Prázdninový pozdní videosběr

O prázdninách to nejiskří. Velká témata se mi zdají nezábavná, nudná. Na legrace chybí soustředění. Kde jsem nechal plácačku na mouchy? Bezvýsledně masíruju šedou kůru mozkovou domácími bílými. Prohlížím si amatérské video z prohlídky toskánského vinařství a vzpomínám na domácí vinařství, kde jsem letos koupil nejmíň sedmdesát lahví vína, aniž by mi někdo podal ruku či dokonce nabídl k ochutnání nějaké další víno… tolik k těm vážným tématům… Sadisticky topím vosy ve sklenici džusu.

Náhodou jsem se na Youtube proklikal k následující písničce s Ivou Bittovou. Podle komentáře je to dílko Leoše Janáčka, ale já už několikrát slyšel hulákat prostřední část (Kdybych já věděla, čí sú to koníčky) dav navalených folkloristů.
Yaxi mi sem nedávno v diskusi propašoval zásadní video o biodynamice. Nebudu dělat, že je to můj nápad, pokud vám to uniklo, video je tady. Díky tomu jsem se proklikal k mnoha nablblým videím typu „Jak si doma udělat víno z hroznového moštu,“ a taky jsem zjistil, jaká perla mi unikla.
Pata a Mata nesnáším, moje děti je naopak milujou. Nejspíš z toho vyplývá, že moje vnoučata budou Pata a Mata nesnášet. Pokud jde o výrobu vína v malém, je tento příspěvek zásadní.
Nedávno mi jedna kamarádka vyprávěla, jak se ztrapnila při degustaci vína v nejmenovaném jihočeském krajském městě, když si při ochutnávce pro místní honoraci vypláchla sklenici na víno vodou a tu vodu pak vypila. Ještě za půl roku se o tom faux pas mluvilo! Uklidňoval jsem ji tím, že nejenže to dělám taky tak (a tvrdím, že při koštu se má vypít nejmíň tolik vody jako vína, pokud nechcete cestou domů mluvit svahilsky, okopat si špičky polobotek a zmačkat si sako), ale že v dobré společnosti se sklenička nevyplachuje vodou, ale vínem: když se chci zbavit vůní a chutí předchozího vína, nechám si nalít nové víno, zakroužím jím ve skleničce a vyliju ho do plivátka. Teprve potom mi someliér nalije nové víno do zavíněné sklenice. Chachá! Vypláchnout vodou a vypít je hned druhá nejlepší možnost.
Ale pití vína je rituál, vyžaduje to obřadnost a skrývá to mnohá úskalí, jako ježek ostny. Například ve Spojených státech dnes velice bohatí lidé rádi pijí víno. Je podobné kazašskému vínu, ale nedělá se ze zkvašené koňské moči. Navštivte gentlemany z Mississippi a dovíte se víc. Dekuji.
Kdybych tehdy znal Boratova průvodce degustací vína, asi bych ji uklidnil snáz. Ale vy to video už asi znáte. Nebo jste dokonce na tom koštu byli? Jestli ne, jukněte na něj. Nikdy není pozdě, když jde o dobrou věc!