Zase jsem letos nasadil k trháku v neoficiální soutěži o to, kdo ochutná za rok nejvíc vzorků vína. Už před měsícem jsem v Ratíškovicích při hodnocení burgund ochutnal přes padesátku, tento víkend byl též požehnaný. Naštěstí mě moji moravští přátelé přeškolují ze špatných zvyků, jako je ochutnávání příliš velkých degustační objemů. „My naléváme mnohem míň,“ říkají mi. Mám stále pocit, že víno líp ocením, když ho mám v puse pořádně, ale při posuzování padesátky vzorků si už dávám pozor a upíjím jako vrabec. Díky tomu jsem v sobotu v Tvrdonicích asi překonal svůj rekord v počtu ochutnaných vín, ale vrátil jsem se na pension pevným krokem a s minimálními následky.
Jinak bylo na tvrdonickém koštu všechno jako před rokem, počínaje dvěma pořadateli u vchodu a konče výzdobou sálu. (Počasí bylo oproti loňsku zpožděné a za pultem nalévaly jiné slečny.) Nebudu se opakovat, pokud jde o moji adoraci malých vesnických koštů, pokud vás to zajímá, koukněte na rok staré laudatio tady. Letos bylo v Tvrdonicích 527 vzorků, z toho 320 bílých a 187 červených, 20 rosé. Šampionem bílých vín bylo Chardonnay PS 2006 Vinařství Josef Uher z Lanžhota (vyšší barva, pěkná medově květinová vůně migrující k rulandě bílé, plná medová chuť s ostřejším kořeněným závěrem), v červených vyhrál Cabernet Moravia 2008 Martina Kvasnovského z Moravské Nové Vsi. Nejlépe hodnoceným tvrdonickým vínem bylo Rulandské šedé PS 2008 z Vinařství Kosík.
Vloni jsem se tady zamiloval do RR 2007 PS od Ing. Richarda Tichého z Hrušek, před týdnem jsme to samé víno měli doma na Okusu Ryzlinků a propadlo. Tak jsem byl zvědavý, a ejhle, bylo znovu v soutěži. Letos dostalo jen 82 bodů, ale na dvou skleničkách jsem si ověřil, že to je jiné víno, než které jsme měli před týdnem doma. Mělo krásnou harmonii kyselin a zbytkového cukru, na rozdíl od tvrdého vína z domácího koštu ryzlinků. Nějakým nedopatřením se k nám domů zatoulala vadná láhev.
U ryzlinků jsem si připsal KOUPIT u pozdního sběru tvrdonického Jana Bartoše, měl nevýraznou kyselinu (stejně jako předchozí ročník), ale měl i typickou jemnost. K jídlu výborné, pokusím se koupit. Líbilo se mi i oříškové Chardonnay hrušeckého Vinařství Beneš. Pokud máte rádi kopřivové Sauvignony, určitě by vás nadchl ten tvrdonický od Antonína Blažka (i když dostal jen 80 bodů). Z voňavek se mi líbil MM 2008 kabinet od Vladimíra Hese z Týnce a Tramín Františka Doležala z Židlochovic. Z ostatních ještě Aurelius 2006 VzB Richarda Tichého z Hrušek.
Jak jsem v nedávném textu vychválil vzrůstající úroveň moravských vín, tak jsem tentokrát narážel na dost přesířených vín… Zase jsem ochutnával společně s jedním z místních vinařů. Díky tomu jsem se zase trochu vzdělal v síře a těkavkách, dozvěděl se, že nejlepší odrůdy jsou stejně Charvát a Bago, ale taky vyslechl spoustu kritických poznámek k hodnocení poroty a k odborným schopnostem jejích členů. Na jednu stranu jsem musel souhlasit, že není vhodné, aby vinař, který daroval víno na výstavu, byl zároveň členem (dvoučlenné) komise, která toto víno hodnotí, na druhou stranu mi nahnal strach nadáváním na to, že některé odrůdy hodnotí lidé, kteří je neznají a nechápou.
Slíbil jsem totiž, že půjdu na druhý den ráno hodnotit na jiný malý košt o pár vesnic severněji, ale když jsem jsem si představil, že bych se mohl dostat do komise hodnotící Frankovku a Dornfelder, podlehl jsem panice a účast zrušil. (A budu toho ještě dlouho litovat, zvlášť když jsem se dodatečně dozvěděl, že bych se zřejmě dostal k bílým burgundám…) Ani dvě bílé směsky napajedelského wine-bloggera mi nespravily náladu.
Ještě vyzvednu Cabernet Moravia 2008 z Vinařství Kosík, ve vůni i v chuti typické a podle mého odhadu porotou podceněné (81 bodů). Všechny tři CS byly dobré. A tvrdonická Nitra 2007 Jana Stibůrka.
Vždycky mě překvapí, když se dozvím, že někdo, kdo má rád moravská vína, ještě nebyl na vesnickém koštu… sezóna koštů už začala a potrvá do půli května. Seznam moravských Výstav vína je všelikde, třeba tady, taky tady a tady… Doufám, že se tam někdy potkáme. Takový luxus výběru barev, vůní a chutí totiž nikde jinde nenajdete.