Výborná vína do 200 Kč

Už v lednu jsem tady zmínil původně jen mlhavou myšlenku Komunitní Bedýnky typu „dobrá vína pod 200 Kč.“ Na degustaci s vinaři, zastupovanými firmou VINOM mě nadchlo snoubení kvality a ceny u některých vín španělského vinařství Tandem, německého vinařství Geil i několika dalších. Ani dnes, když novou bedýnku představuju, nemám na mysli žádné velké kvalitativní kompromisy, nic takového jako tady.

Samozřejmě nemůžu mít víno za 199 Kč a medit si, jaký jsem si to dopřál luxus, ale letmé nahlédnutí do výsledků soutěží vín vám ukáže dost vín hodnocených mezi 85 a 90 body a prodávaných do 200 kaček. U lednové rakouské bedýnky mi někteří pravidelní účastníci napsali, že musí šetřit a že tentokrát vynechají. Sám jsem taky nedávno na jednu lákavou nabídku musel odepsat, že teď zrovinka se to mojí peněžence vůbec nehodí. Najít senzační víno kolem tisícovky není velké hrdinství, ale vyšší cena nemusí vyjadřovat jen kvalitu. Mnohem častěji oceňuje rozdíl mezi nabídkou a poptávkou a vína s výrazným (přitažlivým) stylem. Rozdíl mezi stylem a kvalitou není snadno pochopitelný a může mást i profesionály :o)
(Na horní fotce Stefan Doktor s lahví ryzlinku.) Měl jsem ambici sestavit bedýnku z šesti (velmi dobrých až výborných) vín v celkové ceně do 1.200 Kč. Už jsem to skoro měl :o) ale nakonec jsem se rozhodl neustupovat požadavku na kvalitu a poslední víno jsem zvolil tak, že celková cena vystoupila na 1.250 Kč. Pokud se někdo z účastníků rozhodne vyzkoušet variantu za 1.200, může mi to napsat do poznámek k objednávce a já mu jedno víno nahradím. Ale kdybych to vybíral pro sebe, tak bych si vybral dražší variantu za 1.250 Kč.
1. Riesling 50 Paralelle 2011, G.H. von Mumm, dovozce VINOM WINE – 195 Kč
2. Riesling Classic 2011 Trocken, G.H. von Mumm, dovozce VINOM WINE – 265 Kč
3. Veltlínské zelené 2011 VOC, Dobrá Vinice – 200 Kč
4. Barbera d’Asti 2011, Boeri Alfonso, dovozce VPV Praha – 150 Kč
5. Martinette 2008, Boeri Alfonso, dovozce VPV Praha – 245 Kč
6. Ars in Vitro 2007, Vinicola Tandem, dovozce VINOM WINE – 195 Kč

Ryzlinkem neurazíš (a Barberou potěšíš!)
Poznámky o vínech najdete vesměs v předchozím článku tady. Dnes jen shrnutí: tři bílá a tři červená. Volba dvou ryzlinků od světoznámého výrobce byla celkem snadná, ryzlinkem neurazíš :o) Základní ryzlink je prostě základní, Classic už má přesně nadávkované všecko, co má rýňák mít, od ovocitosti až po břidlicovou mineralitu.
Dvě Barbery z piemontského vinařství Boeri sleduju už několik let, poměr kvality a ceny je senzační celou tu dobu. Teď navíc obě vína dostala zlatou medaili na prvním letošním kole soutěže Prague Wine Trophy. Kdybych s vínem teprve začínal, určitě bych šel do základní Barbery za 150, je skvělá, a i jako poměrně pokročilý konzument s ní rád strávím celý večer. Martinette je prostě bonus.
Španělské Ars In Vitro jsem koštoval v lednu v Praze s obchodním ředitelem vinařství, moc se mi líbilo a po dvou Barberách je to jediný zástupce těžších jižních vín.
VOC Veltlín mě nadchnul na únorové degustaci (tady)s Petrem Nejedlíkem. Jak to už u Dobré Vinice bývá, není to ledajaký veltlín. Vůbec se nepodobá reduktivním poysdorfským veltlínům ani ulepeným veltlínům, tak nešťastně častým na jižní Moravě. Je to nejedlíkovská interpretace Veltlínu, jiskně svěží a zároveň sudově nereduktivní, odrůdově kořenitá, zábavná, v chuti se stopami delšího ležení na kvasničních kalech, ale vyžaduje otevřenou mysl a vstřícnost ke zkoumání nového. Po dvou tradičních ryzlincích a Barberách je poslední víno v bedýnce moderna, určená pro milovníky autentických vín s nízkým rozpočtem na nákupy. Kvůli magické hranici 1.200 kaček za šestici vín jsem původně chtěl koupit Cuvée Národní park (vyšlo by to přesně!), ale VOC Veltlín mi medovou vyzrálostí a plností připadá zajímavější a přitažlivější. Navíc oba bratři Nejedlíkové se shodují v tom, že Veltlín se znatelně zlepšuje. Snad to není sugesce, protože i mně se zdá od první únorové degustace lepší…
Takže tentokrát praktický návod na dobrý až výborný nákup s omezeným rozpočtem! Pravidelní účastníci už to znají – po Velikonocích (asi v úterý 2. dubna) objednávky uzavřu a vína koupím. Po 8. dubnu začne distribuce – ve vinotéce nebo Uloženkou a doručovací službou (s příplatkem 150 Kč za poštovné, Uloženka je bez příplatku). Zase budu chtít platbu předem a přihlásit se můžete tady!