Komunitní bedýnky popáté

Nedávno jsem tady naznačoval, že když jsou pro vás ceny dovozových vín příliš drahé, můžete si je dovézt sami. Dneska vám ukážu, jak se to dá udělat. Koupíme si šestero italských vín za ceny platné při nákupu ve vinařství. Že kecám? Kdepak, v úterý nikdy nekecám!
Montecatini 2004 Garáž

Když mě na konci toskánské dovolené napadlo udělat příští Komunitní Bedýnku toskánskou, monsteskudájskou, bylo to ze stesku. Dovolená se chýlila ke konci a monteskudájská bedýnka slibovala příležitost ke krátkému návratu. Najít tak čtyřícítku účastníků a zajet si znova do Toskánska pro plné auto vína! Znova se pokochat panoramatem Volterry a dát si pizzu v té picošce u cesty, Oasa Verde!
Brzo jsem zjistil, že to není dobrej nápad. Benzin do Itálie a zpátky by vyšel moc draho. Buď bych musel vína přeprodávat za ty často proklínané ceny našich dovozců, nebo prodělat. Jenže člověk není na světě sám a tak jsem to příležitostně probíral s kamarádama. Jeden z nich, čtenář Skleničkova blogu a dovozce vína, řekl stručně: Nebuď blbej, nech si to dovézt. DHL ti to přiveze. Nejsem dnešní a znám ceny, za které špeditéři vozí palety vína, ale nevěděl jsem, že mi přivezou i balík zvící pětinu palety nebo ještě míň. Ještě jsem to nevyzkoušel, ale tvrdili, že přivezou. Bude mě to prej stát něco přes Euro za láhev, ale snad ne přes dvě Euro. Že bych to vyzkoušel?

Casa Vecchia v noci
Románská nátura velí neodpovídat na e-maily obratem a v Toskánsku se navíc už sklízí. Ale včera mi napsal Ken Lenzi, sklepmistr vinařství Marchesi Ginori Lisci, že prší a že mi konečně posílá ceník. Ještě nepotvrdili všichni, že se budou zabejvat i objednávkou menší, než je plná paleta, ale to bych mohl čekat do vánoc. Čas letí a mně svrbí bříška prstů. Chci další Komunitní Bedýnku, toskánskou!

Na rozdíl od předchozích bedýnkovacích pokusů na vás tentokrát nechystám žádné lahve naslepo. Všechny lahve budou korektně označené a dokonce vám tentokrát napíšu, co v Bedýnce bude. Bez záruky! Je to seznam toho, co bych tam chtěl mít a o čem jednám, ale jestli se to nepovede, mám v záloze tři vína, o kterých jsem tady už psal a která jsou k mání i v Čechách. Slibuju, že je nevyměním kvůli výdělku, vzhledem k cenám dopravy bych vína nahrazoval tak, aby na cenách neprodělali účastníci. Takže co bych chtěl přivézt:

2452 Arnolfo
Fattoria Il Palagio, Arnolfo di Cambio 2006 IGT. Cena ve vinařství 16 Euro.
Psal jsem o něm víckrát, třeba tady. Supertoskánec se 100 procenty Sangiovese, už podle ročníku se blíží zralosti. Srdeční záležitost, kterou každý nemusí sdílet, ale kdy si pořídíte víno téhle třídy za 400 Kč?

Fattoria Il Palagio, Sauvignon 2009 IGT. 7,50 Euro.
Nižší střední třída v bílých, něco jako bílá Škoda Octavia. Sauvignon typický pro Toskánsko, s výrazně jinými charakteristikami, než mívají SVG z Moravy nebo od Loiry. Plnější, s chudší kyselinou.

