Nedávno jsem se na blogu divil, jak velký skok udělalo moravské vinařství za posledních deset let. Tak abysme zase nezamrzli u pohodlného sebeobdivu, doporučuju přečíst si na Wine Terroirs pár textů o ruském vinařství, hlavně tenhle.
(Fotka je ukradená z Wine Terroirs Bertranda Celce.)
Třistahektarový Le Grand Vostock na Kubáni může vypadat legračně, ale nejspíš jen do chvíle, než si složíte dohromady všechny střípky: najali si francouzské enology (čerstvé absolventy bordeauxské školy), začali s vysazováním nových odrůd (většinou mezinárodních), vysazují vinice s hustotou 5500 keřů na hektar (namísto sovětské tisícovky kompenzované vysokým zatížením keřů) a pecka nakonec: do pěti let počítají s produkcí 1,2 milionu lahví z celkových 312 hektarů. Domácí úkol pro malé počtáře: jaké že je to zatížení přepočítané na hektar nebo rovnou na keř? A kolik znáte domácích podniků hospodařících s takovým zatížením? Jmenujte aspoň tři :o)))
Doufám, že se Bertrand Celce v těch číslech nespletl. Poté, co se odmlčel Wine-ing 2.0 (s famózním sloganem Wine-blogy jsou pro zoufalce) a co Alfonso Cevola drží prázdniny a ještě v říjnu točí staré příspěvky, čtu Wine Terroirs z mezinárodní blogosféry nejradši.
Pouilly-Fumé 2009, Jean Pabiot, Domaine des Fines Caillottes, Pouilly-sur-Loire, Francie. 300 Kč v Domaine R&W, 13% alkoholu.
Burgundská lahev i etiketa se zlatou medailí z jakési soutěže v Beaune. V lahvi světle žlutý Sauvignon, podle vůně středně plný, meruňkový a květinový. Vrstevnatá vůně jde až do bonbonů. Chuť je příjemně svěží, ovocná, ale stěží v ní hledám „fumé“ střelný prach, leda až v dlouhatánské dochuti. Vůně je jako 3D film, svůdná a vtahující, v chuti se bohužel dají najít nejen vyzrálé bonbonové tóny, ale i méně vyzrálé, zelenější. Podle plné husté chuti bych tipoval delší ležení na kvasničních kalech, ale jinak víno působí hodně příjemně a ovocně, je otázka, jestli je to mládím nebo jestli se po pár letech v láhvi rozvine k něčemu složitějšímu. Pokud jde o původ vína (a hroznů) je to pro mě naprostá záhada, o vinařství nevím nic a o Sauvignonech z Loiry jen o maličko víc. Nicméně, za tři stovky je to víno OK, svěží, jak říká ročník a dostatečně lehké, aby se dalo hned pít (navzdory ročníku a apelaci).
Toskánské Komunitní Bedýnky
Naposledy jsem psal všem přihlášeným o postupu dovozu toskánských bedýnek tady. Současný stav je takový, že se po opakovaných peripetiích s prý poslanými, ale nedoručenými e-maily podařilo všechno zaplatit a podle pátečních zpráv jsou už všechna vína naložená na paletách a čekají na vyzvednutí. Hned jsem objednal spedici, která to v Itálii všechno objede, naloží, sveze do skladu a v pátek 22. října to odveze kamionem do Prahy. Očekávám, že vína přijedou po 26. říjnu, jako naschvál zrovna na dětské školní prázdniny. Takže udělám škatulata hejbejte se až v pondělí 1. listopadu a začnu je rozvážet a posílat.
Jestli se nás sejde dost, mohli bysme se sejít v Praze v žižkovské vinotéce Le Caveau ve středu 3. listopadu a jednu Bedýnku zdegustovat společně. S doprovodem mých odtažitých komentářů o Itálii a vašich naopak dobře mířených poznámek o vínech. Nehlaste se všichni, přihlášky na vran@seznam.cz.