Měl bych dnes spíš napsat o nové kampani značky Vína z Moravy, vína z Čech v Intersparu (ta značka je snad prokletá?) a zatleskat za následováníhodný počin firmě Víno Mikulov (patřící pod Bohemia Sekt), ale o tom si více přečtete tady. Že se v této věci nejspíš neúmyslně namáčí i Vinařský Fond se píše taky tady. Už jsem se na blogu dříve ptal, kdyže bude ta Valná hromada Svazu vinařů ČR, takže nejlepší zpráva nakonec je odtud: 19. června ve 13 hodin ve Velkých Bílovicích. Kurňa, ale že se na devatenáctýho těším! Úvodní titulek sice patří až k dalšímu textu, ale paradoxně by se dal spojit i se zprávami o těchto podivně prodávaných vínech – po některých vínech vás přejde chuť na večeři. To ale neplatí o dnešním receptu na rychlou večeři.
Takže pokud si chcete naopak spravit chuť, čtěte dál… nedávno jsem tu psal o tom, že ženy raději večeří mimo domov, ale dnešní večeře je tak bezpracná, že si za ni taky vysloužíte pochvalu. Doporučuju k večeři koupit bílou bagetu – v neděli večer jsme to doma ošidili bílými houstičkami, které paní Skleničková upekla k dopolední snídani. Naštěstí jsem den předem uložil do ledničky vychladit konzervu, kterou budete k tomuto receptu nutně potřebovat.
Už při koupi v burgundském Savigny-les-Beaune mě prodavačka upozorňovala, že Foie Gras se mají skladovat ve špajzu (jak se to řekne spisovně?), ale mají se 24 hodin předem uložit do chladničky a vyjmout a otevřít hodinu před podáváním. Takže jsem vyjmul a následující půlhodinu hledal otvírák na konzervy. Když jsem ho našel, byl nejvyšší čas dát do mrazáku chladit Rulandské šedé 2007 od Jana Bartoše z Tvrdonic. Pokud toto skvělé víno ve své vinotéce nemáte, můžete ho nahradit například Pinotem Gris Grand Cru Hatschbourg 2004 od Wolfbergera, ale o tom pojednám později. Sladké Pinoty Gris podáváme podchlazené na 6oC, jak velí alsaský zvyk.
Mezitím dopijeme zbytek rosé Zweigelu od Špalků z včerejšího horkého večera, a to je důležitá věc, protože kdybyste pili suché rosé po šeďáku, vůbec by vám rosé nechutnalo, a to je stejně jako všechny ostatní recepty tady zaručený, protože jsem to právě vyzkoušel – brrr – rosé je dobrá věc na ukrácení půlhodinky do večeře, než se podchladí šeďák, ale potom už je nepoužitelné.
Potom otevřeme konzervu s foie gras, nakrájíme plátky veky a na ně naházíme plátky jatýrek. Pokud jste někdy mazali paštiku na rohlík, tak je to skoro stejný, jen jsem se ostýchal ty drahý játra tolik drtit nožem, takže zůstaly skoro nerozmazaný. Játra nebudu popisovat, nemá to cenu, to se musí vyzkoušet.
Celou tuhle šarádu jsem vyzkoušel kvůli připravovanému Koštu ze Skleničky, společné ochutnávce vín popisovaných na tomhle blogu za poslední rok, protože jsem si vymyslel kombinaci játra – moravský šeďák. Leč kyselinky v mladém šeďáku jsou ještě příliš ostré, takže tuhle kombinaci odkládám nejmíň o rok. V mých očích to nijak neubírá na kvalitě vínu, je jen ještě příliš mladé, výrazné a neuhlazené. Se Skleničkovou jsme se shodli, že by stálo za to vyzkoušet to s pár let starým Pinotem Gris Grand Cru od Wolfbergera, který nemá tolik kyselin, ale podle starého Skleničkova hesla „Jedno Grand Cru za večer je akorát, a každé další by to mohlo jen pokazit“ jsme pokus odložili.
Lákalo mě vyzkoušet kombinaci játra-víno s burgundským Pinotem, a nakonec jsme skutečně odložili Rulandské šedé do chladničky a vylovili ze sklepa Pernard-Vergelesses 03 od Pavelota, které jsem už tady popisoval. První nápad, Gevrey-Chambertin, jsme zavrhli, protože jsme včera pili nulašestku od Guillarda a měla výraznou kyselinu, takže jsme hledali uhlazenější víno. To se najde nejsnáz v ročníku 03, buď tento Pernard nebo Auxey-Duressses „Le Val“ 03 od Domaine Roy, které si také nenese mnoho kyselin, ale o to víc kávy a kůže.
Ještě štěstí, že kamarádi odrazeni informací o původu tohotu Pernardu (hypermarket v Beaune) víno nevykoupili, po dvou deci si ověřuju dojmy v prosincovém popisu na blogu, a stále ještě to sedí. Víno je spíš harmonické než výrazné, už je nejvyšší čas ho vypít, ale právě ta nevýraznost a vyrovnanost mu s foie gras svědčí. Přesto všechno víno s játry žádný nový akord nevytváří, budeme mu muset dát novou šanci se sladším vínem. Dnes se nám párování (soukromě tomu říkám Sbratření, čtenáři-statuofilové asi vědí proč) úplně nepodařilo, žádné Sauternes jsem v chladničce neobjevil, ale aspoň vidíte, že se na inzerovaný Košt ze Skleničky připravuju!