Komunitní Bedýnky posedmé

Tak mi to zase jednou vyšlo, sedmé Komunitní Bedýnky jsou na světě! Nabízím několik sebeoslavných, obecných i konkrétních poznámek určených hlavně účastníkům a předplatitelům.

Letos je míň účastníků než vloni, ale víc Bedýnek. Statistika je věda, takže pozor: průměrný Pražák objednával 1,5 bedýnky (když nepočítám Pražáky, kteří se neúčastnili : ). Dokazuje to největší sílu apelačního (denominačního) systému, o které jsem nedávno napsal, že vytváří z vína úplně nový produkt, sdružující (s vínem) kulturu, gastronomii, zeměpis, architekturu a turistiku (a ještě pár věcí, cokoli vás napadne). Že si totiž turista s lahví Chianti kupuje nejen překvašené Sangiovese, ale taky Michelangelova Davida, slunce zapadjící za toskánskými kopci a vzpomínky na všechny pizzy snědené k večeřím při poslední dovolené a jejich kůrky zabalené v papírovém ubrousku a žužlané v noci nad lahví Chianti. „Když já mám pro Toskánsko slabost,“ napsala mi jedna loňská účastnice a rovnou objednala šest bedýnek. Nebyla to vyjímka, vysvětluju si to výše načrtnutou konstrukcí…

S několika zájemci jsme dali dohromady první alokaci na 24 lahví Caiarossy, vlajkové lodi biodynamického vinařství z Riparbelly. V Bedýnkách se ocitla jejich low-cost třináctieurová Pergolaia 2007, kterou jsem si dost jistý. Nenechte se odradit animální kombinací kravské stáje a slepičího dvorku v nose hned po otevření, za chvíli se to vymíchá a zůstane docela noblesní projev Sangiovese (s přidanými celkem deseti procenty Merlotu a CS).

Už jsem tady varoval před předčasnou ochutnávkou Lucestraii 2010 ze Sorbaiana, ale musím to zopakovat. Chtěl jsem (senzační!) Lucestraiu 2009, ale vyprodali mi ji rovnou před nosem. Desítka se lahvovala v červenci, je ještě příliš mladá. Měla by počkat aspoň do ledna 2012 a v tom roce se bude stále zlepšovat. Teď je ještě plná travnatých a zemitých chutí, ovocné a medové se (snad 🙂 přidají až po Novém roce.

O Castello Ginori 2007 Marchesi Ginori Lisci jsem tady už psal. Když jsem ho vybíral, netušil jsem ještě, že záhy dostane v rakouském průvodci Falstaff 94 bodů (ze sta možných). Kdy jste naposledy pili víno tak vysoko ohodnocené? Není to absolutní měřítko, ale potěší, když renomovaný průvodce potvrdí váš výběr i odhad, že malé vinařství z neznámé denominace bude mít v budoucnu vyšší ambice. „Já si pamatuju, že se Vám Castello 2007 líbilo,“ smál se ředitel vinařství Ken Lenzi, když jsem víno objednával.

Vin Santo 2005 z Fattorie Santa Maria. Už jsem se omlouval, že ho nedostanou všichni, ale ti, co ho dostanou, by měli být připraveni. To není víno na každý den, to je sváteční záležitost. Hrozny Malvasie (odrůdy s vysokou tvorbou kyselin) se suší na slámových rohožích asi šest týdnů, než se vylisují. Povšimněte si, že to předpokládá dokonale zdravé a opečované hrozny, jinak vám to všechno na rohožích parádně shnije. Po vykvašení víno zraje v 200litrových sudech pět let: aby zdárně oxidovalo, stočí se do sudu jen asi 150 litrů a celých pět roků se nic nedolévá. Výsledkem je oxidativně postavené víno s pěknou kyselinou (Malvasia) i zbytkovým cukrem. O toskánském obyčeji podávat ho s kamennými vysušenými sušenkami Cantucci jsem už psal. Vysoký alkohol, vysoká koncentrace všeho, doporučená opatrnost při konzumaci. Prodává se v půllitrových lahvích, následky nadměrného požívání v klasické sedmičce by byly nepříjemné. Zlatá barva, hrozinková vůně a komplexní chuť vám to při rozumně střídmé konzumaci vynahradí! Žádný spěch, víno se za pět let v sudě nadýchlo kyslíku natolik, že nejspíš vydrží při skladování v chladničce otevřené několik týdnů bez ztráty formy.

Slovo závěrem a společná ochutnávka


Účastníci – předplatitelé dostanou avízo e-mailem. Brňáci si zase Bedýnky vyzvednou na Vídeňské, Pražáci v žižkovské vinotéce Le Caveau, mimopražští je dostanou Poštou. Pro Pražáky a další blízké zájemce jsem v Le Caveau domluvil dodatečnou atrakci – degustaci všech vín z Bedýnky. V úterý osmého listopadu v 18:30 je společně otevřeme, ochutnáme a okomentujeme. Přidám asi pár vín předchozích ročníků a pokud se přihlásí dost účastníků, možná i nějaké velké víno z biodynamického vinařství Caiarossa nebo starší ročníky vloni úspěšného Arnolfa di Cambio. Vstupné bude 300 Kč. Honem se hlaste tady, ať je nás víc! Pokud bude zájem, můžeme zase jako v březnu společně dovézt další paletu vína jen pro účastníky degustace a případně zájemce z řad Bedýnkářů!