Jaký bude ročník 2011? aneb první letošní Vavřinec
Tastes of the World
Z třicítky vinařství, popsaných v katalogu, jsem ochutnal vína z dvanácti a s vyjímkou Martenota bych si našel oblíbence všude. U stolku Domaine Fouassier jsem si ověřil, že Sauvignony ze Sancerre jsou častěji z nerezu a do barikového sudu se dává jen to nejlepší, v tomto případě Mélodie de Gustave Fouassier 2007. Hodně mě bavili Italové. U stolku piemontského vinařství Albina Rocca se mi líbilo Cortese La Rocca 2010. Z odrůdy Cortese se vyrábí i známější Gavi, tohle Cortese bylo půl roku v bariku, má ovocnou vůni, plnou chuť a výraznou mineralitu. Zábavná byla vertikální ochutnávka tří ročníků Barbaresco Brich Ronchi Riserva (2008, 6 a 5). Čisté Nebbiolo a jeho různé projevy ve třech ročnících. Nulaosmička ještě tenká a tříslovinová, klasická 06 už příjemně zakulacená a pitelná a zase krok zpátky s 05, která má víc kyselin i tříslovin než nulašestka.
Znovu jsem si ověřil, že mi chutná Rosso di Montalcino 2009 od Talenti a navíc i Brunello 2003 Riserva. Tady byla možnost porovnat si dva ročníky (2003 a 6) Brunella od dvou výrobců (Talenti a Solaria). U mně by vyhrálo Brunello 03 od Talenti před Brunellem 06 od Solaria. Hodně mě bavila Barola z vinařství Renato Ratti, dokonce ročník 2007 už byl krásně pitelný (i když by znalci jistě dodali, že za deset let bude ještě lepší : )
O Portugalsku jsem zatím jen četl, a i to jen zřídka. Vinařství Quinta da Pellada by stálo za samostatnou degustaci a obsáhlejší výklad. Výkladu se mi částečně dostalo, ale už na závěr návštěvy a s kuchařskou show v pozadí, takže moje poznámky jsou hodně neuspořádané. Pochopil jsem z výkladu, že některá vína vyrábějí jako odrůdová (bílé Encruzado 2010 Reserva je, jak napovídá název, čistá odrůda Encruzado. Jednoduché, ale výrazné, přímé víno typické pro přímořské oblasti a ideálně určené k rybím pokrmům), jiná vína se naopak dělají jako směsi mnoha (desítek?) odrůd. Jak už to na takových degustacích bývá, když slovo dá slovo, vinař přinese víno nezapsané do katalogu a dá ochutnat. Primus 2009 je taková zajímavost, která se vzpírá obvyklému popisu. Fermentace napůl v tancích a napůl v sudech, složení 80% Encruzado a zbytek směs mnoha odrůd (nejspíš ani ne cuvée, ale směs ve smyslu vídeňského Gemischter Satz, směs ze společné výsadby) a to všechno z šedesátiletých vinic. Pohádka a čistá radost pro každého, kdo si už myslel, že toho hodně poznal :o) Jenže to nejlepší máme pořád ještě někde před sebou!
Komunitní Bedýnky posedmé
S několika zájemci jsme dali dohromady první alokaci na 24 lahví Caiarossy, vlajkové lodi biodynamického vinařství z Riparbelly. V Bedýnkách se ocitla jejich low-cost třináctieurová Pergolaia 2007, kterou jsem si dost jistý. Nenechte se odradit animální kombinací kravské stáje a slepičího dvorku v nose hned po otevření, za chvíli se to vymíchá a zůstane docela noblesní projev Sangiovese (s přidanými celkem deseti procenty Merlotu a CS).
Už jsem tady varoval před předčasnou ochutnávkou Lucestraii 2010 ze Sorbaiana, ale musím to zopakovat. Chtěl jsem (senzační!) Lucestraiu 2009, ale vyprodali mi ji rovnou před nosem. Desítka se lahvovala v červenci, je ještě příliš mladá. Měla by počkat aspoň do ledna 2012 a v tom roce se bude stále zlepšovat. Teď je ještě plná travnatých a zemitých chutí, ovocné a medové se (snad 🙂 přidají až po Novém roce.
Slovo závěrem a společná ochutnávka
Foglio 29, Villa Felice, Itálie
Víno je ve střídmě vybavené půllitrové lahvi, je bez údajů o zatřídění. Barva je zakalená rubínovka. Vůně výrazně ovocná, zralé hrozny a hrušky. V chuti sladké s pěknou kyselinou, zase výrazně ovocné a kromě hroznové chuti i jasná hrušková, příjemně kořenité a se štiplavě tříslovinovým závěrem. Podle uzené vůně bych si tipoval na zrání v sudu, ale na webu o tom není ani zmínka, dokonce není uveden ani ročník. Je to komplexnější chuť, než mívají bílé slámovky, a sám na tom nic nepatřičného nenacházím. Mně se víno líbí bez výhrad, jen mám pochybnosti o obchodním úspěchu. Sladká slámovka Brachetto Passito? To se bude těžko prodávat… ale jako sladká tečka před spaním výborné.
Pörlapá 2006, Barbera d’Asti Superiore, Boeri
Rýnská pizza a ryzlink
Vlastně to byla moje vůbec první improvizovaná variace na pizzu a budu rád za každý komentář založený na zkušenosti nebo za vylepšení.
Chianti Colli Senesi 2009 DOCG, Tenuta Le Calcinaie, San Gimignano
To víno je dobré, nic proti němu, jen bych naslepo Chianti neuhodnul. Podle pokaděných zvířecích dvorků bych tipoval Rhonu, s tou by se dala splést i výrazná kyselina, a podle štiplavě kořeněného závěru bych se už do Toskánska nenasměroval. Takže OK, slušné víno, ale zůstalo za očekáváním hlavně pokud jde o toskánskou typičnost. Pommard má chutnat jako Pommard, Chianti jako Chianti a Rhona jako Rhona. Jak se to začne míchat, je to špatně. Tohle je zábavný experiment se Sangiovese, ale už ne typické Chianti.
Pozdní sběr říjnový, monteskudájský
Letošní léto nás asi definitivně opustilo, za oknem se mi škaredí. Beru to jako záminku k tomu, abych vytáhl z archivu pár letních fotek. Jejich barvy mi prohřejí zakalený výhled a přidám drobky informací o monteskudájských Komunitních Bedýnkách.
Na fotce z Fattorie Santa Maria je vinař Marco d’Antilio a před hrozny Malvasie, sušenými na příští Vin Santo. Slibované Vin Santo ovšem nebudu mít a dojde na to, že ho budu muset v Bedýnce nahradit jiným vínem nebo jinými víny. Obětuju vlastní zbylé lahve z července a náhodně je rozlosuju do bedýnek s nadějí, že ostatní Bedýnkáři budou spokojeni s monteskudájským rosso stejně jako výherci, co si vylosují Vin Santo.
Vzpomínka z fotoalba
Zasmál jsem se, tak se po mně ohlédli. „Omlouvám se, ale odkud jste? Z Ohia nebo z Wyomingu?“
„Aha,“ řekl jsem, vtipně. „Tak přeju hezkej vejlet.“