TORMARESCA 2006, Chardonnay IGT, Minervino Murge da TORMARESCA s.r.l., Itálie

Tormaresca mi uvízla v nákupním vozíku v MAKRO. Jednak mám slabost pro italské etikety a jednak pro Chardonnay. Že je tato dnes asi celosvětově nejrozšířenější bílá odrůda nesmírně variabilní a dává rozmanitá vína v různých koncích světa je známé, ale italská Puglia (to je ten podpatek na italské botě) je pro mě z vinařského hlediska skoro jako subsaharská Afrika, takže jsem podlehl zvědavosti. Jak dopadne Chardonnay v tak teplém podnebí?

Podle údajů z webu výrobce se mošt zchlazený na 10oC čistí v nerezových tancích, poté se část moštu přečerpá do použitých barikových sudů, kde kvasí a kde také proběhne malolaktická fermentace. Tady jsem překvapen – že by se vinaři v tak horkém podnebí museli zbavovat kyselin v bílých vínech? Po 2-3 měsících v bariku se sceluje v nerezu se zbytkem vína, kde tentýž proces proběhl v nerezu.
Víno má krásnou barvu, asi napůl cesty mezi citronem a zlatem. Vůně je příjemně ovocná, nacházím citron, tropické ovoce a jemný tón chemické vůně připomínající práškový Vitacit, který celkový dojem trochu sráží k lacinosti 🙁 Chuť je svěže ovocná s podezřením na gram nebo dva zbytkového cukru. Má jemnou nahořklou složku a zase citrusy, je středně dlouhá. Dotek bariku je jemný a neruší. Víno rozhodně není tak prázdné, jak jsem očekával vzhledem k subtropickému podnebí Puglie, ale není ani tak jemné a noblesní jako burgundské šardonky. Slušné víno k jídlu i na letní zahradní popíjení. Za 214 Kč v našich končinách výborný poměr kvalita / cena.