Revizní degustace vinařství Krásná hora

Marek Vybíral svolal na sobotu 23. března revizní degustaci archívů Vinařství Krásná hora. Šlo o zakladatelský počin – úkolem bylo projít kompletní dostupná vína z celé historie vinařství a pořídit záznamy o tom, jak se vyvíjejí, jak stárnou a odhady toho, jak dlouho má smysl je ještě archivovat. Forenzní audit schopnosti stárnout? Jenže slovo forenzní by naznačovalo, že šlo o nebožtíky, a to by nebylo akurátní, většina byla živá:o) Na horní fotce přivítání s (výborným!) rosé sektem z Zweiglu.

V pozadí byla idea opakování každým rokem. Marek dal vinařství do vínku geniálně jednoduchý (ale obtížně naplnitelný) Mission Statement „Vína, která umí zrát“ (nebo tak nějak podobně :o) Deklarací to, zdá se, neskončilo. Nejenže uspořádal degustaci 38 dostupných vín pro spolupracovníky a hosty, ale celé to uspořádal na úrovni, jakou znám z ciziny, ale zatím ne z domova. Atmosféra byla přátelská a uvolněná, komentáře typu propocené ponožky nebo vařená řepa se tolerovaly a přijímaly.
Jak jsem už napsal, bral jsem to celé včetně příjemných podmínek jako pracovní úkol, takže si poznámky a hlavně závěry k vínům nechám pro sebe (a pro Krásnou horu). Na horní fotce Blanka Turečková s Markem Vybíralem.
Tady jen fotofejeton ze sobotního večera, nahoře ratíškovický spolupracovník Dochtor alias Radim Šťastný.
Sám jsem z Prahy přivezl asi poslední lahev Cabernetu Moravia 2006 a Zuzku Veselou z Vinografu. O Zuzce se ještě zmíním, až dojde na kulturu a zpěv.
Dochtor Š., hvězda Radiožurnálu, využívá každé příležitosti k mediálnímu prosazení. Není vyloučeno, že jeho Experimentální studio vinařské tvorby se prosadí ve Vinografu.
Odřej Dubas, sklepmistr. Už dříve jsem s ním párkrát mluvil o jednotlivých vínech, ale komentoval je jen zdrženlivě. V sobotní uvolněné debatě odbrzdil a zdá se, že v budoucnosti budou jeho názory ovlivňovat směřování Krásné hory stále víc.
Mikuláš Šťastný, vinohradník, se skleničkou sektu.
Marek Vybíral. Zapisoval si poznámky a sliboval průběžné meziroční sledování. Snad mu naše poznámky, námitky a doporučení k něčemu budou :o) Přinejmenším se ukazovalo, že 1) krásnohorské Cabernety Sauvignon slušně stárnou (přes občas sporný vývoj kyselin) a mají smysl, 2) bílé Sauvignony, připravené v nerezových nádobách, stárnou překvapivě dobře. Aspoň pro mě to bylo překvapení. V červnu 2012 se mi SVG 2011 vůbec nelíbil, ale víno od té doby parádně nazrálo a zbavilo se zelených zónů, kvůli kterým jsem ho tehdy hodnotil nízko. Podobně starší Sauvignony překvapivě vyzrávaly do krásy. 3) přeskočili jsme loňský nebarikovaný Zweigelt a překvapil nás (příjemně!) barikovaný ZW Reserva. Možná by si větší pozornost zasložila i vína, kterým vinařství dosud nepřisuzovalo zásadní význam. 4) některá překvapení, jako třeba senzační Svatovavřinecké 2008. Sice krátké, ale elegantní. Obvykle se téhle odrůdy nezastávám, ale tohle bylo příjemné překvapení. Krásně pitelné víno, i když bych mu už žádnou budoucnost nepředpovídal a těšil bych se tím, jaké je právě teď.
Nejfotogeničtější česká wine-bloggerka Evas.
Petr Skokánek. To není fotka z Bejrútu, ale z vinohradnického shuttlu cestou z Bojanovic do Starého Poddvorova.
38 lahvových vzorků s diskusí, komplet ročník 2011 a dál až do roku 2005 (2012 ještě není nalahvovaná) a pak pauza. Exkurze do sklepa a ochutnávka mladých, zakalených vín z tanků a ze sudů. Sauvignon Blanc 2012 z tanku mi důrazně připomínal vzorky koštované před měsícem v Sancerre a Pouilly-Fumé. Potěšilo mě, že směs na Cuvée Viktoria 2012 se připravuje jen z Chardonnay a Pinotu Blanc. Hurá!
První chod večeře, šlehaná gorgonzola na lůžku ze zeleninového salátu.
Inu hovězí. Senzační! Marek se pochlubil, že nudle vyráběl sám. Dezert jsem nějak zapomněl vyfotit.
K večeři vytáhl Marek čtvero cizokrajných vín. Alto Adige, Champagne, Rioja a Vosne Romanée, podle abecedy. Z etikety Vosne Romanée se dala poznat inspirace pro nové etikety Krásné hory :o)))
Kulturní vložka. Zpívá Zuzka Veselá z Vinografu.
Následovalo obdarování účastníků zbrusu novými designovými tričky Krásné Hory. Slíbili jsme, že je aspoň tři dny budeme nosit a nesvlíkneme je! Sám za sebe můžu dodat, že rád přijedu prověřit platnost našich poznámek a závěrů i za rok.
Připomínám novou Komunitní Bedýnku s ideou skvělých vín do 200 Kč. Krásnohorská vína v ní tentokrát nejsou, protože ta měla svou vlastní bedýnku v srpnu, ale o nové bedýnce si můžete přečíst tady.