Le Volte 2005, Tenuta dell’Ornellaia

Na konci náročného pracovního týdne mě začaly honit mlsné choutky a italské chutě. Abych nepodlehl a uchránil Sassicaiu, udělal jsem krok stranou a obětoval Le Volte 2005 z nedalekého konkurenčního vinařství Tenuta dell’Ornellaia, víno, u kterého jsem předpokládal podobný charakter. Možná bych mohl jednoduše napsat, že se vlk nažral a koza zůstala celá – jak už jsem tady psal, v celé Itálii stojí Sassicaia přibližně stejně, 120 Euro (podlehl jsem v Čechách nabídce významně pod 3.000 Kč), zatímco Le Volte, třetí víno z Ornellaie, jsem koupil za 500 Kč. Už Komenský učil, že máme postupovat od jednoduššího ke složitějšímu :o)

Jde až o třetí víno z Tenuty dell’Ornellaia, přesto má krásnou adjustáž s potištěnou cínovou záklopkou, spíš kratším korkem a krásnou etiketou. První nadechnutí ze sklenky přináší květinové vůně a závan čokolády (není nad první nadechnutí!), když jsem se při druhém nadechnutí chtěl přesvědčit o čokoládě, zavanula ke mně z květin vůně kůže. Později nalézám kávu a směs koření. Nesmírně elegantní, až luxusní vůně! Také barva je krásně temná rudofialová s úzkým bílým proužkem na obvodu, pastva pro oči někoho, kdo celý týden ochutnával burgundské Pinoty. Pokud máte despekt k italským vínům, doporučuji Le Volte 2005, Sassicaiu 2004 nebo alespoň dvoutýdenní dovolenou v Itálii, přezíravost vás zaručeně přejde. Nechávám víno na pár hodin rozdýchat a jdu si přečíst něco o Bolgheri. (Na horním obrázku Castagneto Carducci.)
Jinak o vínech z Bolgheri jsem už psal tady (teď tu měl být link na dřívější článek, ale nový vylepšený editační systém blogu.cz tuto možnost nenabízí, takže tady: http://vins.blog.cz/0710/ochutnavka-bolgheri-aneb-italstina-podruhe), taky tady (http://vins.blog.cz/0802/tip-na-dovolenou-s-vinem), o Itálii a italštině tady (http://vins.blog.cz/0708/uvod-do-prazdninove-italstiny). Není nad technické novinky! Horní fotka je z návštěvy Ornellaie, dál než k závoře jsem se nedostal :o)
A dočítám se v přestávce, že v letošním vydání italského průvodce Gambero Rosso dostala Sassicaia 2004 3 skleničky, tedy maximum. Navíc se podle tiskové zprávy italského SlowFoodu dostala Sassicaia 2004 mezi pětici italských vín, která dostala nejvyšší ocenění ve všech pěti italských důležitých průvodcích, takže doporučení jako hrom. Až po dopsání jsem se dozvěděl, že únorový Wine Spectator hodnotil Le Volte 2005 87 body. Web Ornellaia vzorně poskytuje všemožné informace o vyráběných vínech, takže můžu napsat, že La Volte 2005 je cuvée 50% Sangiovese, 30% Merlotu a 20% Cabernetu Sauvignon (složení se mění podle ročníku). Každá odrůda kvasí odděleně v malých nerezových tancích. Potom následuje jablečno-mléčné kvašení a sudové zrání (10 měsíců ve 2-4 letých sudech použitých pro Masseto a Ornellaiu).
Chuť je zakulacená, zpočátku nasládlá, jemně kořeněná a s pěkně odbouranými kyselinami, ale jemné a neagresivní třísloviny prozrazují, že jde o mladé víno. Kvůli nim by se asi vyplatilo ještě pár let počkat. Po ohřátí trochu vystupuje pálivý alkohol (14%), po několika hodinách vládnou ve sklence ostružinové a višňové chutě. Odhaduju, že Sangiovese dodává vínu bohatý ovocný základ, zatímco Cabernet Sauvignon a Merlot strukturu, šíři chutí a měkkost. (Abych nepřeháněl, jablečno-mléčné kvašení jsem uhodl sám, ale odrůdové složení bych bez informací z webu nedal dohromady ani náhodou.) Možná chuť trochu zaostává za ohromujícím dojmem z vůně, ale je to víno, kterého máte plnou pusu. Krásná barva, úžasná vůně a plná chuť za pouhých 500 Kč, co víc si člověk může přát ?
TOPlist