Zase doma

Z burgundské šnečí idyly jsme zase doma. Na Pavoučím blogu i tady se o výletu snad postupně dočtete víc, ale teď šnečí tempo vystřídal domácí chvat, vyplňuju celní papíry a posílám je zpátky (jak moje stará Mazda dokázala uvézt 300 lahví, to nechápu. Už jen naskládat je tam byl Tetris 🙂 Pro začátek jen pár obrázků. Tady jsme bydleli… mám to v záhlaví blogu :o)

Přijel jsem pozdě a nestihl koupit víno. Ale jako z udělání měla naše paní domácí vinařství. Sedla do auta a za půl hodinky nám dovezla šláftruňk. Pavouk je mi svědkem.
Zašli jsme i na degustační oběd k Leflaivovi a tentokrát nás před obědem pozvali i na hodinovou prohlídku sklepů. Provázel nás Patrick Leflaive. Jestli dokážu z mobilu vysápat heslovité poznámky, něco o tom napíšu.
Stihl jsem sníst šneky (ale nechutnali mi, nebudu je vyhledávat ani sbírat), stihl jsem i výběh do vinic. Ale Montrachet je na mě moc velký kopec – to bych musel vypustit večerní sezení nad vínem. Na obrázku je ranní pohled na Saint-Aubin z Montrachetu.
Moje neexistující francouzština se o trošku zlepšila. Už se nebojím jíst v restauracích (i díky úžasnému francouzskému vynálezu jménem Plat du jour), dokonce jsem rozuměl i tomu, když syn Marca Boutheneta v Maranges hlásil, že začala kvést réva. A protože před rokem a půl Zelený Svah brblal nad mojí recenzí tady, že „Boutheneta tu normální smrtelník moc nesežene,“ tak jsem zrovna tohle recenzované víno přivezl a půjde do ohlášených Komunitních Bedýnek. Hautes Cotes de Beaune 2005 a 2006, má zlatou medaili ze soutěže v Maconu a už je ve sklepě a proclené. Pro opozdilé zájemce zvedám cenu Bedýnky!
Zaujala mě mládež na náměstí v Puligny, která v pátek večer nešla na pivo, ale na víno do místní vinotéky. Postávali se skleničkami před vchodem a klábosili podobně jako naši dorostenci, ale upíjeli k tomu bílé Puligny nebo Chassagne AOC. Já jsem si tam dal malý košt pěti domácích vín, dohromady za deset Euro. Celkový dojem – po nudném ročníku 2006 přichází nádherná nulasedmička!
Nečekaně jsem ulovil velký karton vín z Domaine Robert Arnoux, včetně Vosne-Romanée AOC 2005 a Chambolle-Musigny 2006, takže pro znalce a mlaskaly bychom mohli na podzim uspořádat soukromou a velmi úzce zaměřenou degustaci kultovních Pinotů. Taky jsme byli s Pavoukem na báječné degustaci v Marché Aux Vins, kde se koštuje v hlubokých sklepích z tastevinů, taky v Mercurey a v Montagny… ale o tom snad příště.