Rrrrrryzlink!!!

Dneska mám pro vás dvě zprávy. Dobrou a špatnou. Začnu tou špatnou.


Špatná zpráva je, že třinácté Komunitní Bedýnky nebudou. Nejsem pověrčivej, ale 13 je nešťastný číslo a vůbec. Zatím jsem měl v bedýnkování štěstí, ale nechci ho pokoušet třináctkou.

Takže třináctku přeskočím a udělám rovnou čtrnácté bedýnky :o))) A protože jsem nejmíň dva roky plánoval ryzlinkovou bedýnku a taky protože ji příležitostně několik čtenářů poptávalo (Skleničko, kdy už bude …?), tak si splním vlastní přání. Ryzlink!


Už dva roky mám s ryzlinkovou bedýnkou pech. Před dvěma roky jsem dostal od Romana Farky krásnej ryzlink Dr. Hermanna, měl jsem výborný ryzlinky od mělnického Krause, Richarda Tichého i (!) Tanzbergu. Než jsem k nim sehnal šesté víno, vyprodal se Dr. Hermann a pak i Tanzberg a tak to šlo dva roky dokola – než jsem sehnal šestý, už jsem přišel o některou z dřívějších tutovek. Ještě v září ožila naděje, když jsem pomáhal Vinonautovi na pardubickém festivalu vína a olizoval tam nově dovezené ryzlinky Floriana Weingarta. Jenže Weingart je fakt bomba a vyprodal se dřív, než jsem stihl říct Ryzlink! Aspoň jeden užitek jsem z ochutnávání vinonautích ryzlinků měl – dojem, že ročník 2011 německým ryzlinkům hodně přál. (Ryzlinkář Ivan Dramlitsch sice postraně pochybuje, že ryzlinky 2011 budou dlouhověké, ale soukromě si myslím, že budou vypité tak rychle, že to bude málokomu vadit.)

Minulý týden jsem si splnil jeden sen a na pár dní se vypravil na Moselu, to je skoro synonymum pro Riesling. Ochutnával jsem tam vína v několika vinařstvích, v některých to dopadlo tak, že jsem si z nich nakonec neodnesl ryzlink, ale Kerner. Nakonec u mě jednoznačně vyhrály vína Weingut Karl Erbes (článek byl včera tady). Vybral jsem šest vín s tím, že možná právě na výběru od jednoho vinaře se nejlíp ukáže síla specializace i odrůdy. Díky variabilitě ryzlinku dokáže vinařství produkovat vína v celé škále od lehkého „pití“ až po honosná, tělnatá vína. Možná by bylo reprezentativnější složit ryzlinkovou bedýnku ze tří nebo čtyř vinařství, ale (kromě jednoduššího jednání i dopravy) je výběr od jednoho výrobce svým způsobem zajímavou ukázkou toho, jak odlišná (a přesto přesvědčivá) vína dokáže vyrobit jeden vinař v různých kategoriích. Co jsem nakonec vybral?

2011 Erdener Treppchen Riesling Spätlese trocken
2011 Erdener Treppchen Riesling Spätlese halbtrocken
aneb dva pozdní sběry z výrazně minerální vinice Erdener Treppchen, suchý a polosuchý.

2011 Ürziger Würzgarten Riesling Kabinett feinherb
2008 Ürziger Würzgarten Riesling Kabinett
2011 Ürziger Würzgarten Riesling Spätlese
2011 Ürziger Würzgarten Riesling Auslese
Čtyři vína z vinice Ürziger Würtzgarten. Dva kabinety, pro srovnání nový ročník 2011 a krásně nazrálý 2008. Třetí v pořadí je pozdní sběr, který ležel 11 měsíců na jemných kvasničních kalech a získal tím jemnost. A papírový vrchol, Auslese. Alkoholy od 7 do 12%, takže samé zdravé pití! (Podrobnější informace byly v citovaném včerejším článku.)

Analytickými daty vás nebudu otravovat, ani jsem si je nevyžádal. Suchý ryzlink je skutečně suchý, ale moselská kyselina unese víc cukru, než Coca-Cola, když je to potřeba :o) A z bílých odrůd mívám v zimě nejčastěji chuť na ryzlink… tak proto!

Cena za bedýnku o šesti vínech bude 1 650 Kč. Distribuce v žižkovské vinotéce Le Caveau, v Brně, Ostravě, Hradci Králové, Olomouci a Bratislavě ve výdejních místech Uloženky.cz. Komu to nevyhovuje, může dostat bedýnku poštou s přirážkou 180 Kč.
Nakonec to nejlepší – bude to bez velkého zdržování. Prvních šest účastníků může bedýnku dostat bez čekání na dovoz, protože vyjmenovaných šest vín se přesně shoduje s tím, co jsem si z Mosely přivezl pro sebe. Takže první přihlášení dostanou bedýnku z mých zásob, v mezičase přivezu další a myslím, že během listopadu budou všichni zájemci mít svoje Mosely. Přihlašujte se tady – kliknutím na heslo Rrrrrryzlink!