Tip na vánoční dárek a soutěž o knížku

Nezbláznil jsem se, vím, že je do vánoc času dost, taky se řídím zlatým českým pravidlem, že „odklad řešení je nejlepší řešení“ a vyznávám starý zvyk vyrážet pro vánoční dárky až o Zlaté neděli. Každoročně se už od konce listopadu trápím tím, že ještě nic nemám, a kdykoli se mi podařilo něco koupit s předstihem, byl jsem rád. Jednou jsme dokonce ze dvou dárků synovi k narozeninám jeden zapoměli dát, takže jsem si před vánoci mnul ruce, že mám náskok… Takže letos už v říjnu zveřejním tip na vánoční dárky. Kdo koupí včas, ušetří si nervy na Zlatou neděli!

Tip 1: CD Horňácké muziky Petra Mičky „Z koreňů strom.“
První album mladé cimbálovky je nabité krásnými písněmi, jak už to s debutovými alby bývá. Petr Mička pochází ze starého horňáckého rodu, takže se u něho přehled o starých písních dá čekat, ale tahle kolekce je skutečně skvostně vybraná z písní vesměs málo známých, zapomenutých a kdoví, jestli ne nově dotvořených na staré motivy. Muzika navíc přidává neslýchanou pestrost projevu. Sám primáš používá starosvětsky vrzavý tón houslí, v několika písních se objeví „ňorkovské“ štrajchové aranžmá s trubkou a křídlovkou, vždy dokonale pasující k charakteru písně. Tak zvukově pestré folklórní album tady snad ještě nebylo! Spoluproducenti Jiří Plocek a Jaromír Kratochvíl zvolili ten správný způsob snímání muziky ve studiu a nahráli cimbálovku tak, jak se nahrává bigbít. Výsledkem je plastický zvuk se zřetelnými linkami všech nástrojů. Krása, pět skleniček z pěti a vánoční doporučení nádavkem! Kdybych to album už neměl, určitě bych si o něj napsal Ježíškovi! Vydalo Indies Happy Trail Records, na webu například tady a tady.
Tip 2: Rande s gurmánkou v české kuchyni, kniha Šárky Škachové.
Dolce Vita vydává knížku o lásce k jídlu, doplněnou recepty ze svého blogu. V praktickém formátu, který umožňuje i praktické povalování knihy uprostřed mouky, vajec a zeleniny na kuchyňské lince. Šárka si knihu celou vydala sama, aby si zajistila dokonalou kontrolu nad celou výrobou. Sám tolik nevařím, abych mohl něco podotýkat k jejím receptům, ale na jejím starém blogu se můžete přesvědčit, že ty recepty jsou opravdu vyzkoušené. Navíc Šárčiny texty dovedou samy vzbudit chuť k jídlu a jsou tou správnou oslavou vaření a dobrého jídla. Více o knize na Šárčiných nových stránkách Gurmánka.cz.
Tip 3: Gevrey-Chambertin AOC 2004 Vieilles Vignes, S.C. Guillard.
A teď trochu objektivní samochvály. Už jsem o tom víně psal tady, najdete ho v Skleničkově e-shopu, takže vůbec nejsem nestranej. Ale slibuju, že o vánocích vypiju všechny lahve tohoto vína, které se neprodají. Krásně ovocný Pinot Noir s tóny kůže až stáje ve vůni i v chuti. Pároval bych je se zvěřinou nebo těžším masem, v dřevěné kazetě jako vánoční dárek spíš pro pány.
Tip 4: Kapesní (vreckový) atlas vinařství (vinárstiev). Čtyřistastránkový paperback je koncipován jako sbírka reklamních profilů jednotlivých českých, moravských a slovenských vinařství. Jednotlivé články si dodaly popisované podniky samy (a zaplatily za to), ale stejně je to zajímavý seznam. Praktický formát, 40 % stránky zabírá volná tabulka nazvaná Moje degustace. Lze mít výhrady třeba k přehlednosti, ale stejně se mi to líbí. Vydavatele Donau Media neznám, ale knížka se dá objednat tady.
Tip 5: napište mi vlastní tip na vánoční dárek, spojený s vínem nebo jídlem a vařením! Nechrťte se a napište svoje tipy do komentářů! (Vinici v Krkonoších jako vánoční dárek neberu!) Napište mi i to, co byste chtěli dostat k vánocům! Jeden tip vyberu a odměním – nemusí to být ten nejnejnej – nejoriginálnější, nejlepší nebo nejvtipnější tip, ale musí být tady dole v komentářích, abych ho mohl demokraticky vybrat! Autor tipu vyhraje knížku Šárky Škachové „Rande s gurmánkou!