Kam jsem dal oči?

Dobrý den! Dnešní příspěvek by se mohl jmenovat rovnou přímočaře Miluju Aurélii! Ale ještě než se úplně odkopu a v očích seriózních milovníků vína i ztrapním, dám upozornění na několik zajímavých videí.

Web je vůbec plný zajímavých, poučných a srozumitelných videí. Technologické otázky výroby vína bývají pro amatéry neproniknutelné, třeba zrovna rozdíl mezi reduktivními a oxidativními postupy, že jo. Proč si to nenechat vysvětlit rovnou od Oliviera Humbrechta z alsaské Domaine Zindt-Humbrecht?


Myslím, že celá série videí „Ask a winemaker“ na youtube.com stojí za skouknutí, ale najde se toho mnohem víc. Hledejte sami a podělte se – napište mi, co jste objevili.
O Marcelu Lapierrovi, vinaři z Beaujolais, jsem se dočetl, až když bylo pozdě – před dvěma roky na wineterroirs.com. Už nevím, co jsem na konci roku na webu hledal, ale našel jsem tohle video.
Sotva kdy jsem slyšel tak přehledné a srozumitelné vysvětlení důvodů, proč opustit „průmyslové“ způsoby výroby vína a dát přednost naturálním postupům. Obvykle se dozvíte jen o jedné konkrétní technologii, která se v dané době považuje za technicky pokročilou a jaksi kontroverzní, ale většinou nám chybí panoramatický pohled, zahrnující souvislosti. Marcel Lapierre nevystupuje jako zuřivý zastánce naturalismu, jeho pohled na čtyřicet let vývoje vinařství v Beaujolais je klidný, vyrovnaný a pro mě velmi přesvědčivý.

Víno a erotika.
No a teď ta Aurélie!!! Díky gůglování po Marcelu Lapierrovi jsem objevil i Aurélii Filion, nejpřitažlivější degustátorku na webu. Začneme videem, kde ochutnává Lapierrovo víno – mladým a nevybouřeným čtenářům blogu doporučuju napřed popít čaj s bromem!
Zamiloval jsem se okamžitě. Zíral jsem a vůbec jsem se nesnažil rozumět francouzštině. Pokud potřebujete k lásce nějaké rozumové vysvětlení, tak třeba to, že často sundává cínové záklopky z lahví stejně jako já, stáhne je celé, místo aby je odřezávala, jak se to učí someliéři (Sigmund Freud by pro to měl vtipné vysvětlení, ale co už…). Mnohem zajímavější je její galerie triček, samozřejmě si na každé video vezme jiné (jojo, na anglickou verzi Zind-Humbrechta měla tohle oranžové, ale neva :o) Ještě jednou Lapierre:
Už dávno jsem neviděl někoho se tak smyslně radovat nad tím, že korek je zdravý, že má víno krásnou plnou barvu nebo že sekt šumí! Miluju, jak kulí oči a cení zuby, jak si odhrnuje z čela vlasy, které tam nemá, protože je má stažené do uzlíku a dostává mě všechna ta energie, kterou do videodegustací dává. Vůbec nepotřebuju rozumět, co říká, ale jestli vy jo, tak tady je Aurélia Filion a Champagne Drappier anglicky:
S překvapením jsem z anglických videí zjistil, že při vší té erotice dokáže taky sdělit o víně spoustu podstatných informací. Některá videa jsou už tři roky stará – kam jsem to dal oči? Jak to, že jsem ji neobjevil dřív?