Poznámky z cesty

Zase jsem špatně sjel z dálnice u Ambergu a proklínal německé značení, ať už jde o dálnice nebo o vína. Amberg jsem si hlídal, dával pozor, ale stejně jsem se (už po několikáté) rozhodl špatně a musel se pár klilometrů vracet. Chtělo se mi napsat, že je to stejné u silnic jako u vína, ale vzpomínám si, že francouzské značení vín se mi líbí, ale na malých křižovatkách ve Francii jsem se podivoval nad zvykem dávat směrovky až za křižovatku. Méně adaptabilní jedince to popuzovalo.

Za Rosenheimem jsem si oddechl a vzpomínal na středeční degustaci velkoobchodu vinobrani.eu věnovanou deseti Sauvignonům. Díky předstartovním zmatkům jsem o ní nic nenapsal. Degustační poznámky jsem nechal doma a po dovolené už bude pozdě, takže alespoň několik poznámek. Druhá pětice koštu byla věnovaná Sauvignonům z Dobré vinice. Úplně nakonec šla Oxana, o které jsem zatím jenom četl. Zřejmě jsem měl z četby velké oči, oba autoři (milasko a Jižní svah) vzbudili očekávání čehosi magického, kultovního a kontroverzního, ale když po SVG 2003 a Národním parku přišla Oxana, nikoho to neporazilo. Nic konfliktního jsem nezaznamenal. Oxidativní metoda výroby dovedená do krajnosti, převažující jablečná chuť se může snadno nelíbit (nebo naopak líbit), ale žádný iniciační obřad se nekonal. Pro mě tam bylo jablíčka až moc, Oxanu můžu chutnat bez problémů, ale vyhledávat ji nebudu. Naopak mě bavil Národní park (bez poznámek si nepamatuju ročník) a hodně se mi líbily oba Sauvignony od Dobré vinice. SVG 2003 byl hodně pestrý pokud jde o chuťové dojmy, ale pocit, že víno je už za vrcholem mi to kazil. Naopak SVG 2005 nabušený barikem byl ještě trochu uzavřený, ale slibný, přitažlivý, silný. Z toho jsem byl nadšený. Vrtá mi hlavou, proč zrovna Sauvignony školené v bariku vyvolávají v Čechách takové vzrušení – mě naopak nedávno překvapilo Sancerre školené v nerezu a hledal jsem v encyklopediích, jestli je to nějaké kacířství.
A ještě jedno víno mě ze zmíněné degustace nadchlo. Sauvignon 2010 z Žernoseckého vinařství byl do jisté míry protiklad Nejedlíkových SVG. Víno (zřejmě) dělané v nerezu a s maličkým zbytkem cukru. Krásně čistý a jemný Sauvignon mi připomenul italské směsi Vermentina a SVG a samozřejmě nejvíc překvapil původem – Sauvignon z Čech jsem snad ještě nepil. Tipuju si, že z tohohle vína, dosud nenalahvovaného a stočeného z tanku jen pro jednu degustaci, se stane trhák. Na podzim vybuchne sauvignonová bomba:o)))