Tři degustace a špačci

Minulý týden jsem se tady pustil do tématu srovnání biodynamiky na Moravě a v zemích se sušším podnebím. Jeden čtenář to komentoval slovy „až budeš u nějakého Itala, optej se ho, kolik bere v dotacích …“ Ve skutečnosti to s dotacemi pro moravské vinaře vůbec není špatné – důkazem je i web Ing. Jana Špačka, Ph.D. s nabídkou zajímavé dotace tady. Každý biodynamický vinař, který to myslí vážně se zachováním biodiverzity, by měl pořídit dostatečné množství vyhřívaných budek pro špačky – opeřené ozdoby našich vinic.

V srpnu jsem tady měl zprávu z degustace vín piemontského vinařství Boeri. Díky nabídce dovozce pana Šamly se na blogu objevilo i několik zmínek o dalších lahůdkách (Brachetto Passito například). V úterý 15. listopadu v 18:30 bude pan Šamla dávat degustaci vín v malostranském hotelu Kampa (Všehrdova 16). Ochutnávat se budou vína z piemontské oblasti Alessandria, na organizaci se podílí piemontská marketingová organizace ALvino a přijet má i jeden z místních vinařů. Připravovaný degustační seznam slibuje hody pro milovníky „jiných vín“ – ochutnávat se budou odrůdy Timorasso, Croatina, Bonarda, Freisa, Albarossa a Grignolino, dojde i na Brachetto Passito „Foglio 29,“ o kterém jsem už psal tady, ze známějších i na odrůdu Cortese (Gavi di Gavi). Kdysi mi jeden čtenář vyčítal, že když píšu o soukromě přivezeném burgundském Pinotu, je to marnost, neb si ho nemůže sám přechutnat. Pokud jste tedy měli podobné pocity z četby textů o Grignolinu nebo o Freise, neváhejte. Vstupné 150 Kč, přihlásit se můžete na adrese info@vpv-praha.cz.

Stejný závěr platí i o monteskudájských vínech – původně mě na Montescudiao DOC vzrušovalo i to, že ho v Čechách (a nejen v Čechách :o) nikdo nezná. Doufal jsem, že budu širokodaleko na Montescudaio jedinej expert. Dlouho mi to nevydrželo :o) V červenci jsem tady popisoval návštěvu ve vinařství Fontemorsí. V úterý 15. listopadu bude na Smíchově degustace celého sortimentu vinařství Fontemorsí (přesně pět vín), protože se už našel český dovozce. Pořádá Royal Wine Club, vstupné 200 Kč, rezervace na informace@rwc.cz.