V pondělí dopoledne jsem napsal z legrace poznámku o bedničkách s vínem a ve středu večer se mi nasčítala dvacítka abonentů. To sou paradoxy… Když jsem vloni na Apríla psal, že pan profesor Vilém Kraus narouboval Cabernet Sauvignon na dub a bude pěstovat barikované Bordeaux, neskočil na to nikdo! Pravidelní čtenáři už vědí, že nemám smysl pro humor, takže nezbývá, než se ten vtip pokusit realizovat. Samozřejmě k tomu budu potřebovat vaši pomoc.
Nezávaznou pomoc… nakonec se budu muset rozhodnout sám a jako vždycky, někomu se to nemusí líbit :o) ale vážně, s šesticí abonentů se už dá coop s vínem spustit, dvacet je až moc, a ostatní se uvidí. Ale pomohlo by mě, kdybych věděl, co si o některých důležitých bodech myslíte.
Formát je jasný, šest lahví v kartonové krabici. Jižní Svah namítal, že to bude další klon Vinného klubu, ale tahle námitka se dá použít pokaždé, když někam posíláte karton vína. Ať děláte co děláte, vždycky vám to vyjde na šest butylek. Jak vtipkovala slečna Mafouxová v burgundském Santenay, nikdo ještě nevymyslel krabici na sedm lahví. Vinný klub posílá šest a když nechci nechat nějaký chlíveček volný, musím počítat se šesti.
Jak často?
V původní rádobyvtipné poznámce jsem napsal šest lahví každé dva týdny. Když to teď beru prakticky, je to moc. Pan Sklenička by se uběhal a (upil) ukoštoval, kdyby měl doporučit šest vín každých čtrnáct dní, a pro bedničkové abonenty je to taky moc. Pokročilí čtenáři, kteří pijí láhev denně, by sice byli slušně zásobení, ale přišli by o radost spojenou s výběrem a koupí nových lahví. Dostanou-li k ochutnání jen šest lahví na měsíc, naplánují si to a užijí víc, než kdybych jim nutil lahev každý druhý večer. Předpokládám, že většina abonentů budou mírně pokročilí, kteří vypijí 2-3 lahve týdně. Šest lahví v měsíci jim nepokryje celou spotřebu, pobaví je možností porovnat svoje dojmy a názory s dalšími konzumenty, a nepřipraví je o možnost nakupovat vína podle svého výběru. Co myslíte? Jak často? Co dva týdny? Tři týdny? Jednou měsíčně?
Myslím si, že největší půvab bedýnkového COOPu je v následné společné diskusi bedýnkářů o společně vypitých vínech. Předběžně si to představuju tak, že na začátku měsíce oznámím, že bedýnka je připravená, a některé (raději ne všechny) informace o obsahu. Za týden na to začnu bedýnku distribuovat předplatitelům a brzy na to vypustím na Skleničkově blogu kraťoučký úvod do diskuse, kam budou moct abonenti psát svoje komentáře. Výborné víno, cos nám to ty voe poslal, dyť je to zdechlina! Výborný devadesátibodový ryzlink s minerálním a zemitým závěrem, reduktivní víno zlomené oxidací. Svěží víno s ovocným charakterem, jen jabka a síra.
Jaké si to uděláte, takové to budete mít! Budu to několikrát denně číst a s orgasmickým nadšením budu mazat všechny komentáře urážející rasu, vyznání, společenské postavení, pana Skleničku a ostatní diskutující :o) Chachá ! Taky myslím, že měsíční interval bude pro diskusi o vínech lepší, než čtrnáctidenní.
A tím se dostáváme k tomu nejzajímavějšímu. Výběr vína bude jen na panu Skleničkovi. Uvítám vaše rady, připomínky, tipy, ale rozhodnout se budu muset sám. (Strašně rád bych zapojil další kolegy – vínopsavce a uspořádal každý měsíc tématický večer, ze kterého by mohly vzejít doporučení pro komunitní bedničky. Jestli to má být časově delší projekt, sám to nezvládnu!) Nabídnu soukromý výběr toho, co pokládám v danou chvíli za zajímavé, samozřejmě, s ohledem na cenu. Takže logicky – chcete v COOPu jen domácí vína? Nebo mám přidávat i cizí? Chcete krabici do tisícovky, nebo můžu pomalu přidávat i dražší kousky?
Jen poprosím o vážně míněné komentáře. Když dnes najdu zajímavé víno v rakouském Poysdorfu, koupím si právě těch šest lahví, krabici, carton, six-pack. Budu-li počítat s desetihlavým COOPem, koupím rovnou 18 lahví, 3 krabice. Kdybych předem zjišťoval zájem a potom tam jel znova, musel bych benzin promítnout do ceny krabice, a projekt by se neúnosně prodražil. Prostě se budu snažit udržet nízkou cenu, ale na druhé straně chci mít zaplacené náklady – benzin, poštovné, jánevimcoještě. Musíte se sami rozhodnout, jestli to pro vás bude ještě zajímavé.
