Spätburgunder 2008 Trocken Eußenheimer First. Qualitatswein. 13% alk.
Weingut Höfling, Německo. 6,90 Euro / 200 Kč
Spätburgunder 2008 Trocken Eußenheimer First. Qualitatswein. Im barrique gereft. 13% alk. Weingut Höfling, Německo. 14,40 Euro / 390 Kč
Spätburgunder je německé označení pro
Pinot Noir neboli
Rulandské modré. Poznáte je od sebe snadno. Nebarikovaný je v tradiční francké placatce,
Bocksbeutel, barikovaný v burgundské lahvi. Obě jsou uzavřené šroubovacím uzávěrem. Tradičně by si barikovaný říkal o korek, ale soukromě mi screwcap přijde jako dobré řešení. Věřím, že díky snazší manipulaci ho ženy v domácnosti nakonec prosadí. Bockbeutel, placatka, vypadá na pohled nešikovně a v polici mezi lahvemi klasických tvarů se vyjímá jako fotbalový míč v ledničce. Ale když ji vezmete do ruky, možná vás námitky přejdou. Je mazlivá jako dítě a vsadím se, že vám v polici dlouho překážet nebude.
Oba Pinoty mají pěknou rubínovou barvu, nebarikovaný je znatelně světlejší. Oba s bílým okrajem. I podle vůně se dají dobře rozeznat: hned po otevření mají oba selský štych (někdy se té vůni taky říká slepičí dvorek, tady je to spíš kravská stáj), který ale brzo vyvane a zůstanou třešně. Barikovaný má těžší a složitější vůni s lesním ovocem a kořením, voní zraleji.
Chuť je hladká, jemně kořenitá, suchá, s jemnou kyselinou. Červené ovoce, ale není jednoduše ovocná, ovoce je zakomponováno do koření a minerality. Nic složitého, ale je to vyvážené a pitelné. Barikovaný Pinot je o ligu výš. Výrazně plnější v chuti, extraktivnější, ale taky dokonale suchý. Vůní připomíná dobré Burgundy severně od Nuits-Saint-Georges, ovocností a kořením. Dobře zabudované třísloviny, příjemné a nedrhnoucí. Sympaticky dlouhé. Jediná výhrada: barikový sud ještě v chuti štípavě vystupuje (včetně náznaku těkavek), vínu by prospělo rok nebo dva oddechu. Od „pravých“ burgund se liší kořenitým závěrem a lehčím tříslem, má to vlastní charakter, který není úplně poplatný Burgundsku. 14,40 Euro ve vinařství, do Komunitní Bedýnky jsem ho počítal za 390 Kč. Za 15 Euro by se v Burgundsku našel srovnatelný Pinot, ale myslím si, že za 400 v Čechách těžko.
Obě vína jsou ze stejné odrůdy, ročníku, vinařství i ze stejné vinice, ale poznáte je naslepo podle barvy, vůně i chutě. A není to jen barikováním, i když je tady mladý barik hodně zřetelný. Nebarikované víno je řidší, barikované hustší, extraktivnější. Nemůže za to jen pár gramů bezcukerného extraktu v podobě tříslovin, které dodal barikový sud. Do sudu totiž šla mnohem koncentrovanější surovina.
Všechno, co jste chtěli vědět o barikování :o)
Když jsem o trochu výš napsal, že barikovaný Pinot je o ligu výš, nemyslel jsem tím, že by barikový sud sám víno o tolik zlepšil. Barikové víno se totiž nedělá tak, že by se část moštu nebo vína oddělila a nechala vyzrávat v bariku. Vinař
Klaus Höfling o tom říká: „Obě vína jsou z vinice Eußenheimer First. Část určená do barikových sudů se zpracovává jinak. Tam redukujeme úrodu hroznů na polovinu, druhou polovinu shodíme na zem. Ta část, která potom zůstane na keřích, má lepší podmínky k růstu. Hrozny získají víc minerality a ovocné plnosti. Jedině tak dokážeme zajistit, že barikové chutě nebudou dominantní.“ Takže jestli je nakonec barikovaný Pinot od Höflinga dvakrát dražší než nebarikovaný, odpovídá to jen redukci sklizně na polovičku – barikování je v ceně zadarmo, jako bonus.
A kdyby se našli odborníci, kteří by podle vlivu dřeva chtěli poznat, jestli jde o sudy ze slavonského, alsaského nebo amerického dubu, tak dodám, že jde o naprosto autentický dub francký. Všechny sudy pocházejí z místního, eußenheimského bednářství, posledního ve Frankách. Jsou vyrobeny ze spessartského dubu (Spessart je lesní region ve Frankách, poblíž Eußenheimu). Na listopadové pražské degustaci se pan Höfling zmiňoval o šetrném hospodaření ve vinohradu, ale tahle drobná informace o tom, že vínům dává místní charakter i místní dřevo, mě přesvědčuje víc, než poměrně standardní ujišťování o úctě k přírodě. Pinot Noir srovnatelný s nejlepšími burgundskými Pinoty, ale s vlastním charakterem. I to dřevo v něm je místní, francké.
Komunitní Bedýnky LIVE
Při společné ochutnávce Komunitní bedýnky 9. března ve vinotéce Le Caveau všichni účastníci vyslovili přání dozásobit se víny z
vinařství Höfling, jak už jsem psal v reportu
tady. Jestli se někdo chcete přidat, tak doplňuju, že minimální objednávka by byla karton o šesti lahvích (a násobky šesti), jakkoli namíchaných, ceny jsou v článku z Le Caveau. Jestli se sejde dost objednávek do začátku dubna, tak je během dubna přivezu. Pražští by si je zase vyzvedli v Le Caveau, mimopražští by je dostali poštou (s příplatkem za poštovné). Hlaste se s objednávkami
tady. Záleží mi na tom, protože bez toho si ani já svých šest kartónů Sylvánu nepřivezu!