Víkend Svatého Vincenta aneb Být někde jinde

Začalo to už v pátek kolem poledne, slunce svítilo jako na jaře a já jsem měl nutkavý pocit nepatřičnosti. Než jsem si uvědomil proč, honil se mi hlavou vlezlý refrén písničky „Spokane Motel Blues“ Toma T. Halla : „I don’t know what I’m doing here, I could be someplace else/ Like in Atlanta drinking wine, wine, wine/ I don’t know what I’m doing here, I should be someplace else/ Like in Kentucky drinking clear moonshine…“ Obdiv ke geniálnímu vypravěči Hallovi se mnou asi (kromě Jana Vyčítala) nikdo nesdílí, ale ten refrén přesně vystihoval to, při čem jsem se v pátek přistihl: nejraději bych byl někde jinde.

Dvakrát za rok vyšroubují burgundské hotely a penziony ceny na maximum, v podzimní víkend, kdy se v Beaune koná tradiční dobročinná dražba vín na účet místního Hospicu, a poslední lednový víkend. Tehdy se sjíždí fanoušci burgundských vín na víkend otevřených sklepů, aby ochutnali přímo u vinařů vína posledního ročníku, který se během jara začne prodávat. Už 70 let se tento svátek posunuje z jedné burgundské obce do druhé, v posledních letech se dokonce pořádal jako „pohyblivý svátek“ – v pátek v Chablis, v sobotu v Cote-de-Beaune a v neděli v Cote-de-Nuits. Znám to bohužel jen z vyprávění a četby… jen kýčovité sošky svatého Vincenta v několika velikostech najdete skoro ve všech burgundských vinných sklepech.
V pátek na mě dolehlo, že letošní Saint-Vincent Tournante, oslavy patrona vinařů Svatého Vincenta, jsou právě ve vesničce Saint Romain. Mělo tam být přes den asi 10 stupňů Celsia, jasno… když jsem tam byl na místním Dnu otevřených sklepů 13. května 2007, bylo hodně přes 30 stupňů a věřte mi to nebo ne, už dozrávaly třešně. (Na ty třešně si vzpomenu vždy, když slyším v Čechách někoho vážně mudrovat o tom, že podmínky pro pěstování vinné révy na Moravě jsou srovnatelné s Burgundskem.)
Saint-Romain AOC je jedna z burgundských apelací, s pouhými 99 hektary (44,3 ha červená vína, 54,3 ha bílá) možná nejmenší. Vinařské búdy, areál sklepů, leží na kopečku nad vesničkou Saint-Romain, a toho nedělního poledne jsem už na silnici na kraji vesnice našel šipky ukazující k areálu. Celý svátek organizovali studenti nedaleké střední zemědělské školy, podobně jako v moravských vesnicích měli u vchodu do areálu stolek, kde vybrali 5 € vstupného a pustili návštěvníky dál.
Za 5 € jsme dostali sklenku a jeden průchod areálem s asi osmi zastávkami u osmi otevřených sklepů. V každém sklepě byla připravena pouze 2 vína, jedno bílé a jedno červené, většinou základní Saint-Romain AOC. Kromě toho jsme míjeli asi desítku stánků prodejců všech možných místních lahůdek, od medu přes paštiky, foie gras a uzeniny až po nápoje a cukrovinky a další atrakce.
Už od příjezdu k areálu je krásný výhled na vesnici a přilehlá pole a vinice ve zvlněné, kopcovité krajině. Ještě lepší krajinky jsou potom k vidění z druhé strany areálu, kde je vidět, jak vinice končí v dálce pod lesem.
U třetího sklepa jsem se rozhodl porušit opakovaný rituál střídání bílého a červeného ve sklence, obešel jsem všechny sklepy a ochutnal jen bílé víno, a udělal druhé kolo jen s červeným vínem (a to mě zachránilo, jak praví klasik). Francouzi brali svátek jako rodinnou záležitost, procházku buď v párech nebo pro celé rodiny s dětmi, a bylo vidět, že si to umí užít. Na fotkách vidíte, že jednotlivé zastávky, kde vinaři předváděli svá vína, byly vybaveny s pravou burgundskou neokázalostí až ležérností. Přesto „organizace“ fungovala, a přestože tam to odpoledne bylo nejmíň pět Čechů, (jak jsem se dozvěděl u jednoho vinaře) nikde se netvořily fronty ani zácpy. Vypadá to samozřejmě, ale už jsem viděl Čechy telefonovat na přeplněném koštu od nálevního stolku a blokovat tak přístup, tak to za samozřejmé nepokládám 🙂
Pro děti byla připravena řada atrakcí, ukázka výroby sudů, výstava historických prvních traktorů upravených pro práci na vinici, pop-rocková kapela, myslím, že tam byl i nějaký balón. Mě nejvíc pobavila ukázka tradiční orby na vinici s pluhem taženým koněm. Tuto namáhavou práci zřejmě tradičně vykonávaly ženy (alespoň nedělní prezentaci předváděla žena) a já jsem z ukázky pochopil, proč se od využití koní ve vinohradě upustilo: na konci každé řádky musel člověk přenést pluh za koně na novou řádku. To chvíli trvalo, kůň zatím svačil zelené listy révy, a protože ho tahání pluhu příliš nebavilo, nerozběhl se znovu na první pokyn.
Ve skutečnosti žral a člověka si nevšímal, dokud nespásl všechno listí z prvního keře, na který dosáhl. Francouzka ho řezala bičem za nadšeného smíchu přihlížejících, řvala téměř poeticky „Marché! Pas mangé, marché!“ (Nežer a táhni!) ale s koněm nehla, dokud se nenapásl. Na konci řádky se zábava opakovala, a škody na listoví byly značné.
Ale nejlepší na těchto svátcích jsou samozřejmě vína. Svěží ovocná mladá Chardonnay a výrazné, silné Pinoty. Vína byla výbrorná, ale přece jen mi místní červená připadala zajímavější, než bílá – po zastávkách v sousedních vesnicích jsem bílá vína tolik neocenil, měl jsem ještě plnou hlavu dojmů z rafinované elegance základních bílých Meursaultů a mohutnosti Premier Cru z Auxey-Duresses. Běžně se místní vína v Saint-Romain prodávají za cenu kolem 10 € za láhev. Už téměř na odchodu jsem potkal přespolního vinaře Marca Boutheneta z Maranges – dva dny předtím jsem u něho koupil tři kartony vína, v Saint-Romain se ke mně nadšeně hlásil. Vysvětloval jsem si to tím, že jsem u něho po ochutnávce koupil tři krabice, zatímco francouzský pár se stále rozmýšlel, zda koupí jednu nebo dvě láhve – jinak nevím…
Saint-Romain je z vinařského hlediska polozapomenutá vesnička. Její vinice mají malou rozlohu, nemají žádnou proslavenou vinici kategorie Premier Cru nebo dokonce Grand Cru, neleží na hlavní silnici RN 74, takže není tolik vystavena náporu turistů, myslím, že v Čechách jsem vína ze Saint Romain ještě neviděl. Jako fanoušek, který se jezdí do Burgundska vzdělávat, tyhle vesnice mimo hlavní silnici přímo vyhledávám – většinou v nich najdu slavnější vína ze sousedních obcí o poznání levněji. Ovšem do jisté míry je to zpozdilost, vína ze Saint-Romain stojí za poznání sama o sobě. Co bych tento víkend za nějaké z nich dal!
A jestli jste tam tento víkend někdo byli, napište a pošlete fotky!
TOPlist