2. V nabídce vystavovatelů dominovala červená vína z odrůd Cabernet Sauvignon, Merlot a Vranec. Ne že by byla špatná, ale vždycky si v každé cenové kategorii vzpomenete na nějaké lepší víno odjinud. Všechna bych je vyměnil za jediné Rkaciteli z vinařství Dolvina (Skopje) a kdybyste přidali ještě Muscat Trolinger Rosé a Astraion (taky z Dolviny) nebo muškátovou Temjaniku z vinařství Tikves, měl bych pocit, že jsem udělal dobrý obchod. Prostě mezinárodní odrůdy, a kromě jmenovaných červených se ještě hojně vyskytovalo Chardonnay, mě příliš nezaujaly, zato Rkaciteli bylo naprosto bezvadné víno, krásně kulaté suché z lokální (stejnojmenné) odrůdy, nepodobné žádné mezinárodní odrůdě, svébytné a dospělé. Ochutnávala se spíš levnější vína, snad jediné víno vyšší třídy, Armagedon 2008 od Dolviny, bordeauxská směska CS, Merlot a Vranec mě docela zaujala, ale s koncovou cenou mezi 30 a 40 Euro asi nemá na mezinárodním trhu mnoho šancí proti známějším bordeauxským směskám z Bordeaux. (Co z toho vyplývá pro moravské vinařství? No já nevím, co myslíte vy?)
Pozdní sběr májový
První letošní Vermentino
Letošní Vermentino dokumentuje, jak se i tohle laciné víno mění ročník od ročníku. První Vermentina mám v paměti uložená jako lehká vína s jemnou perličkou v nástupu a výraznou mineralitou v závěru. Myslím, že poslední dva ročníky se posunuly do plnějšího těla a bonbonových aromat, hořčinka v závěru byla dokonale maskovaná. Letos se víno vrací k původní podobě, jak ji znám já. Zase má květinovo-ovocnou vůni, v nástupu chuti bublinku, zase je úplně suché, ale má výraznější kyselinu a lehký, leč znatelný minerální závěr. Předpokládám, že jde o víno z velkoprodukce, vyrobené v nerezu, lahvované brzy zjara a určené k vypití do konce roku, takže si drží svou tvář a styl a jen drobnými změnami přiznává vliv ročníku. 6 Euro v Itálii, necelých 220 Kč v letňanské prodejně LESA.
Kdyby mi letos Itálie nevyšla, koupím si karton Vermentina k letním pstruhům grilovaným na zahradě.
Degustace Chablis v Le Caveau, 19. května
Referát o vínech vezmu zkratkovitě. U některých vín mám jen poznámku, že jsem s nimi skládal ústřicového bobříka. Zaujala mě vysoká citrusová kyselina u druhého vzorku, velmi suchého Petit Chablis 2010 od Lamblina (235 Kč). Pomyslel jsem si, že se v Chablis povedl hezkej ryzlink a že o roku 2010 se bude nejen na Moravě mluvit jako o složitém nebo komplikovaném nebo náročném… Jen pro úplnost dodám, že se mi to víno líbilo, jen nechutnalo jako typické Chablis.
Chablis Premier Cru „Mont de Millieu“ 2008 mělo už vyšší barvu a silnější vůni, naleželou, jakoby pobylo na kvasnicích, travnatou a citronovou. V chuti ještě zaperlí na jazyku, má krásně svěží kyselinu, štiplavou a křupavou – škoda, že jsme už dávno snědli ústřice, teď by se nám hodily! Pěkný minerální závěr se špetkou pepře na jazyku.
Díky místu u stolu dobrovolných loupačů ústřic jsem dostal i dva bonusové vzorky. Chablis Premier Cru Les Forets (podvinice apelace Montmains?) 2008 od Domaine Servin už zlatavou barvou prozrazovalo naoxidované víno ze sudu, vůně byla typicky travnatá a citronová a oxidovaná, chuť naopak svěže ovocná, citronová, plná, s dlouhým štiplavě kořenitým závěrem. Hodně výrazné víno. A úplně nakonec z poloviční lahvičky Chablis Beauroy 2004 od Lamblina se zmatenými poznámkami, naoxidované, ale harmonické, krásně vyhlazené a nazrálé.
Nápad s ústřicovou degustací byl báječný – nevím, jestli pořadatel pokryl náklady ze vstupného (380 Kč), ale pro nás návštěvníky byly ústřice a ryby zábavné zpestření.
Třikrát z italského jihu
Chřestový křest
Večer jsem zapékal, s bramborama, nivou, rajčatama, vajíčkama… Už hledám na webu další recepty. Chřestová pizza? Zapékaný chřest? (Díky Cuketce a Šárce, především.) Najednou mám tak málo Veltlínu…
Degustace Le Panier v Tančícím domě
Vinaři z Podskalské
Grébovka podrobněji, 5. května
Jen fotoreportáž z Grébovky
Donna Marzia, Negroamaro 2008 IGT Salento, Conti Zecca
Typická italská ambaláž, jednoduchá leč stylová. Kvasilo při řízené teplotě a zrálo rok ve velkých, dřevěných sudech. Jinak řečeno, žádný barik, třísloviny ve víně pochází jen z hroznů. Temně rudá barva vína, těžká ovocná vůně se zralým rybízem, třešněmi, kořením a náznakem animalních tónů. V chuti jemné, přezrále ovocné a kořenité, vyvážené, s teplými taniny a pěknou strukturou. Podle očekávání málo kyselin. Středně dlouhé. 13,5% alkoholu neruší. Ideální víno k letní grilovačce na zahradě. Bezvadný poměr ceny a kvality. Hned jsem objednal zkušební karton dalších vín. Nekupte to za 129 Kč!