Pozdní sběr dubnový, deštivý

Na středeční degustaci břidlicových ryzlinků ve Viničním Altánu dorazilo nějakých 55 návštěvníků. Docela velká návštěva na akci začínajícího dovozce a studené deštivé počasí. Ivan Dramlitsch říkal, že na jeho pozvání přišlo asi pět lidí, tak mě zajímalo, kolik ze zbylých padesáti byli pravidelní návštěvníci Altánu a kolik čtenáři Skleničkova blogu. Ráno jsem kouknul na statistiky návštěvnosti blogu a zíral: přestože jsem už víc než týden nepřidal žádný příspěvek, ve středu jsem měl největší počet návštěvníků za posledních 30 dní. Škoda, že si nemůžu vytáhnout, kolik z nich si přišlo znovu přečíst moji zprávu z předchozí degustace mitlrajnských ryzlinků. Doufám, že jste v Altánu byli, mně se to moc líbilo!

Cestou na degustaci v Altánu jsem objevil zbrusu novou vinotéku na Bělehradské. Antoine Philippe dováží vína ze své rodné Francie, na webu i v obchodě ještě leccos chybí, ale prodavačka vítá návštěvníky francouzsky civilně, nabídkou vína k ochutnání (důležitou část nabídky tvoří šampaňské bublinky, takže pýthicky věštím mnoho, přemnoho článků na severním i jižním svahu:). Vyzkoušel jsem dvě, gaskoňské bílé UBY, směs Colombard a Ugni Blanc s nečekaně svěží kyselinou, za 180 Kč bezvadné letní pití, a alsaský Riesling Vieilles Vignes od Dominique et Julien Frey, navzdory očekávání lehký a ovocitý ryzlink. Přitahovalo mě Chateauneuf du Pape 2003 za 490 Kč, ale nakonec jsem odešel se Sancerre 2009 za 300 Kč. Hned za rohem v Záhřebské je vinotéka Le Strade del Vino, kterou spoluvlastní pětice piemontských vinařství. V Praze začíná být těsno, a to jsem si donedávna myslel, že český trh je malý. Večer po degustaci jsme s návštěvníky drbali i to, jak chtějí domácí vinařství rostoucí konkurenci čelit? Zdražením mizerného ročníku 2010? To by bylo poměrně originální a nevyzkoušené řešení, ale letos jsem ještě žádný košt mladých moravských vín neabsolvoval, tak bych tady neměl ventilovat vyčtené a odposlechnuté názory na to, jak dobrý nebo špatný byl rok 2010. O víkendu se na jeden chystám, takže případné další poznámky dodám příští týden.

Natěšený na výše zmíněné Sancerre 2009 otvírám víno hned následující večer spolu s o den dříve otevřeným Sauvignonem 2010 z Krásné Hory. (Pravidelní čtenáři vědí, že Sancerre = Sauvignon, jeden ze dvou nejslavnějších Sauvignonů na světě a oba pocházejí ze sousedních vesnic v údolí Loiry, takže srovnání s domácím Sauvignonem není náhoda.) O Sancerre jsem tady psal za čtyři roky snad jen dvakrát, jednak se Sauvignonu spíš vyhýbám (ale Sancerre je vyjímka!), jednak dobré Sancerre bývá drahé. Takže 300 Kč je fakt přátelská cena, jen jestli to nebude průšvih? Průšvih to není, ale při hodnocení mám problém. Všechna Sancerre, která jsem zatím pil, byla výrazně barikovaná vína. Něco jako burgundský Meursault postavený na odrůdě Sauvignon :o) Sancerre 2009 od Picarda je příjemné víno s ovocnou a lehce kmínovou vůní a pěknou říznou kyselinou, ale barik tam hledám marně. Možná je za tím moje malá zkušenost s Loirou (a barikový sud není podmínkou uznání apelace v Sancerre?), možná je za tím pozdní odpoledne strávené na fotbale v studeném větru, ale jestli tohle víno bylo v sudu, tak jsem to nepoznal (ráno po zveřejnění koukám, že Wikipedie píše – Sancerre bývá většinou nebarikované:o). Ve vůni jsem byl na pochybách, ale v chuti ne. Nelibuju si v opisování a popravdě jsem líný hledat to v encyklopediích (raději prezentuju blog jako osobní, soukromý zápisník), ale nejspíš to někdo z čtenářů ví a doplní mě :o)

Bez očekávaného bariku je víno lehké, minerální, příjemně vyvážené – jen to prvotní očekávání těžkého, nabušeného Sauvignonu se nesplnilo. Krásnohorský Sauvignon je vlastně opulentnější, díky jednodennímu náskoku při otevření, nápadně ovocně a herbálně voňavý, v chuti tělnatější a dokonce i minerálnější, ve vůni i v chuti. Ale pro mě je v něm minerality až moc, intenzivní minerální tón mi není úplně příjemný a znejisťuje mě, jestli je to tak dobře (ale stojí jen 180 Kč). U Sancerre mě sice znejisťuje nečekaná lehkost a pitelnost, ale ve víně samotném neruší vůbec nic, to je naprosto příjemné, harmonické, zdravě pitelné. 12,5% alkoholu, odbouraná kyselina jablečná. Jestli se nepletu v tom, že zrálo v nerezu, tak je to příjemné letní pití na letošek, ale ne na delší archivaci.