Degustace Komunitních bedýnek v Le Caveau

Návštěvy na společných degustacích Komunitních Bedýnek uspokojivě stoupají, i přes omluvy na poslední chvíli se nás v úterý večer sešlo dvanáct. Kromě úvodního Prosecca se otvíralo deset vín, jedno z nich (Epicurea de Chateau Martinat 2009) dodal hostitel Daniel Brož z Le Caveau.

Pár vín z poslední Bedýnky jsem musel oželet, protože jsem chtěl přidat některá významnější (dražší) vína. Takže jsme ochutnali za sebou Castello Ginori 2006 a 2007, přesně jak jsem o tom psal tady. Kromě jednoho účastníka všichni potvrdili, že ročník 2007 je lepší a že je dobře, že je v Bedýnce místo ročníku 2006. Kromě toho jsem ze soukromých zásob otevřel MONTY’S, biovíno o kterém jsem psal tady – jak mě připadá typicky toskánské (včetně lehké zasmrádlosti hned po otevření), tak se většině návštěvníků nelíbilo.
Nahradil jsem Lucestraiu 2010, u které jsem bedýnkářům doporučil počkat do roku 2012, ročníkem 2009, který se mně líbil, ale názory účastníků na barikované toskánské bílé zůstaly rozporné. Mně nezbývá, než se doufat, že mi předpověď vyjde a Lucestraia 2010 se během příštího roku vrátí od travnatosti a zemitosti ke svěžesti a ovocnosti. Tak jak Castellu 2007 pomohla dekantace, tak Rosso delle Miniére 2004 utrpělo tím, že na něj karafa nezbyla. Návod pro domácí použití (Rosso delle Miniére bylo jen pro několik zájemců za příplatek) – obě vína dekantovat!
Po Pergolaie 2007 jsem přidal i čtyřicetieurovou Caiarossu 2005, sám jsem se na ni těšil a splnila očekávání. Nesmírně jemné a vyvážené víno, ale stále ještě s potenciálem nejmíň na dalších pět let archivace. Povídání o vinařství bylo tady.

Večer jsme zaklončili sladkým slámovým Vin Santo 2005 z Fattorie Santa Maria (tady) a balíčkem Cantucci, toskánských sušenek. Našlo se několik hlasů zatvrzelých odpůrců sladkých vín, ale spojení s Cantucci snad obměkčilo i odmítače.

Při výkladu jsem se držel toho, co jsem už o vínech a vinařstvích napsal na blogu, a tak nejzábavnějším bodem programu byla volná diskuse. Když náš hostitel Daniel Brož otáčel diskusi k italským kávám nebo k českým knedlíkům, byl jsem netrpělivý, ale když se se mnou před jedenáctou chtěl vsadit o to, jak probíhá jablečno-mléčná fermentace, bylo jasné, že procenta alkoholu se sčítají a víno je hlavně zábava :o) Bohužel se Daniel včas zarazil a o MLF se nevsadil, takže jsem na něm nezbohatl.

Příště přijďte taky.