If you cannot beat him, join him, říká americké přísloví. Když ho nemůžeš porazit, přidej se k němu (nebo tak nějak a klidně i naopak, když se s ním nemůžeš spojit…). Dneska budu vařit z vody, sedím na penzionu v moselském Űrzigu a už druhý den mám počasí, že by psa nevyhnal. Není zima, ale je zataženo, lezavo, mlhavo a drobně mží.
Krajina vypadá zajímavě, ale foťák nedohlídne moc daleko. Můj pan domácí mi ukazoval svoji vinici, horní fotku z prohlídky jsem zveřejnil už v předchozím článku.
Nadšeně mi vysvětloval, že jako podloží se na vinici nejvíc cení modrá břidlice, ale když se podívám na řez terroirem, tedy na obnažené podloží, je mi jasné, že kdysi dávno muselo být prvním osadníkům krušno. Než jim někdo poradil pěstovat révu, asi tu moc živo nebylo (mimochodem, co dělali cisterciáci ve Vyšším Brodě? Tam přece réva neroste?). Vlastně mi ani není docela jasný, co bylo v údolí Mosely dřív – víno nebo lidi?
Při večerním setkání mi pan domácí řekl, že víno zavedli na Mosele už Římani, takže žádní mniši. Přesto, tím těžší práce to původně musela být. Těžko se mi představuje, jak začalo před dvěma tisici lety osidlování Mosely :o) Dostali to původní osadníci za odměnu (to sotva) nebo za trest (to spíš)?
Je to půda, na které by sotva co rostlo. Osázet ty extrémně strmé a kamením porostlé svahy révou vypadá jako výborný nápad, ale v tomhle terénu to je obří investice a pěstování révy je vždycky podnik s nejistým výsledkem. Co bylo dřív, víno nebo úspěch?
Když už byl úspěch, věřím, že se vinice rozšiřovaly snáz.
Břidlice, která původně byla největší překážkou, najednou sloužila.
Zdobí zdi domů, zdobí jejich střechy.
V Bernkastelu zdobí úplné paláce. Jenže když koukám na ty strmé svahy a představuju si popraskanou břidlici kousek pod povrchem, už mi 8 EUR za základní ryzlink z úpatí svahu nebo 20 EUR za Auslese ze samého vrcholu připadá jako láce.
Nějak se mi změnily měřítka.
Pozvánka na degustaci
Ještě pořád mám már míst na degustaci italských Komunitních Bedýnek. 6. listopadu večer můžete na dvě-tři hodiny odletět do Itálie. Začínáme v 18:30 v žižkovské vinotéce Le Caveau (Husinecká 3, Praha 3). Vstupné 400 Kč. Vezmu s sebou 10-12 vín z bedýnek, některá jednodušší vína nahradím fajnovějšími kousky (které se nakonec do bedýnky nedostaly pro vyšší ceny) a společně je ochutnáme. Je nutná registrace předem na vran@seznam.cz, a registrace platí až po potvrzení.