nic působivého. 6 měsíců v nerezovém tanku a tři měsíce v lahvi. 13% alkoholu, 5 gramů kyselin, 1,7 gramu zbytkového cukru, ale pozor, 29 gramů bezcukerného extraktu. Podle technického listu dobře pitelné, mladé svěží víno s výrazně ovocitou vůní a příjemnou harmonickou chutí. Můžu potvrdit, že je to typické toskánské víno na běžné pití v segmentu mezi pěti a osmi Euro. Má příjemnou, čirou temně rudou barvu, pěknou vůni po lesním ovoci a koření, totéž ovoce je v chuti spolu s příjemnými tříslovinami a překvapivě dlouhou dochutí. Chuť není přehnaně bohatá nebo elegantní, ale mezi levnými víny na všednodenní pití je to nadprůměrný kousek. Takových vín se v Itálii najdou spousty, někdy lepší, častěji horší, ale v Čechách většinou bývají za turbo-ceny. Tohle stojí 249 Kč, takže ještě snesitelně.
Chianti Classico 2007 se 14% alkoholu je podobný příklad. Víno, které přesně pasuje do své kategorie, do vymezené škatulky, a v zásadě ji překračuje. Podle firemního webu 95% Sangiovese a 5% Canaiola, hustota výsadby kolísá mezi 3 500 a 6 200 keřů na hektar, což je docela podstatné kolísání (ale třeba jsou tam zrovna strmější kopce). Výnos 50 hektolitů na hektar. 12 měsíců ve velkých dubových sudech a nejmíň 6 měsíců v lahvi. Barva je výrazně plnější a temnější, než u předchozího Rosso (zřejmě díky delšímu barikování). Objevuje se v ní kávový tón, přesto je pěkně čirá. Ve vůni lesní plody a koření, taky vanilka a dřevo, vůně trochu působí jako cizokrajné květiny, jak jsem o tom psal nedávno tady. V chuti znatelně koncentrované, husté (kyseliny 5,4 g, cukry 2 gramy, bezcukerný extrakt 31 gramů). Stále výrazná kyselina a znatelné tříslo trochu stahují pusu. Kávovo-likérový závěr. Celkový dojem prudce elegantní, ale uměřené víno, za 379 Kč čistá radost.
Ve skutečnosti jsem jen hledal náhradu za Chianti Classico 2006 od Fontodi, nejlepší klásiko z mé letošní dovolené. To se bohužel v Čechách prodává za cenu, za kterou je pro mě většinou nedostupné. Podle mých prázdninových degustačních poznámek má Fontodi výrazný středomořsky kořenitý závěr, který ve Sparvieru nenalézám, ale taky luxusní cenu 660 Kč. Beru Sparviero!
Nejlepší letošní víno
Tipuju to kolem stovky v Bille, kam chodí nejčastěji nakupovat. Je to dárek k narozeninám od syna. Letos mu bylo deset a tohle byl asi první dárek od něj se vztahem k vínu. Tak se nedivte, že víno soukromě hodnotím výš, než všechna letošní burgundská Premier Cru nebo těžce vyhledávané supertoskánce :o) Že si ho považuju víc než dárky od kamarádů – vínoznalců. Už se těším, co mu dám k osmnáctým narozeninám. Uvítám tipy na six-packy vynikajících vín ročníku 2000. Nevíte o nějakých? Mám to těžký – v Burgundsku ročník 2000 za moc nestál, asi budu muset hledat v Itálii… poraďte!