Pozdní sběr Svatováclavský

S podzimem přijde invaze pavouků, varují vědci. Zavírám okenice, ucpávám škvíry, rozmisťuju po domě spreje proti hmyzu. Skoti chtějí zavést minimální cenu za jednotku alkoholu jako prevenci proti nadměrnému požívání. Píše se to tady. Kupuju zásoby jako sysel. Zima bude dlouhá!

Víkendová příloha Mladé Fronty (Dnes) 19. září byla věnovaná vínu. Námluvy s vínem se jmenovala. Namísto Madonny nebo jiné popové ikony zabírala polovinu první stránky barevně trochu neladná fotka z fotobanky. Usuzuju z toho, že víno je in. Není lepší důkaz, než že se víno objeví jako hlavní víkendové téma MFD, namísto Donutila nebo nedovařených superstárů (ti budou nejspíš do dvou týdnů). Sláva nebo taky zaplaťpánbu za to. Obsah přeskočím, nejzajímavější na tom je sám úkaz.
Celý víkend jsem stál za pultem a naléval víno. Jsem příjemně unaven a povznesen novými zážitky. Svatováclavské slavnosti ve Villa Richter měly krásné slunečné počasí a malou návštěvnost, díky níž nejspíš všechna hostující vinařství prodělala. Pro mě to byla poučná zkušenost z druhé strany pultu, škola jak čelit dotazům turistů (Kolumbijci se ptali, jestli tu je vždycky tak pěkné počasí? Jistě, v Čechách nikdy neprší, říkal jsem. Úplně mě dostal domácí návštěvník, který po sérii odborných dotazů na barikování, použité sudy, dobu barikování, původ sudů atd. překvapil dotazem A jaké používáte pípy? Australani chtěli vědět, čím je specifické naše vinohradnictví a čím se liší od australského. U nás se sklízí v září a v říjnu, v Austrálii v únoru, řekl jsem. Další!) Bylo to úžasné školení o vinných preferencích běžných konzumentů. Budu opakovat to, co už mnozí řekli přede mnou: Chceme suchá vína, ale pijeme sladká.
Se zásilkou od hrušeckého vinaře Richarda Tichého přijela navíc i půllitrovka slaďoučkého vína. Podle slovního popisu bych si ji nekoupil: odrůda je Aurelius, víno je zatříděné jako výběr z cibéb a je barikované. Ročník 2007. Je skvělé! Hned jsme ji s kamarády otevřeli a obdivovali. Má úžasnou zlatou barvu (díky které vypadá jako desetileté), medovou vůni s špetkou lučních květů a v chuti jemnou kyselinu a spoustu cukru (sbíráno při 34oČNM), s chutí krásně podtrženou sudem – to, co jsem považoval původně za kořenitost, budou nejspíš třísloviny zalité medem. 15 % alkoholu je sice hodně, ale je v půllitrové lahvi – naštěstí, protože jinak by to svádělo k posezení s knížkou a následným ranním následkům nestřídmosti. O rok staršího bratříčka, Aurelius 2006 VzH pan Tichý přihlásil do soutěže Makro víno roku a Ivo Dvořák ho zabral pro Makro. Celé, protože vinař vyrobil snad jen dva sudy a Makro nakupuje jen ve velkém. To je ale dobrá zpráva, protože si ho tak můžete koupit aniž byste kvůli němu hledali na mapě Hrušky.
O víkendu mi taky dorazila domů spousta kartonů s vínem. Všechny je rozbaluju a znova skládám, tak aby z nich byly Komunitní bedýnky. Tento týden je snad všechny rozvezu a příští týden je budete moct vypít a zdrbat!