Pozdní sběr Svatováclavský
Sauvignon Saint-Bris 2008 AOC, Lamblin & Fils
Obvykle dodávám, že to je asi tak všechno, co je o tom potřeba vědět, protože sama apelace ani vína nejsou nijak významná. Přesto jsem jedno takové víno koupil do třetích Komunitních Bedýnek a teď si lámu hlavu vymýšlením důvodu, kterým bych vás přesvědčil. No ale vzdávám to – mně se to víno prostě líbí.
I doma bylo víno dobré – lehké, svěží víno na zahradu a do tepla. Sauvignon vyrobený stejným postupem jako Chardonnay v Chablis: žádný dubový sud, žádné ležení na kvasničních kalech. Naopak kvašený za řízené teploty (takže chlazený), celý život strávil v nerezu, má světlejší žlutavou barvu, květinovou a limetkovou vůni, příjemně svěží chuť s výraznými kyselinami, připomínajícími červený rybíz a zřejmě i pár gramy zbytkového cukru. Na jazyku zůstává viset docela dlouho. Taky bych mohl napsat, že to je příklad masové produkce, levné víno pro supermarkety a nenáročné pití, ale pěkně řemeslně odvedené, čisté a příjemné. Etiketa kupodivu nenese informaci o alkoholu, ale protože jsem na něj sám, doufám, že alkoholu bude málo, tak 12%. Na soutěžích většinou vyhrávají těžké váhy, ale občas je potřeba se potěšit i s něčím hubenějším. (Druhý den mě Dan Brož e-mailem upozornil, že na etiketě alkohol je, ale nečitelně vytištěný zlatě na černém podkladu. Ani napodruhé jsem to nenašel, až napotřetí pod lampou jsem to objevil: 12% :o)
Jestli vám to nebude chutnat, svět se mi nezboří. Mně to chutná jako nenáročné pití, jednoduché čisté víno. Ale jestli si ho půjdete sami koupit, mějte se na pozoru. Včera jsem v Le Caveau ochutnával několik olivových olejů vyráběných s různými příchutěmi, s vlašskými ořechy, lískovými oříšky, pistáciemi a mandlemi, a přes veškerou otrlost jsem podlehl a koupil. Naslepo jsem hádal mandlový olej a neuhodl. Je zajímavé, jak těžko se identifikují známé chutě v nečekané souvislosti. Přesně jsem si při ochutnávání vybavil Amaretto, italský mandlový likér, ale „mandle“ jsem nedokázal vyslovit. Takže bacha!
Saint Laurent 2007 Craig’s Reserve, Stapleton-Springer
Ryzlink rýnský 2008, Milan Sůkal, Nový Poddvorov
Komunitní bedýnky, třetí kolo
Až se zima zeptá
Fixin 2005 AOC, Domaine Vincent et Denis Berthaut
Ve fixinských nepřehledných uličkách se špatně něco hledá, ale restaurace Chez Jeanette i vinařství Domaine Berthaut za trochu bloudění stojí.
Leonard Cohen v Sazka Aréně, sobota 29. srpna
Potěšitelné je i to, jak Cohen se svým repertoárem dokáže stárnout. V šedesátých a sedmdesátých letech přitahoval publikum rozervanými písněmi o vztazích k ženám, v devadesátých letech má v písních mnohem víc společenských témat. Nejlíp to ukazují jeho vtípky o sobě – když chtěl tehdy provokovat, napsal o sobě, že je „další hubený cikánský zloděj s růží v zubech,“ dnes podobně provokativně zpívá „já jsem ten malej Žid, co napsal Bibli.“ Nikdy se od starých písní nedistancoval, a tak mu publikum dodnes věří slaďák Hey, That’s No Way To Say Goodbye i Slavnou modrou pláštěnku.
Kdybych měl vybrat jedinou píseň, byla by to Hallelujah. Spolehlivě mě naživo dostane její začátek: „Prý existuje tajný akord, který hrál David, aby potěšil Hospodina – Ale ty se stejně o muziku nezajímáš, že ne?“ Z třetího verše „But you don’t really care for music, do you?“ je zřejmé, že jde o krajně intimní dotaz, a když se jím Cohen obrací k patnáctitisícové sportovní hale, rozesměje mě to napřed jako dobrý vtip, ale zároveň mě to dojímá, protože to dokáže vyslovit přesvědčivě jako milostné vyznání. Nebo je to modlitba?
Z mých loňských přání mi Cohen splnil jen jedno – zahrál Sisters Of Mercy. Takže kvůli Never Any Good nebo Johance z Arku asi budu muset zajet na další koncert. A samozřejmě kvůli Cohenovi samotnému. 21. září v Barceloně mu bude pětasedmdesát.
Où sont les neiges d’antan?
I dnešní víno jsem si vybral s ohledem na ten iniciační zážitek. Na etiketě už nemá „Chateau de Santenay“ ale nově „Chateau Philippe-Le-Hardi“ po burgundském vévodovi, kterému zámek patřil (v těch dávných dobách prý Burgundské vévodství nespadalo do Francie a mělo větší rozlohu, než tehdejší francouzské království). Tahal jsem víno z chladničky s ironickou myšlenkou, že se ukáže, jestli se po třech návštěvách Chateau de Santenay a celkem šesti v Burgundsku ještě budu klanět něčemu tak obyčejnému, jako je barikovaná šardonka.
Víno má vyšší zlatavou barvu, naznačující střední až vyšší věk, voní jako šardonková lesní studánka okořeněná vanilkou, s čmoudícím ohníčkem vedle za šutrem, a podobně i chutná: ještě je tropicky ovocná a trochu svěží, ale už se do ní dostaly vyzrálé tóny dubu a extraktivní plnosti. Není to žádná bomba, ale běžím probrat účty, abych mohl porovnat dojmy s cenou. Cokoli do dvanácti Euro by bylo výborné. Není to dnes takový zážitek jako pro mě bylo mnohem obyčejnější víno před čtyřmi roky, ale jak říkají pivaři v létě: Není nad první napití!
Tak vidíte, zase jsem víno odbyl jedním odstavcem a ostatní plky zabraly čtyři sloky. Pořád to říkám, že víno samo není tak moc důležité: opravdu důležitá je společnost, s kterou ho pijete a to, co při tom všem zažijete.