Poslední degustaci jsem vedl v prosinci v Brně, už se mi stejskalo :o) Počasí taky přálo, od soboty se hlásí jaro. V úterý odpoledne cestou na Žižkov jsem si v parku musel vyfotit jízdní hlídku Městské policie. Hlídali Pokorného Sbratření? Připomnělo mi to posměšné básničky o dobové statuofilii z časů reálného socialismu. Jednu zastávku šaliny odtud je Le Caveau, kde jsem měl v úterý košt rakouských a loirských vín ze dvou letošních bedýnek.
Nakonec jsme otevřeli patnáct vín. Za odměnu všem, kdo přišli včas, jsem rozlíval sekt z Krásné hory (Zweigeltrebe rosé, loni vůbec Krásná hora v zweiglu perlila!) a pobavil mě komentář jednoho kovaného odpůrce domácích vín (to je dobrý, co to je?)
Jinak degustace kopírovala rakouské a loirské bedýnky s několika přídavky. Už dopředu jsem měl připravený jeden špek. V seznamu vín jsem ho označil jako Pinot Noir 2012, ineditní vzorek. Sébastien Treuillet mi slil do jedné lahve vzorky ze čtyř sudů (bariků i pětistovek), ze kterých v listopadu smíchá červené Pouilly-Fumé 2012. Před pár týdny nám (s Danielem Brožem z Le Caveau) dával školení v tom, jak se víno v různých sudech vyvíjí různě a přitom nám vytvořil tenhle vzorek. V úterý byl ještě nabušený dřevem (ale i ovocem) a vypadal slibně. Moje obavy, že by se za dva týdny (a 2000 kilometrů v autě) mohl rozkvasit se naštěstí nesplnily. Nebylo to nejlepší víno večera, ale nejvíc jsem se na něj těšil, protože francouzští vinaři obvykle takové suvenýry nerozdávají. Na prstech jedné ruky bych spočítal, kolikrát jsem ve Francii dostal neoznačenou lahev.
Velký respekt si získal (aspoň myslím :o) Gruner Veltliner WiedenBerg 2011 od Berta Salomona, Frankovka 2008 Judith Beck a závěrečný barikovaný Zweigelt 2009 Seppa Mosera. Zweigelt si určitě získal příznivce, ve středu už mám objednávku na 60 lahví. (Kdybyste se chtěli přidat, neváhejte!) A doufám, že si účastníci budou pamatovat Chinon 2010 Les Grézeaux, protože Cabernety Franc Bernarda Baudryho bych ještě rád přivezl.
Druhý špek jsem si nechal na samý závěr. Dopoledne před degustací mi spediční firma přivezla už čtvrtou zásilku moselských ryzlinků z vinařství Karl Erbes. Stefan Erbes mi k ní přibalil další sudový vzorek, 2012 Erdener Prälat Auslese. „Propachtoval jsem si kousek té vinice, taková věc se koupit nedá!“ napsal mi k tomu. Etiketu s prelátem smí prý používat jen pár vinařství, jestli správně luštím německý text. Auslese se bude lahvovat až za několik měsíců, tohle víno ještě mělo na jazyku jemnou, ale zřetelnou perličku. Už při nalévání se táhlo jako med, sladké bylo jako… Mosela! Několik dam podotklo, že mají svoje ryzlinky rády suché, ale lahev se vypila bleskově, jako první. Zvažoval jsem původně, že si ty dvě nestandardní vína nechám pro sebe, ale asi by mě nebavilo si je vypít sám a potom o nich psát na blogu. Ve společnosti víno chutná líp!
Už jsem obeslal brněnské příznivce nabídkou na degustaci v úterý 19. března v brněnské Vinné Galerii. Začátek v 18:30, vstupné 400 Kč. Už mám 15 přihlášených, takže jsem první rezervace potvrdil a vyhlížím, jestli se zase přihlásí přes 30 účastníků? Chci se soustředit se míň vinařů (a zredukovat jejich počet proti pražské degustaci). Nemám už v rukávu žádná esa typu ineditních, šuplíkových vzorků, ale jestli se nás sejde dost, zkusím (bez záruky!) přivést zajímavého hosta.
Na brněnskou degustaci se můžete přihlásit tady. Nestandardní vzorky z Mosely nebo Loiry už nemám, ale snad vymyslím něco nového :o)))