Jeden Veltliner a výlet do Rakous nádavkem

Štíhlá zelená ryzlinková láhev, dlouhý korek. Elegantní adjustáž a v elegantním obalu elegantní víno. Překvapivě vysoká zlatožlutá barva (omlouvám se, už jsem tady vychvaloval mladičké veltlíny z Poysdorfu, ty asi tak vybarvené nebyly), ve vůni kořenitost, prach, seno, tabák a pepř. Taky přezrálé tropické ovoce. Na jazyku ještě jako by perlilo, hádám okamžitě na pár gramů zbytkového cukru, ale víno má krásnou olejovitou (olejovo-medovou) konzistenci, je dlouhé a končí krásnou pepřovou chutí. Vůbec to není veltlín, jaký mám rád a jak ho znám. Miluju lehké svěží veltlíny včetně toho, že jejich svěžest uvadá bez náhrady s prvním babím létem, jako letní lásky přechozené do září. Tohle víno kapku svěžesti má, ale je jaksi serióznější, usedlejší a spíš elegantní. Nabízí se dojem s delším ležením na kvasinkách, ale technologické poznámky nechám povolanějším – každopádně je to výrazné víno, které vybízí k dalšímu pátrání. Další díl vánoční výměny s Vosiskem, zvláštní, ale parádní víno!

Vinařství má pěkný web, kde jsem se dočetl, že Johann Donabaum převzal funkci sklepmistra poměrně malého vinařství v šestadvaceti letech. Vína v kategorii Reserve se prý dělají z velmi vyzrálých hroznů spadajících do kategorie Auslese a nikdy neprokváší až dosucha. Leží až 8 měsíců na kvasničních kalech a lahvují se koncem srpna. Wachau je blízko!
Pro ty, kdo to mají blízko do Čejkovic, zveřejňuju tenhle odkaz na zajímavou nabídku : zájezd do rakouských vinařství v Langelois – Krems. Je to už příští týden, tak klikejte!
Máte rádi Veltlíny? Máte blízko do Rakous?