První letošní Vermentino

Už několikrát jsem na Skleničkově blogu psal o své náklonnosti k Vermentinu La Cala sardinského vinařství Sella e Mosca (tady a tady a taky tady). Včera jsem konečně dostal první exemplář nového ročníku 2010.

Upřímně, La Cala je celkem běžné nenáročné víno. Moje náklonnost k němu vznikala v letech 2003 a 2004 za toskánských večerů na terase s lehkým Vermentinem v roli příjemného společníka. Od té doby s ním mám spojené horké letní večery, pečené ryby, prosciutto crudo a italské sýry. Vermentino = léto u moře!

Letošní Vermentino dokumentuje, jak se i tohle laciné víno mění ročník od ročníku. První Vermentina mám v paměti uložená jako lehká vína s jemnou perličkou v nástupu a výraznou mineralitou v závěru. Myslím, že poslední dva ročníky se posunuly do plnějšího těla a bonbonových aromat, hořčinka v závěru byla dokonale maskovaná. Letos se víno vrací k původní podobě, jak ji znám já. Zase má květinovo-ovocnou vůni, v nástupu chuti bublinku, zase je úplně suché, ale má výraznější kyselinu a lehký, leč znatelný minerální závěr. Předpokládám, že jde o víno z velkoprodukce, vyrobené v nerezu, lahvované brzy zjara a určené k vypití do konce roku, takže si drží svou tvář a styl a jen drobnými změnami přiznává vliv ročníku. 6 Euro v Itálii, necelých 220 Kč v letňanské prodejně LESA.

Kdyby mi letos Itálie nevyšla, koupím si karton Vermentina k letním pstruhům grilovaným na zahradě.