Piemonte – Toskánsko 2:2

Ve čtvrtek 29. března se v pražské vinotéce Le Strade del Vino v Záhřebské ulici konala další vzdělávací degustace italských vín, tentokrát prezentovaná jako souboj Toskánska a Piemontu. Pořadatel degustační bitvy, italský enolog Massimo Boido, postavil proti čtveřici piemontských vín čtveřici toskánských. Dvacítka účastníků dostala obě vína najednou do dvou skleniček a po každém kole hlasovala o lepším vínu z dvojice. Naštěstí to nikdo nebral jako vážnou soutěž a výsledky byly trochu zkreslené tím, že někteří účastníci občas hlasovali i pro remízu :o)


1. Dolcetto 2009, La Trava
2. Rosso di Montalcino 2010, Banfi
Nerezové Dolcetto proti barikovanému Rosso di Montalcino? Dolcetto má výraznější kyseliny, v chuti dobře vyzrálé ovoce do višní a třešní, ale taky málo tříslovin a díky kyselině působí trochu tence. Barikované Sangiovese z Montalcina má švestkovou chuť, je hodně mladé a svíravé (třísloviny) a hřejivé (alkoholem). Je to trochu divný souboj, protože barikované Sangiovese je těžší váha a přitom je to příliš mladý ročník, ale víc mě baví Sangiovese. Volím Toskánsko (navzdory většině, 10:2 pro Piemonte).

3. Barbera d’Alba 2008, Fratelli Borgogno
4. Chianti Classico 2009, Uniti SCRLI
Barbera má krásně vyzrálou ovocnou vůni a podobnou chuť s výraznou kyselinou. Červené ovoce, málo třísla, příjemné a výrazné jako kousnutí do ovoce. Chianti má ve vůni zprvu slepičí dvorek, později ovoce. Chuť je usedlá až unavená, supermarketová, slabší třísloviny i kyselina, tenké a bez vzrušení. Zřejmě školené ve větším sudu (ne v bariku). Tipuju průmyslového výrobce a nákup v supermarketu, Barbera je vyšší liga, je jí plná huba. Hlasuju pro Barberu (celkové skore 11:5).
5. Ghemme 2005, Cascina Zoina
6. Morellino di Scansano 2010, Mantellassi
Ghemme je Nebbiolo (95%) školené 3 roky ve velkých sudech. Vůně jde až do přezrálých tónů a chuť taky, komplexní s výrazným ovocným projevem. Skutečně opečované a bohaté víno. Morellino je Sangiovese s 15% Cabernetu Sauvignon, podle výrobce 20 měsíců v bariku (ale mně to tedy časově nevychází, takže chyba v technických datech výrobce:o) Lehké, barikové, příjemné, ale proti Ghemme plošší. Volím Ghemme (jako skoro všichni).

7. Barolo 2005, Fratelli Borgogno
8. Ugolforte 2006, Brunello di Montalcino, San Giorgio
To už je docela dobrý souboj. Barolo boduje výraznou vůní a pěknou kyselinou. Má jen lehce tříslovin, vůně jde do květin a zralého ovoce, jen v chuti je ještě hrubé, nevyzrálé. Brunello je těžší váha, je hodně plné v chuti. Podle technických údajů zrálo rok v bariku a další dva roky v třicetihektolitrových sudech. Ve vůni zralé třešně, chuť má stopy oxidace (aby ne, po třech letech v sudech :o) ale je vzrušující, minerální a tříslovinová. Hodně vyzrálé a plné chutě. Volím Brunello (ale vyhrává Barolo 11:5).

Celkově Piemonte výrazně zvítězil, jen u mě to byla remíza (2:2) s pochybnostmi. Chianti a nejspíš i Morellino byly jednodušší vína, i v případě Morellina jsem měl podezření na výrobce zaměřeného spíš na supermarkety. Postavit taková vína proti poctivé ruční práci je trochu nefér (a Ghemme 2005 bylo opulentní, bohaté víno).


Po degustaci následovala volná zábava s dopíjením vzorků, a dr. Boido přinesl ještě tři piemontská bílá vína. Langhe Arneis 2010 (výrobce La Trava) i Gavi 2010 od Fratelli Borgogno mě hodně bavily, protože zábavně mísily jablíčkové oxidativní tóny se zřetelnou svěžestí (v případě Gavi až s jemnou bublinkou). Díky únavě z předchozího důkladného degustování červených mi trvalo dlouho, než jsem udělal závěr o delším ležení na kvasnicích. Tím spíš si tahle bílá vína budu muset koupit domů, abych si ten dohad ověřil…