Když jsem loni podlehl chřestění, bylo to už v plné sezóně a bylo dost zeleného chřestu, i na polévku. Letos jsem ovšem chřestovou polévku nutně potřeboval hned na začátku chřestové sezóny, protože jsem chtěl vyzkoušet, jak se párují všemožná vína s chřestem. Než bych dokola vařil bílé pazochy, připravil jsem si litr polévky a usrkával střídavě vína a polévku coby chřestovou esenci. Udělal jsem si ji lehkou. Jarní, perlivou. Frizzante!
Co je na polévku potřeba:
– litr vývaru. Kuchařky doporučují zeleninový, já jsem dal slepičí.
– kilo a čtvrt bílého chřestu (použil jsem chřestové špičky, ale na polévku asi stačí i ta nejnižší kvalita, tzv. zlom)
– nastrouháme kousek parmazánu
– dvě lžíce mascarpone
Dál už je to jednoduché. Chřest povaříme pět minut, potom uřízneme hlavičky (ty dáme stranou) a zbytek chřestu umixujeme s vývarem a dvěma lžícemi mascarpone. Servírujeme s chřestovými hlavičkami, posypané parmazánem a hrubě mletým barevným pepřem. Díky pepři to báječně sedí s dobrým rakouským Veltlínem, ale dá se i s ryzlinkem a Pinotem Blanc. Sauvignon jsem ještě nevyzkoušel, ale vsadil bych se, že taky půjde (rakouský nebo loirský).
Komu chybí Sauvignon nebo Veltlín, může ho nahradit moselským ryzlinkem z nových Komunitních Bedýnek – úvodní text je tady! (Moselský ryzlink navíc půjde dobře i se sladkými úpravami chřestu!)