Ryzlink 2007 PS Neuberská, ŠSM, podruhé

Příjemná zlatožlutá barva, perlení zmiňované v červnových degustačních poznámkách (tady) už mizí. Ve vůni výrazně Barvy a Laky, sušené seno, bylinky, med. V chuti medovost a hned za ní herbální a petrolejové tóny, je tam i pěkná kyselina a svěžest, pikantní štiplavost a kořenitost. Je tam prostě všechno, co můžete mít na ryzlinku rádi, a pěkně všechno najednou.

Nadupané, silné víno, ale asi jako byste si v obchoďáku chtěli do vozíku naskládat jeden kus od každého zboží. Překvapení: tohle jsem před půlrokem vychválil? Tentokrát mi vadí právě to, že všech typických ryzlinkových vůní a chutí tam je, jakoby je naházel lopatou. Naštěstí jsem měl rozpité hned tři ryzlinky a nedopité lahve jsem uložil do chladničky. Druhý a třetí den nastala změna: víno se zklidnilo a působí mnohem uměřeněji, příjemněji a harmoničtěji. Stále je to bohatý a výrazný ryzlink, ale líp sladěný. Doporučuju dekantovat (karafu do chladničky nebo teď v zimě do studené předsíně:) a porovnat stav před- a po. Pro mě je odležené víno třetího dne jasný vítěz.
Podle informací od výrobce (Školní statek Mělník) se víno lahvovalo na jaře, asi krátce předtím, než jsem ho měl poprvé. Současný stav je výsledkem půlročního ležení v lahvi a víno se vrací zpátky k podobě, kterou mělo v tanku před lahvováním. Podle výrazného vývoje ve dvou dnech po otevření hádám, že toho má hodně před sebou a vydrží bavit zvědavé konzumenty ještě hodně dlouho.
Účastníci aktuálních českých Bedýnek se už můžou těšit!