3 vína Ginori Lisci
Marchesi Ginori Lisci, Campordigno 2006, DOC. Podle webu tady za 10 Euro, ale myslím, že ve vinařství stálo ve skutečnosti půlku. Takže počítám 5 Euro. Technický list je tady. Měl jsem ročník 2006 a usoudil jsem, že za ty peníze je to „elegantní a plné, čisté a nekomplikované, báječné víno na běžné každodenní pití.“
Castello Ginori 2005, Toscana IGT. 50 / 50 Cabernet Sauvignon a Merlot, 20 Euro za solo lahev a slevy už od dvou lahví. Takže to berme za 15 Euro. Vlajková loď vinařství, technický list je tady. Ken Lenzi teď nabízí ročník 2006, mě bavilo pít dvatisíce pětku už pro tu představu luxusně starého a vyzrálého vína. Ale měl jsem i ročník 2004 a ten už byl na odchodu, tak nevím. Pokusím se vyjednat nulapětku, bez záruky. Ale věřil bych mu i nulašestku.
Fattoria Sorbaiano
Fattoria Sorbaiano, Montescudaio Rosso 2008, Montescudaio DOC. 7 Euro.
Italská klasika, 80% Sangiovese a 20% Montepulciano, psal jsem o něm tady. Červené na každodenní pití.

Fattoria Sorbaiano, Lucestraia 2008, Montescudaio DOC. 13 Euro.
Sauvignon z Palagia je OK, ale tohle víno má mnohem větší ambice. Barikovaná směs Trebbiana, šardonky a Vermentina, která jakoby se zhlídla v burgundských barikovaných šardonkách. Lucestraia se mi moc líbí, jen bych ji vůbec netipoval na Toskánsko. Moje poznámky zase tady.
V případě, že některé víno nevyjde, vezmu nejbližší ročník nebo nahradím jiným tak, aby celková cena zůstala na stejné úrovni. Zkuste si Itálii za ceny ve vinařství!
Tak si to shrneme:
Fattoria Il Palagio, 16 + 7,50 = 23,50
Marchesi Ginori Lisci, 5 + 15 = 20
Fattoria Sorbaiano, 7 + 13 = 20
celkem 63,50 Euro. Když jsem tam byl o prázdninách, bylo to asi 1640 Kč, současným kurzem asi 1590 Kč. Plus doprava, odhadem 30 Kč za lahev (1 Euro + DPH), takže 1770 Kč. (To je o něco míň, než kolik bych zaplatil za benzin, kdybych chtěl objet všechna tři vinařství :o) Co kdyby se nějaká lahev rozbila, a kdoví, co si banka vezme za převod do Itálie, tak to zdražím na 1 800 Kč. Berete?
Volterra
Ve skutečnosti dostanu na dražší vína pár Euro slevu, takže nebudu riskovat úplně všechno, až se pár lahví rozbije. Potřebuju jen trochu štěstí a aspoň tolik Bedýnkářů, jako měly poslední Nahaté Bedýnky, kde jste tipovali vína naslepo. Jestli se sejde aspoň čtyřicítka účastníků, dostaneme všichni (včetně mě, proto to dělám :o) víno za ceny ve vinařství. Jestli se nesejdou, tak to zrušíme, protože kdybysme si měli nechat vozit z Itálie dvacet lahví, tak proděláme na dopravě. Zatím se těch čtyřicet vždycky našlo :o))

Pokud se mezi vámi najdou labužníci, kteří četli pozorně citované a odkazované články o toskánských vínech, nabídnu jim dva bonusy. Z Fattorie Il Palagio si můžou vyměnit některé víno za báječné Brunello di Montalcino 2003 (s příplatkem) a z Fattorie Sorbaiano podobně přidat Rosso delle Miniere 2003 (taky za příplatek). Připište mi to do závěrečné poznámky a nabídnu vám to individuálně.

Tak jako v minulých případech budu potřebovat vaši přihlášku a taky platbu předem, protože budu objednávat víno jen pro předem přihlášené čtenáře (a pro sebe, samozřejmě, proto to taky dělám :o). Ukázky předchozích Bedýnek najdete na blogu třeba tady (nebo v menu pod záložkou Bedýnky). Po přihlášení vám pošlu e-mail s žádostí o zálohu. Do začátku října bych měl víno objednat, balíky s šesti lahvemi vína si Pražáci vyzvednou v říjnu ve vinotéce, mimopražští je dostanou poštou (s příplatkem 150 Kč na poštovné). Objednávejte se tady, je to lepší, než nadávat na dovozce, že víno předražují!