Pascal a Nicolas Reverdy, Sancerre

…aneb čím je Mikulov pro vlašák a Chassagne pro šardonku, tím je Sancerre pro Sauvignony.
Vinařství leží v obci Maimbray, severně od Sancerre. Pascal Reverdy převzal rodinné vinařství po otci v roce 1985. V roce 1993 se k němu přidal mladší bratr Nicolas, který zemřel po nehodě v roce 2007. Hospodaří na 14 hektarech vinic. 11 hektarů patří Sauvignonu, na 3 hektarech pěstují Pinot Noir. Vinice leží v okolí Maimbray, v kopcovitém terénu s jílovito-vápenitým podložím. Paní Reverdyová zmiňovala kimmeridginský vápenec s tím, že místní tomu říkají Terre Blanche (Bílá zem) a nám ten popis připomínal podloží v Chablis. Jen pozor při gůglování, příjmení Reverdy je mezi vinaři v Sancerre rozšířené asi jako Zatloukal v Uherském Hradišti, ale zrovna tohle vinařství nemá vlastní internetové stránky (a přesto dosahuje v ročence Revue du Vins de France vysoké hodnocení)!

Vinařství se hlásí k šetrnému hospodaření ve vinohradu. Omezují výnosy řezem i zelenou sklizní, sklizeň probíhá ručně. Před lisováním se hrozny třídí. Zpracování bílých a červených je kompletně oddělené, každé probíhá v jiné budově. Sauvignony se pomalu lisují v pneumatickém lisu, hrozny Pinotu Noir se třídí ručně a odstopkovávají se a dva až tři týdny se macerují. Ochutnali jsme čtyři vína z aktuálního ročníku.
Sancerre 2011 Terre de Maimbray, bílé
Sauvignon Blanc (všechna bílá vína jsou 100% Sauvignon, všechna červená a rosé jsou 100% Pinot Noir) z jílovito-vápencového podloží. Suché, s pěknou, ale ne přehnanou kyselinou. Zprvu jednoduchá květinová vůně, po ohřátí se rozvíjí ovocné tóny a minerální vůně. Chuť jemně ovocná, nepřezrálá citrusová a rynglová, minerální, čistá, s jemnou hořčinkou v závěru. Poměrně plné, jak odpovídá jílovito-vápencovému podloží, se slušně dlouhou dochutí. Pochází z asi dvacet let starých vinic, zrálo půl roku v nerezovém tanku na kvasničních kalech. Radostné až veselé pití.
Další výrazná vlastnost kvality? (Kdysi jsem tady napsal, že všichni hledáme kvalitu, ale neshodneme se na tom, v čem kvalita spočívá.) Jestli vidíte kvalitu v tom, jak víno odráží svůj původ, tady je to jasné. Plnost chuti, daná vápenitým podložím a zralostí hroznů, čistota daná selekcí hroznů a vůbec sklepním zpracováním. Napsal jsem „radostné a veselé pití,“ protože jsem napoprvé koštoval chladné víno ve vymrzlém sklepě, čistota a plnost se mi líbila. Doma se víno rozvíjí k větší bohatosti a komplexnosti, ale sancerský jílovito-vápenitý etalon tam je.


Sancerre 2011 Les Anges Lots, bílé
Dříve se prý toto cuvée jmenovalo Vieilles Vignes, dnešní název mi připomíná „andělský doušek.“ Kamenité vodopropustné podloží, vinice vysazené v letech 1936 až 1950. Víno zraje ve velkém 4000litrovém sudu na kvasničních kalech asi deset měsíců. Nefiltrované. Popaměti víc minerální oproti předchozímu a působí lehce. Bohatá vůně, plná chuť s výrazným ovocem a mineralitou. Bohaté, voňavé a přitažlivé víno, skutečně velký Sauvignon ze Sancerre!


Sancerre 2011 Terre de Maimbray, červené
Pinot Noir z pětadvacet let starých vinic. Před lisováním se asi 3 týdny maceruje v nerezu, vyzrává 10 měsíců ve velkých dubových sudech. Nefiltrované. První překvapení bylo, jak výrazný charakter víno má a jak dalece se liší od burgundských Pinotů. Mísí kořenitost s ovocem, je to svůdné, bohaté a elegantní víno.

Sancerre 2011 A Nicolas, červené
Kamenité vápencové podloží, z vinice vysazené v roce 2000. Čtyřtýdenní macerace před lisováním, poté dvanáctiměsíční vyzrávání v dubových sudech (barikové i větší sudy, asi třetina nových). Lahvuje se bez filtrace. Vyzrálé ovocné tóny ve vůni, výrazný vliv barikových sudů. Strukturované, plné víno, ale i v chuti je ještě hodně sudu, chce to několik let počkat.
Neodolal jsem a cestou zpátky jsem si nad Maimbray vyfotil typický obrázek zimních dnů, trakař s navařeným plechovým sudem, ve kterém se pálí staré dřevo, odpad ze zimního řezu. Nemá to žádnou spojitost s P&N Reverdy, ale pochází to z vinic nad Maimbray. Není vyloučeno, že to může mít spojitost s některým Reverdym, protože jméno Reverdy je kolem Sancerre běžné asi jako u nás Nováček nebo Dvořák :o) a na webu vygůglujete hned několik vinařství Reverdy (winedoctor jich jmenuje hned šest).
Závěrem… Skvělá vína a překvapivě konzistentní kvalita bílých i červených vín. Citlivá práce se sudy (aromata dřeva pocházejí vesměs z dubového vinifikátoru, ve kterém vína kvasí i zrají). Tak abych to nezdržoval, přemluvil jsem hned Daniela Brože, že rovnou přivezeme několik krabic vína. Komunitní bedýnku z toho nesestavím, ale půlbedýnku pro ty, kdo chtějí ochutnat slavné Sauvignony ze Sancerre nebo Pouilly-Fumé ano. A nezapomeňte: k Sauvignonu ze Sancerre patří sýr s kozou na víčku (a uzený losos to taky nemůže pokazit)!

První půlbedýnka:
1. Terre de Maimbray 2011, Sancerre červené, 380 Kč
2. Terre de Maimbray 2011, Sancerre bílé, 330 Kč
3. Anges Lot 2011, Sancerre bílé, 500 Kč
celkem za 1.100 Kč
Pokud chcete ušetřit a vyzkoušet druhou slavnou sauvignonovou apelaci, nahradím Anges Lot Sauvignonem od Domaine Treuillet (psal jsem o ní tady) a je tu druhá možnost:
1. Terre de Maimbray 2011, Sancerre červené, 380 Kč
2. Terre de Maimbray 2011, Sancerre bílé, 330 Kč
3. Pouilly-Fumé 2011, Domaine Treuillet, 280 Kč
celkem 900 Kč.
Podobně jako u Komunitních bedýnek s platbou předem a s vyzvednutím v žižkovské vinotéce Le Caveau nebo v pobočkách Uloženky.cz v Brně, Ostravě, Olomouci, Bratislavě, Hradci Králové a Plzni nebo poštou s příplatkem 180 Kč. Obě půlbedýnky současně za 1950 Kč. Tentokrát bez zdržení, protože vína už jsem přivezl minulý týden, ale taky asi bez možnosti dovoz zopakovat. Mám jich na asi 30 půlbedýnek a kdo dřív přijde… hlaste se zase tady!