Začíná Rok vína!

Tuto sobotu začne Rok vína i v Praze. Slovácký krúžek pořádá Výstavu vín s koštem v KD Barikádníků (vím to od Svaha, víc tady). Ve stejný den začíná mělnický Winefest, jen jsem na stránkách nedokázal najít, v kolik hodin. Schválně jestli to najdete: tady. Fotka není aktuální, je letní, ale Mělník to je :o)

Na Moravě byl rok vína přinejmenším už vloni a podle prvních zpráv potrvá i letos. Tento víkend v Mikulově (Mezinárodní sympozium vinařek), košty v Dobšicích, Klentnici, Ratíškovicích, Dérfli, Otevřené sklepy v Rakvicích… a to cituju jen namátkou. Taky pojedu skleničkovat! Kam pojedete vy?
Nejen, že letos stoupla výroba vína v ČR (díky nově rodícím vinicím vysazeným před pár lety za evropské dotace), ale zároveń stoupá společenská prestiž vína a jeho konzumace (ošklivé slovo, ale pití zase zní tak banálně :o). Lidi se víc zajímají o chutě a vůně (nejen vína), propagační akce typu Otevřené sklepy jsou bohatě navštěvované… Možná si někdo přisadí, že nárůst produkce vína je dílem globálního oteplování a změny klimatu. Ale pan Sklenička tvrdí, že to je hloupost… je to jen díky civilizaci a (křesťanské) kultuře, protože nebýt katolické církve a jejích rituálů, nikoho by nenapadlo vysazovat révu tak blízko polárnímu kruhu. (O kulturním náskoku katolické církve svědčí i to, že už za socialistického temna se na moravských koštech nedoslazovaná vína označovala jako mešní.) Z ekonomického hlediska je pěstování révy v tak severních končinách pochybné, ale zaplať Pán Bůh za to a neškodilo by trochu tu pohanskou modloslužebnou společnost christianizovat spolu s tím, jak se sama tak pěkně zavíňuje.
Alfonso Cevola má krásný text o tom, že italské vinařství kráčí špatným směrem, o přebarikovaných vínech s nadbytkem alkoholu, o tom, že úspěch mívá mnoho otců… o čem to vlastně je? O trendech? Posuďte sami, je to tady.
Dnes večer cucám Bourgogne Hautes-Cotes-de Beaune 2005 z Domaine Marc Bouthenet, Pinot se zlatou medailí z výstavy v Maconu. Vzpomínám si ještě na jeden takový, a protože vím, kolik stojí a schyluje se mé další pracovní dovolené v Burgundsku, osmělím se k drobnému dotazu: nechcete v příštích komunitních bedýnkách polovičku zahraničních vín? Za cenu do 1300 Kč za bedýnku?