Slepecká hůl čili průvodce slepou degustací

Už je to tady – Brňáci si už můžou vyzvedávat Bedýnky v Brně, Pražáci od pondělí v Le Caveau, ostatní je dostanou tento týden poštou. Před dvěma roky jsem tady popsal některé znaky odrůd, které se mohly objevit nebo se dokonce objevily mezi šesti víny vybranými do prvních slepých Komunitních Bedýnek. Myslím, že to moc nepomohlo (znalí tipovali správně i bez toho a ti, kdo se spletli, se spletli i s návodem). Tentokrát jsem napsal Slepeckou hůl ještě předtím, než jsem všechna vína nasyslil domů, takže jsem ani nemohl seriózně popsat vůně a chutě a přidat nějaká vodítka, to by bylo double blind, tuplovaně naslepo.

Napřed trocha metodiky: největším úskalím slepé degustace je spěch a stress. Už jsem tady psal o degustaci, kterou před dvěma roky vedl Jean-Charles Servant, ředitel vinařské školy L’Ecole des Vins de Bourgogne. Dvě hodiny s námi degustoval deset vín. Tentokrát to není samožerství, když si vypomůžu citátem vlastního textu:

…největším poučením bylo, že pan Servant s degustací vůbec nespěchal. Dával si na čas. Na pětici vín si vyhradil pokaždé přes hodinu. Zvolna komentoval barvu, až jsem si říkal, že tyhle začátečnické a samozřejmé poznámky by mohl přeskočit. Jenže i ta barva často souvisí s dalšími (a důležitějšími) charakteristikami vína, a on se od těch zprvu banálních poznámek odrážel k podstatnějším a zasvěcenějším komentářům… ke kterým se prostě nedopracujete, když přeskočíte (a nepojmenujete si) to, co je jaksi v první linii a nejvíc na očích, ale při spěchu se vám to snadno schová a zneviditelní jako chameleon na větvičce...


Nespěchejte a nedejte se vystresovat. Laikům může připadat směšné několikaminutové kroucení skleničkou a posuzování barvy (zjevu) vína. Jenže z výraznější barvy bílého vína (třeba zrovna první dvě bílá, SKB 1 a 2) můžete usoudit na vyšší stáří nebo nějaké tradiční technologické postupy při výrobě. Například mikrooxidace v sudu? Delší ležení na slupkách a tím vyšší extrakce barviva? Nebo třeba delší ležení na kvasničních kalech? Některé z nich si můžete potvrdit ve vůni. Nespěchejte, nepřeskakujte a nepředbíhejte, ať vám nic neuteče. Pokud vás někdy (nejen ve slepých bedýnkách) překvapí chuť kvasnic, je to znamení, že jste zbytečně spěchali: měli jste to čekat už podle barvy! Je snazší, když na to přijdete už pohledem, jinak na tom budete stejně jako když ve vlaku zapomenete vystoupit na první přestupní stanici. Musíte se vracet a nejspíš vám něco ujede :o)

Druhé úskalí : nezkušenost a nedostatek systematičnosti. Začněte s tím hned. Pište si poznámky. Hned jak si nalijete víno do skleničky, napište si, jak vypadá, jak voní a jak chutná (a nespěchejte, viz předchozí poznámka). Zkuste z té složité a komplexní barvy, vůně a chuti vyseparovat jednotlivé složky, které můžou posloužit jako vodítka. Napište si je!!! Necenzurujte se, nebojte se zapsat skutečné pocity. A jestli si ani za třicet minut nebudete jistí, která odrůda to je, zkuste to odhalit podle vlastních písemných poznámek, jako byste je četli po někom jiném.

To se totiž už před dvěma lety stalo – jeden čtenář, zřejmě úplný vinný začátečník, mi napsal perfektní charakteristiku rýňáku 2007 od hrušeckého vinaře Richarda Tichého. Lípa, med, citrusy, kyselina, zbytkový cukr a dodal vlastní závěr :o) Chardonnay! (Kdyby si to po sobě přečetl, muselo mu být jasné, že popsal rýňák.) Mně se to už stalo víckrát, naposledy, když jsem se na vánočním večírku nedůvěřivě dotazoval italského vinaře, jestli to mladé Montepulciano je fakt stoprocentní Sangiovese? Nejsem dost pohotovej, ale když jsem po sobě ráno četl degustační poznámky, bylo to jasné – žádná divočina, žádné třísloviny, žádné tvrdé kyseliny, žádné Sangiovese, ale typické Montepulciano. (Jenže já sice koštuju Montepulciano dvakrát ročně, ale jsem zvyklej psát si poznámky a luštit je po sobě, tak na to přijdu aspoň po ránu.)


Tentokrát jsem vybíral hlavně výborná vína a dostal i pár vín starších. Vzpomeňte si, že jsem je inzeroval jako Postupku naslepo – jsou to všechny ročníky od 2005 do 2010. Desítka je jednoduché, pitelné víno, jen má málo kyselin. Když jsem ho ochutnával ve sklepě, komentoval jsem, že má vzhledem k ročníku málo kyselin. „Kyseliny vinné bylo v tom roce málo,“ řekl mi vinař, „a jablečná je odbouraná.“ Tak proto.

Jednou jsem vtipkoval, že by mnoho milovníků vína mohlo být rozčarovaných, kdyby zjistili, že za tím, co ve víně milují a vyhledávají, je jen síra a kyselina jablečná. Takže první varování – většina vín nebude mít kyselinu jablečnou (možná dokonce všechny, ale zatím mám doma jen tři z nich a u zbylých tří je to přinejmenším pravděpodobné. A jen pro zajímavost, dvě vína z šesti kvasila spontánně, bez přidání selektovaných kvasinek). Všechna vína byla sířená, ale většinou až při lahvování, takže se síra nepoužívala jako technologický prvek při výrobě. Jestli vám chutě (a vůně) budou připadat neznámé a cizí, jestli v nich budete marně hledat odrůdové charakteristiky (tak jak je znáte a jak jste na ně zvyklí), věnujte se napřed chvíli samotnému vínu a a tomu, jestli vám takové víno chutná nebo ne. A případně se potom zamyslete nad tím, nakolik vaše představy o odrůdě ovlivňuje síra a kyselina jablečná :o)))


Uvítám vaše degustační poznámky o vínech, popis barvy, vůně a chuti, a vaše hodnocení vína. Úplně upřímně, jsem strašně zvědavej na komentáře a diskusi o vínech, teprve diskuse z toho dělá komunitní projekt! A ocením, jestli si navíc tipnete odrůdu (ročník, to už je loterie!) a samozřejmě i to, které víno je z Čech a které z Moravy (nic jiného se v Bedýnce neobjeví, než Čechy a Morava). Ale popravdě, nejvíc mě bude zajímat, jestli vám víno chutnalo a jak ho hodnotíte. Pokud se někdo strefíte do všech odrůd a poznáte Čechy, ocením to nějakým dobrým vínem. A těším se na to, až zase někdo dáte 78 bodů ze sta mému favoritu :o))) Mezitím se komentáře pod textem nebudou zobrazovat (nejlíp, když je budete psát rovnou sem dolů), ale budu na ně reagovat soukromým e-mailem a po měsíci je zveřejním naráz (aby v tom první chybující nebyli sami a aby první tipy neovlivňovaly další čtenáře). Dobře se bavte!

Slepá Bábo, máš mě ráda???

==============================
P.S. Po více než šesti týdnech 12. dubna zveřejňuju všechny komentáře a přidávám odhalení všech vín. Pro snazší orientaci v textu jsou správné tipy v samostatném článku tady.