Wine Blogging Is For Losers

Dnes to není článek na přivítanou s novým bloggerem na www.wineblog.cz. „Wine blogging is for losers“ (volně přeloženo, Blogování o víně je pro ztroskotance) je podtitul amerického wine-blogu Wine-ing 2.0. Pokud hledáte čtení nejen o víně, které neurazí ani nenadchne, prostě fajn blog, není to nic pro vás! Tenhle web rozhodně není pro ty, kdo nerozumí vtipu, a jak říká varování v záhlaví: „Jo a jestli jsme o vás ještě nenapsali, nebojte se, napíšeme… a nebude to hezké.“ Myslím, že čtenáři se okamžitě rozdělí na nadšené fanoušky a znechucené odpůrce. Pro ilustraci překládám příspěvek z 25. března: (obrázky jsou ukradené z webu Wine-ing.20, na prvním je etiketa nového vína 2×4)

Firma Constellation včera oznámila úmysla vstoupit na trh s novou značkou vína, pojmenovanou 2×4. Jak nám řekl obchodní ředitel pro východní pobřeží Henry Woodbottom, „Zjistili jsme, že existují lidé, pro které jsou naše vína příliš ovocná.“ Nové víno je směs Cabernetu, Merlotu, Syrahu a překvapivě i řecké odrůdy Agiogitko a bude zrát v dubových sudech po 48 měsíců. Předpokládá se, že se bude stáčet do nových sudů každé 3-4 týdny. „Je nám jasné, že víno bude drahé,“ řekl Woodbottom, „ale očekáváme, že zákazníci s ovocnou fóbií si rádi připlatí.“ Očekávaná cena je přibližně 1299 dolarů za láhev, vyrobí se 2 kartony.
První zprávy ukazují, že známý vinný guru Robert Parker vsadil jmění na en-primeur nabídku těchto vín, určenou jen adresátům přísně tajného mailing-listu, o kterém náš zdroj řekl, že „není určen smrtelníkům.“
Pod příspěvky jsou podepsáni tři autoři, Over Oaked (Přebarikovaný), Over Extracted (Přelouhovaný ?) a Flabby Chard (Nanicovatá Šardonka ??? – to bude asi bloggerka), kterým není nic svaté. Bezuzdnou prču si dělají nejen z Roberta Parkera (Robert Parker bude publikovat recenze jen na Twitteru), Opus One (Sklepy Opus One zamořili bobři) a šmahem ze všech kolegů-bloggerů (Vědí ti dva z Catavino aspoň kde leží Španělsko?), ale i z Nedotknutelných jako Gary Vaynerchuk nebo hlasování o nejlepší blog Wine Blog Awards. Bloggerky nedávno dostaly svůj příděl v článku „Bloggerky protestují nahoře bez.“ (z tohoto článku je spodní obrázek)
Zvlášť doporučuju příspěvek „Kathleen Lisson je chytřejší než páťák“ (a videa, sám jsem neměl výdrž sledovat až do konce vzrušující video „Jak otevřít a odšpuntovat láhev vína„) Velmi přesně to v diskusi vyjádřil Paul Mabray, šéf firmy Inertia: „To nebylo pěkné, kluci. Kathleen je hodná holka a fakt se snaží. Souhlasím s Robertem, že tento příspěvek překračuje hranici mezi legrací a krutostí.“ Od dob Jaroslava Haška se takový humor, plný osobních narážek a útoků, v Čechách neprovozuje (a je to škoda). Humor bloggerů ze Wine-ingu je občas docela drsný, ale zdá se, že americké publikum není zdaleka tak cimprlich jako to české. (A bloggeři z Wine-ing 2.0 se rozhodně nezdržují s datlováním smajlíků, když o někom napíšou drsný vtip.) Není to hezké a není to ani politically correct, ale je to nejzábavnější wine-blog, co znám.
S rozkoší si představuju, kolik lidí by se urazilo, kdyby se blogger Over Oaked pustil do debaty o moravských V.O.C. nebo do Manifestu pokročilého bloggera… a rovnou se omlouvám, samozřejmě Manifest nepatří do wine-bloggingu! Škoda, že je česká wine-blogová scéna tak maličká! Kdybych měl vymyslet pár parodií na kolegy ve stylu pošuků z Wine-ing 2.0, napadá mě jen „Nový wine-blog má image pohřebního ústavu“ (sledujte zítra!) a „Utajená svatba českého wine-bloggera se starší dámou z Auxey-Duresses“ (pozítří) a popozítří mě najdou zabitého. Možná vás napadnou další témata hodná klaunského šklebu a parodie, poraďte!