S de Siroua 2006, Syrah, Vin Rouge du Maroc

Dárek, soukromý dovoz z Maroka. Víno, které muselo podstoupit groteskní anabázi na pařížském letišti při přechodu evropské hranice. Nakonec ji přešlo a dorazilo až ke mně, provázeno komentáři jiných vinných cestovatelů o tom, že dobré víno v Maroku prostě neexistuje. Trochu se spletli…
Marocký Syrah

Střídmá adjustáž, klasická burgundská láhev a plný korek, úplně proteklý, naštěstí bez zřejmých následků na kvalitu vína. Údaj o výrobci zcela chybí, jen logo s textem Thalvin a řeči o tom, že víno vyrostlo v prestižním regionu Rommani a bylo vyrobeno s láskou. Barva je řádně temná, výrazná temně rudá s filovým odstínem, ale bez znaků nazrálosti. Vůně jemně kořeněná, ale Syrah bych neuhodl, žádnou kůži jsem nenašel. Stopy květin a koření, černý rybíz, pěkné. Chuť spíš ovocná s kořenitým závěrem a minerálním tělem. Suché, pokud jde o obsah cukru i pokud jde o dojem z hroznů, suché jako ze spálené, vyschlé země. Výrazné, ale pěkné třísloviny a vanilka. Jasně barikované. Mám ho otevřené už tři hodiny, napřed jsem ho podceňoval s tím, že do horké severoafrické noci to je dobré, ale po třech hodinách se příjemně zlepšuje. 13% alkoholu, na dně lahve půl lžičky depotu. Předpokládám nákupní cenu do deseti Euro, bezvadné.

Nejsem obdivovatelem webových kompilací, tak jsem negůglil, dokud jsem víno nedopil. Dodatečně jsem tady našel firemní web včetně vín. Řeči o historii podniku s belgickými kořeny a o 200 hektarech vinic v Rommani si můžete přečíst tady, k samotnému vínu jsem se dočetl jen to, že pochází z patnáctihektarové vinice a bylo školeno v barikových sudech. Jiný text ovšem naznačuje, že na Syrah se používají pětisetlitrové sudy, tak nevím.

Zatím to na novou Komunitní Bedýnku, severoafrickou, nevydá. Pokud ovšem chcete před dlouhou zimou získat zajímavá vína jižního typu za ceny, za které se prodávají u výrobce, klikněte si na včerejší text o Toskánských Komunitních Bedýnkách tady a objednávejte. Zima bude dlouhá…