Sylván od Michlovského

Sylván z řady Vinum Palaviense. Před dvěma roky jsem na Galapřehlídce PWT ochutnal Michlovského Sylván 2009 s „jakoby ručně psanou,“ stylizovanou etiketou a hodbě se mi líbil. V současné nabídce Vinselektu jsem našel jen jeden Sylván a doufal jsem, že je to následovník.

Sylvánské zelené 2010 pozdní sběr, Vinselekt Michlovský
Krásná zlatavá barva, ve vůni travnaté a přezrálé tóny jako pálavské louky v červencovém horku, však taky pochází z Věstoňské trati v Perné. Později se objevují i kořenité tóny. Navzdory slabšímu očekávání spojeném s ročníkem 2010 i v chuti převládají přezrálé tóny žlutého ovoce, které přecházejí až do medu, svěží (ale přátelská:) kyselina zřejmě po odbourání kyseliny jablečné, a výrazný minerální závěr. Suché, odhadem s několika málo gramy zbytkového cukru, krásně sladěné, přitom výrazné, přesně strukturované. Sylvánovský kořenitý závěr a 13% alkoholu.
Tipoval bych na delší ležení s kvasničními kaly, díky kterému došlo k jablečnomléčnému kvašení (a které se podepsalo i na plnější a výraznější barvě) a které dodalo vínu zábavnou krémovost. Nevím, jestli Vinselekt prodává tenhle Sylván i do hypermarketů, ale podle mě by ho na to bylo škoda. Jestli na něj narazíte, velmi doporučuju!