Dolcetto, Barbera a Nebbiolo

Možná nejlepší objev z degustačního maratonu v Peschieře přišel hned na startu, piemontské vinařství Collina San Ponzio a degustace s mladým vinařem Federicem Balocco. Všechno šlo jaksi napříč očekáváním…


Napřed tři bílá. Chardonnay 2012 Langhe DOC mělo pěknou kyselinu, bylo křupavé, svěží, krásně pitelné a s 12% alkoholu lehké. Nerezová radost :o) Favorita 2012 Langhe DOC je víno z místní piemontské odrůdy. Taky z nerezu, taky lehké pití, ale ne tak snadno srozumitelné. Asi jako první rande, které bůhvíproč nevyšlo a vy nevíte proč. Roero Arneis 2012 je další piemontská odrůda a svěží čisté víno s ovocným projevem, to se mi líbilo.
Dolcetto 2012 má nápadnou fialovou barvu, ovocnou vůni a chuťově jde do třešní a višní s lehkým tříslem. Barbera d’Alba 2012, další typická piemontská odrůda aneb jaká je to pohoda, když je nějaký region tak dokonale vyprofilovaný! Temnější barva, ovocité vůně, v chuti pěkná kyselina a čistý ovocný projev s tříslem. První případ použití sudu, polovina vína zrála ve starších barikových sudech. Pěkné.

Nebbiolo d’Alba 2010 mělo světlou barvu s nahnědlým odstínem a je to ve všech ohledech komplexnější víno, přestože je spíš lehké. Vyzrávalo půl roku v tradičních velkých sudech. Barolo 2008 mělo granátovou barvu dohněda, temnou jako Amarone. Ve vůni koření a tóny kávy a koření, v chuti příjemná kyselina, suché, ovocné, s výraznými taniny. Barolo 2009 Fossati už bylo mnohem vyzrálejší, s hnědou barvou, v chuti sladké koření, pěkná kyselina a komplexní, plný projev. Celá kolekce vín byla vyrovnaná, bez slabých článků. Snad jen trochu zmodernizovat ambaláž – ale k piemontským vínům i tyhle jednoduché etikety patří!

Náklady na cestu (dopravu, ubytování a stravu) hradí italská firma Iron 3.