Pozdní sběr páteční, samožerský

Pinot káď
Abstinenti jsou ohroženi nejvíc, zjistili vědci. Je to jistý, je to vědecky prokázaný a je to tady. Abych udělal něco pro vaše zdraví, připravuju další extra zdravé Komunitní Bedýnky. Po těch se každému zbystří zrak, čich i chuť! Druhou nejohroženější skupinou jsou policisté. Ti alkohol nesmějí, proto musí cvičit!

Britský wineblogger (a vinný profesionál) Jamie Goode nedávno tady spáchal téměř seppuku z neopatrnosti, když nepřímo obvinil velkého obchodníka s vínem (Oddbins) z nepoctivého jednání, protože víno, které dostal k degustaci (recenzi) darem jako novinář-blogger se výrazně lišilo od téhož vína, které si koupil. Po reakci obviněného obchodníka se rychle vyjasnilo, že si blogger koupil jiný ročník než ten, který dostal zdarma, a seznam sedmi možných hříchů vína, které to všechno mohly způsobit, se rozrostl o osmou položku, přirozeně nejjednodušší a nejmíň hříšný důvod, proč vína chutnala jinak.
Mám k tomu dvě poznámky. První je k autorovi: nejjednodušší by bylo původní příspěvek smazat. Jamie Goode našel sílu nechat příspěvek nesmazaný, včetně průvodní diskuse, a to je dobře. Všichni děláme chyby.

Druhá poznámka je soukromá. Píšu tenhle blog už přes tři roky. V poslední době se snažím psát víc o vlastních pocitech, myšlenkách a názorech než o faktech a jistotách. Přesto si dobře pamatuju nutkavou potřebu ověřovat každé tvrzení, každý střípek, aby byl neprůstřelný. Nakonec se to nikdy nepovede, každý uděláme chybu, i já jsem jich pár udělal. Jen závidím Goodeovi, že po tak triviální chybě se na něj nevrhnou internetoví vlci jako na Akélu a neroztrhají ho. Že může psát beze strachu z vlastních chyb. Asi je to v nás od dob Rakousko-Uherska: co je psáno, to je dáno. Stejné chyby jako Jamie Goode (jsme) přece udělali mnozí, jen neveřejně. Jasně, že si všichni musíme ověřovat vlastní tvrzení, ale jsem mile překvapenej mírnou reakcí britských čtenářů.

Asi Neuburk
Uvědomil jsem si, že jsem vás už dlouho neotravoval žádnou anketou ani soutěží. Taky jsem už dlouho neprovedl facelift blogu, tak jsem si s ním o prázdninách trochu hrál. (Kritikové řeknou, nemá o čem psát, tak si hraje s fotkama :o) a dobře mi tak!) Původně jsem představu, že by blog měl taky hrát, zpívat a tančit, ale nakonec jsem svedl jen malou animaci z několika fotek, jak vidno v záhlaví, nahoře na stránce. Tak jestli někdo nemáte nic lepšího na práci, můžete zkoušet poznat, odkud všechny ty fotky jsou. Není to žádný reprezentativní výběr, určujícím kritériem byl nudlovitý formát.
Přeskočíme úvodní hrozny (ty jsou z Čejkovic), k následujícím osmi obrázkům napovím, že půlka fotek je z Česka a půlka z ciziny. Nastavil jsem střídání na hysterickou frekvenci s periodou 10 sekund, po čase to zmírním aspoň na půlminutu, aby to nebylo jako když bliká stroboskop. Některé obrázky jsou triviální, některé asi úplně neuhodnutelné… kdo do 24. září určí nejvíc míst, určitě dostane nějaké víno, ale zatím ještě nevím, jaké (ale našel jsem jednu lahev Charvátu z posledních Komunitních Bedýnek, pokud bude mít výherce zájem…) Odpovědi prosím na můj e-mail nebo do komentářů.