Už jsem se s tím smířil a beru to jako statistiku – dám do krabice šest různých vín, na které mám nějaký názor. Pokud se s jednotlivými účastníky shodneme v poměru 3:3 (třikrát ano a třikrát ne), beru to jako úspěch. Nebudu každého přesvědčovat o svém výběru až za hrob. V soukromém e-mailu většinou napíšu, proč jsem víno vybral, ale dál už se nehádám. A když se někdo z Bedýnkářů vrátí s dotazem, kde se dá koupit (například) SKB2, tetelím se blahem…
To je totiž na víně to nejlepší. Není to jednoduché a není to jen v tom, že každý z nás má jiné chutě a jiné preference a vybere si jiný vzorek. Bezvadný je, když to dokážeme respektovat u druhých. Všichni jako jeden nesnášíme komerční konfekci, ale každý z nás rád přesvědčuje ostatní o své pravdě.
Moderní doba nás na to připravuje po všech stránkách. Nabízí nám unifikované vzory, statisticky přesně zacílené reklamní kampaně na naprosto unifikované produkty (nejde jen o jogurty, cigarety, limonády nebo auta, ale i o vína). Vrcholem jsou filmy pro děti a jejich dabing. Současné animované filmy jsou postavené na jednoduchých charakterech – nejlépe na jednoduchém, idealistickém hlavním hrdinovi, několika přátelích s diferencovanými vlastnostmi a několika nepřátelích. Díky „ideálnímu“ rozvržení charakterů to nakonec skončí tak, že zahraniční filmy dabují stejní herci a hlavní kladnou postavu namluví pokaždé stejný hlas, ať jde o rybu, dítě, tučňáka nebo žížalu. To fakt nepřispívá k alternativní výchově, když všichni hrdinové mluví stejným hlasem :o)
My kluci, co kolonizujeme internet, to máme naštěstí jinak. Můžeme porovnávat, co jsme napsali dříve a co chceme napsat dnes. Tak jsem si při psaní vrchovatě naléval Bourgogne Pinot Fin 2006 z Domaine Robert Arnoux a porovnával to s 30 měsíců starými zápisky tady. Vyšlo mi to dobře, většina charakteristik ještě platí. Elegantní a výrazně odrůdová svěží vůně, temnější pinotová barva. Chuť má stále krásně jemnou kyselinu a švestkovo-višňový charakter, hodně málo tříslovin, jemnou harmonii. Velké potěšení. Zdá se mi, že moje názory (a některé životní postoje) se od srpna 2009, kdy jsem o víně psal poprvé, změnily míň, než samo víno (ale víno se zlepšilo).
Mimochodem, včera vyprávěl stařičký televizní Večerníček o lokomotivách a nádražácích mladý Vinnetou.