Tentokrát si musím vystačit se vzpomínkami a úplně se obejít bez googlovské berličky. Na webu sice najdete spoustu odkazů na Podere Casanova, ale všechny ukazují na jiné podniky. Jediný správný odkaz je tady, ale z toho moc nevyčtu. Už jsem v Casanově nakupoval nejmíň šestkrát, ale těžko budu hledat nějaké fotky. Tak napřed víno, Večerní stín.
Ombra della Sera, Chianti Colli Senesi 2007 DOCG, Casanova, I Poderi Toscani
Chianti Colli Senesi čili Chianti z kopců u Sieny je papírově jakási střední třída Chianti. Vyšší, než obyčejné Chianti, které je určené k rychlé spotřebě, Chianti Colli Senesi většinou nedosahuje kvalit Chianti Classico. Večerní stín, Ombra della Serra, je poetické jméno jakoby převzaté z indiánek, ale je to název klasické etruské sochy z volterrského muzea, jejíž ženskou kopii mám na psacím stole. Podle ní je nazvané i víno. Je v klasické bordeauxské lahvi s netradiční, ale vkusnou etiketou. Temně rudá rubínová barva jde na okrajích až do čiré průsvitné. Ve vůni plný kbelík lesních vůní, od krásně zralých lesních plodů (ostružiny, borůvky) a jehličí až po ohnivé koření a exotické luční kytky. Jasně barikované. V chuti plné, s odbouranou kyselinou jablečnou, ale stále výraznou kyselinou, plné lesního ovoce a rozjitřené kořenitosti. Pěkně strukturované, s dostatkem tříslovin. Dlouhá dochuť, ve které převažuje koření a třísloviny. Kromě 13,5% alkoholu má i Bio-certifikát. Za 11 Euro parádní víno.
Jediné, co bych vínu vytknul, je špatná prezentace. Z mnoha zastávek u výrobce u silnice za vesnicí Castel San Gimignano si pamatuju krásný výhled na vinice (které nejspíš patří Fattorii Il Palagio), zídku u parkoviště obrostlou mučenkou, koupi sklenice toskánského medu, kterým dodnes sladím omáčky, nákupy mandarinkového, pomerančového a malinového džemu s nálepkou BIO a pětilitrové kanystry olivového oleje, které si odtud vozím. Nabízejí asi čtyři druhy oleje a samozřejmě dávají ochutnat. Taky jsem tam kupoval vína, s ochutnávkou, ale většinou v průměrné kvalitě. Až při letošní návštěvě jsem s majitelem trochu promluvil a koupil pár dražších vín.
Casanova trochu doplácí na to, že leží u silnice. Je totiž součástí asi dvacetičleného sdružení či družstva malých samostatných toskánských zemědělských farem, které nabízejí biopotraviny, víno nebo prázdninové ubytování. V Casanově koupíte oleje, vína a potraviny z několika sdružených farem, jen je to pro mě, italsky téměř němého, těžko k rozluštění, a nabídka vína se trochu ztrácí v nabídce ostatních výrobků. Když jsem při předchozích čtyřech dovolených šetřil a kupoval lacinější vína, nenašel jsem žádné, kvůli kterému bych se do Casanovy chtěl vrátit. Tohle víno by za to stálo, a moje spotřeba olivového oleje stoupla natolik, že bych se tam měl do vánoc ještě jednou podívat…
Na druhou stranu se mi podobná spolupráce dvacítky zemědělských statků a vinařství při prodeji líbí. Nakonec to zafungovalo i na mě – zastavoval jsem se tam několikrát, aby si ženské nakoupily džemy a med, a nakonec se tam vracím i kvůli vínu. Není nadto, když (malí) konkurenti spolupracují?
Abych nezapomněl: tohle Chianti v nejnovější Komunitní Bedýnce určitě nenajdete. Zato tam najdete jiná toskánská vína, pokud se přidáte ke Komunitním Bedýnkářům – podrobnosti se dočtete tady!