Na plovárně s prof. Vilémem Krausem

Přiznám se, že jsem od jednadvacetiminutové talk-show Marka Ebena s nestorem (česko)moravského vinařství profesorem Vilémem Krausem nečekal mnoho. Měl jsem na něj dlouho pifku, protože jsem si pamatoval jeho radu vinařům z jedné pětadvacet let staré příručky – vyklučit vinici po dvaceti letech, kdy réva začíná dávat menší úrodu.

Nedělní Plovárna s prof. Krausem ale přinesla svěží povídání o pěstování révy i výrobě vína, kde i názory časem překonané byly zasazeny do dobového rámce a osvětleny, se zábavnými exkurzy do antické historie i zaujatým vyprávěním o vypravěčově lásce, křížení a kultivování nových odrůd vinné révy. (Bohužel jsem si přitom uvědomil, že i zaručeně moderní názory na výrobu vína, na které bych dnes přísahal, budou za dvacet let vývojem vinohradnictví překonány.) Je-li zajímavý vypravěč se zajímavým tématem, zapomenu na jednadvacet minut i na to, že Plovárna není moc televizní pořad a Marek Eben je v něm už podvousté stále stejný.

Nejvíc jsem ocenil právě pohled pana Krause na to, jak se měnil přístup k pěstování vína a k hektarovým výnosům včetně toho, jak tato změna ovlivnila barvu vína a použití Neronetu, první odrůdy, kterou profesor Kraus vypěstoval. Premiéra byla v neděli večer, opakuje se v noci ze středy na čtvrtek 20. března ve 3:05 na ČT 1 – takže příležitost pro vaše videorekordéry. Nenechte si ujít!