Chcete vůbec vědět předem, co v krabici bude? Chcete, abych předem zveřejnil seznam? Nebylo by lepší těšit se naslepo na krabici za tisícovku a potom objevovat, co v ní je? Samozřejmě bych ta vína nijak netajil a průběžně o nich psal, takže by pravidelní čtenáři měli přehled, z čeho budu vybírat. Taky by se to dalo udělat tak, že bych jeden den nabídl na webu „krabici naslepo za 1000 plus poštovné,“ odvážní střelci by poslali objednávky, já bych jim obratem poslal krabice a týden poté zveřejnil seznam – v druhém kole by si mohli objednat váhavci. Pokud by to bylo jako teď, že mám málo kousků vlašáku od Peřiny, šel by vlašák přednostně do prvního kola :o)
Děkuju, děkuju, děkuju
Mile mě překvapil počet přihlášených v prvním kole. Píšu o Skleničkovi víc než osmnáct měsíců a tolik komentářů jsem snad ještě nikdy neměl. Pokorně za to děkuju a slibuju, že o tom budu přemýšlet. Často se při psaní omezuju obavami z toho, že moje plky čtou i známí vinaři, sem-tam nějaký someliér, obchodník, profíci prostě. Snažím se dávat si pozor, aby mě nenachytali při nějaké trapné chybě. Ale dvacítka potenciálních abonentů komunitních bedniček, to nemůžou bejt profíci. Hádám, že většina přihlášených jsou amatérští konzumenti vína jako jsem já, jen s tím rozdílem, že před nimi mám náskok několika let praxe. Ve volných chvílích budu meditovat o tom, jestli bych se neměl vykašlat na snahu o bezchybnost a psát pro ty pokročilé a hledající, i s omyly a s rizikem, že mě někdo znalejší sestřelí při každé hloupé chybě. Určitě nechci oslavovat ignoranci, ale možná, že většina čtenářů blogu by měla víc zábavy i poučení z diskuse nad mými omyly, než může mít z mých zkušeností nebo znalostí – jak zpíval Olda Janota, I cesta může být cíl…
Nakonec mám obchodnickou latinu. Hledám nějaká distribuční místa, kde bych mohl nechávat bedýnky k vyzvednutí. Vinotéky, kavárny, obchodníky s biozeleninou. (Zatím je nemám a uvítám doporučení nebo nabídky.) Pokud někomu nebude vyhovovat Praha jako místo převzetí, pošlu bedýnku poštou. Cena se tím zvedne, předpokládám asi o stovku. Mám už pár zkušeností s posíláním vína Českou Poštou, funguje to, ale dobírky jsou komplikované a zařizovat deset dobírek zabere odpoledne, nemluvě o balení krabic. Takže budu pracovat jen s těmi bedýnkáři, kteří zaplatí předem, převodem na bankovní účet. Budete mi muset věřit, že vám bedýnku potom pošlu, i když už budu mít vaši tisícovku na účtu. Nejspíš podobné pravidlo zavedu i pro ty, kdo si budou vyzvedávat bedýnky sami na předem domluvených místech, protože organizování toku tisícovek s vinotékou může být složité. Nesmírně bych uvítal předplatitele, kteří si zaplatí dopředu na celou sezónu, teď například na duben, květen a červen (i když jsem vůbec nepřemýšlel o tom, co dát do květnové bedýnky :-). Cena může kolísat, ale stokorunové nedoplatky nebo přeplatky můžeme vyúčtovat po sezóně. Nemám, čím bych takové předplatitele odměnil, ale předpokládám, že některá vína budu mít v omezeném počtu (jako teď vlašáky od Peřiny 🙂 a že by tato vína šla přednostně do krabic takových předplatitelů.
Poslední poznámky
Z komentářů pod úvodním článkem odhaduju víc než dvacet abonentů. To číslo mě naplňuje respektem, ale předpokládám, že až dojde na posílání tisícovek, někdo odpadne. Kdybych měl totiž posílat každý měsíc dvacet Komunitních bedniček, byl by to už malý obchůdek, vyžadující skoro celého člověka. Podle počtu předem přihlášených bedýnkářů usoudím, kolik bedýnek budu posílat, a podle toho budu průběžně nakupovat vína. Pak je možné, že podle počtu přihlášených nadimenzuju COOP na dvanáctku bedýnkářů a budu posílat jen tucet bedýnek (nebo šest), bez ohledu na to, jaký bude aktuální zájem o dlaší bedýnku. Kdybych totiž měl jet do Tvrdonic pro čtyři lahve navíc, nedokázal bych to ufinancovat. Tak se koukejte zaregistrovat. Seriozně to spustím při šesti předplatitelích, dvacet vezmu jen s hilfrem.