Vánoční přání
Bourgogne Pinot Noir 2007, Amiot-Servelle, Chambolle Musigny, Francie
Luxusní ambaláž, bachratější burgundská lahev a etiketa s vytlačovaným reliéfním tiskem. Barva je nepřikrášlená pinotová, světlejší rubínová, tak akorát. Podle vůně je to trochu nevyzrálý Pinot, a v chuti naprostý masakr, zeleninové kyseliny a třísloviny jako hromada pilin od cirkulárky. Je to bohaté, je toho hodně, ale když mám naslepo určovat původ vína a mám se rozhodovat mezi Francií a Moravou, usuzuju hlavně podle kyselin a tady bych to spletl. 12% alkoholu, vlastně málo na slušný ročník. Šťavnatá paprika v chuti, ale žádný pepř v dochuti. Chuťově výrazné, omlouvám se za ty zmatené poznámky, naslepo bych to spletl ještě víc. Být to rulanda z Moravy, asi bych zajásal, ale že je z Chambolle, jsem zmatený. Čekal bych něco jiného.
ChiantiGate
Podle mnoha zpráv italských médií italské úřady mají podezření, že asi 10 milionů litrů Chianti, Toscana IGT, Brunella di Montalcino a Rosso di Montalcino byly „říznuté,“ tedy smíchané s víny nižší kvality. Podle těchto zpráv je pro podezření z falšování úředních listin vyšetřováno sedmnáct osob a 42 firem.
Vitamíny se sektem
Už rok schovávám ve sklepě dvě lahve Cassis, burgundského černorybízového likéru. Je krásně ovocný a sladký, takže když jsem si při přípravě pomerančové šťávy představil, jak bude výsledný mix se sektem kyselý, otevřel jsem jednu lahev Cassisu. Výsledek dostal podivně narudlou barvu ale i neutrálně sladce ovocnou chuť. Nemáte-li doma Cassis, doporučuju mangový džus nebo cukr.
Ráno mě škrábalo v krku. Zítra budu zase jako rybička!
Pozdní sběr prosincový, léčící, uzdravující
Obtelefonoval jsem několik známých, kteří mají profesionální zkušenosti z gastronomie a ti kupodivu říkají, že čím víc tím líp. Ať si zákazník sám vybere, jestli ke grilovanému candátu na špenátě je lepší neznámý veltlín, ryzlink, šardonka nebo sauvignon! A jakže si má ten platící jasnovidec vybrat víno k jídlu, které ještě neochutnal? No to je jeho věc. Strašně rád bych si o tom pokecal s několika lidma, které znám jen z časopisových článků a náhodných míjení na degustacích.
Chassagne-Montrachet 2007, Thomas Morey
Co s Pinotem?
Dolce Vita píše, ať to vařím aspoň dvě a půl hodiny. Za takovou dobu dostanete určitě v kuchyni s bublajícím hrncem za zády a s vůní luxusního burgundského obrovský hlad. Navíc jsem nemohl popíjet víno, měl jsem ještě řídit… ještě jsem si po třech hodinách vzpomněl na kudrnku a vytáhl pár žampionů a na malé pánvi je nakrájené trochu osmažil (díky, Šárko!). Guláši bourgignone je šumafuk, jak dlouho se vaří (čím víc, tím líp), ale já jsem už u něj hladem dupal.
Doporučuju vyzkoušet, s medem spíš šetřit. Vhodné víno koupit ve Skleničkově e-shopu. Na burgundské recepty je nutné kupovat tři lahve: jednu do hrnce, druhou do kuchaře a třetí do skleniček strávníkům. Jak říká yaxi: Kuchař má bejt veselej! Dobrou chuť!