Výběr z bobulí

Nedávno jsme s kamarádem diskutovali o sklizni hroznů v Burgundsku a o tom, zda burgundští vinaři sbírají vinohrad najednou nebo na několikrát. Dodatečně jsem zjistil, že ve čtvrtek měl k tomuhle tématu příspěvek s pěkným videem Jamie Goode tady.

Video je o sklizni hroznů v sauternském Chateau d’Yquem (Bordeaux). Na videu je první sběr (první průchod) vinicí, při které sběrači vybírají ty nejzralejší a nejplesnivější bobule (= nejvíc botrytické, jde o ušlechtilou plíseň). Goode to komentuje jako „totally crazy,“ protože to je nesmírně časově náročné. Vinohrad se takhle probírá naněkolikrát a pokaždé se vybírají jen ty nejzralejší bobule (ani ne hrozny!). Je to pracné (=drahé) a je to v jistém smyslu přesně opačný postup proti domácímu jevu, kdy se vinohrad sbírá nadvakrát. Jednou před zralostí a podruhé v plné zralosti, a ve víně se potom objevují zároveň nezralé tóny i přezrálé. Někteří domácí vinaři tak řeší problémy se zpracováním hroznů s vysokou cukernatostí. Jak je vidět, v Chateau d’Yquem se prostě zaměřují na získání co nejlepších hroznů.
Pokud jde o toskánské Komunitní Bedýnky, ještě čekám s objednávkou, abych dal šanci posledním zájemcům a opožděným plátcům. Pospěšte si!