Pozdní sběr březnový, bedýnčitý

-ný, -natý, -itý, -ičitý! Bedýnčitý!

Vzpomínám na Garyho Vaynerchucka, jak vysvětloval strukturu chuti Chablis tím, že nechával hosty zakousnout se do trávy, pokapané citronem a burgundské červené přibližoval miskou s vyrejpnutou hlínou, smísenou s chřestem a pokapanou švestkovým kompotem, nebo tak nějak. Pro co nejpřesnější určování odrůd vína ze čtvrté (čtvrtičité?) Komunitní Bedýnky doporučuju ochutnávat lipový med, štěrk, limetku, trochu hlíny, višňě, švestky a lesní jahody, popel z cigaret, tropické ovoce… kdo přežije, ten pozná všechno. Ještě syrová paprika by se mohla hodit. Úvodní text byl tady, přihláška tady.

Ve středu 10. března od 14 do 20 hodin je v pražském Wines Home ochutnávka benátských vín. Další informace jsou tady.

Sdružení Konsorcií benátských vín kontrolovaného původu (D.O.C.) jede s předváděčkou po střední Evropě: v pondělí Varšava, ve středu Praha, v pátek Budapešť, za dva týdny Dusseldorf. Moc se na to těším, už před třemi týdny jsem dostal pozvánku. Několikrát jsem se tady doznal k obdivu ke všemu italskému, ale i po roce mi to těšení kazí vzpomínka na VOC Znojmo. Rád se půjdu podívat, jak má takové představení vinařské oblasti (apelace) vypadat, ale bojím se, že spousta čtenářů by si už (bez gůglování) nevzpomněla, co znamená zkratka V.O.C. Znojmo?
Aktuálně
Jaro je tady! Jak jsem předvídal, objevila se další zaručeně vědecká zpráva o metabolismu vína v lidském organismu. (A byla správně načasovaná na MDŽ!) Populárně-vědecký výtah obsahu je tady a schválně, kdo v něm napočítáte víc nesmyslů. Chtěl jsem tuto zprávu ozvláštnit dokumentárními fotografiemi několika inteligentních krasavic, které se zabývají pokusnou konzumací vína, ale z včerejší večerní korespondence vyjímám ze všech ukázek v podstatě odmítavých zpráv jen zprávu z blízkého zahraničí : „Boh ťa skáre, ty … !“ Takže tentokrát bez fotek.
Ještě víc aktuálně! (pro vzdělance: ještě aktuálněji!)
Že si někteří politici pletou příjmy a výdaje, na to jsme už zvyklí. Ale splést si v březnu krasobruslení s rychlobruslením, to už je hazard s volebními výsledky!
Minulý týden jsem usilovně koštoval vína pro Komunitní Bedýnky. Užíval jsem si přitom i privilegia lahví zadarmo. Koupil jsem jedno zajímavé Zweigeltrebe a dostal k němu nádavkem i André a Irsai Oliver. Prej, Otec a matka jsou stejní, jen přehození. To jsem zvědavej, co na to budeš říkat. Jestli jsou to dvojčata, tak je Cvajgl sestra a André bratr (ehm, aspoň pokud jde o ta dvě konkrétní vína). Barvu mají oba podobnou, jako dvojčata. Zweigelt voní rafinovaněji, je složitější a jemnější (ale taky už je v karafě o dvě hodiny déle). I v chuti se projevují jako dvojčata, André je drsnější, robustnější a méně přístupný. Ale protože všechna vína v Bedýnce budou tentokrát neoznačená, nejen, že neprozradím, co tam bude, ale ani co tam nebude!

Američtí wine-bloggeři naopak s oblibou řeší, jestli je etické psát recenze vín, která dostali zadarmo. Tak daleko jsme se v našich končinách ještě nedostali. V první polovině minulého roku jsem v jednom českém vinařství nakoupil asi 80 lahví vína, aniž by mi někdo nabídl ochutnávku čehokoli dalšího, neplaceného, a přišlo mi to dodatečně jako docela nezdvořilé. (Dokonce mi nikdo ani nepodal ruku.) Jezdím kolem toho podniku dost často na to, abych si to uvědomil, a zaříkávám je jako woodoo panenku: Nepojedu tam! Už tam nic nekoupím! I kdybych měl dneska pít čaj z kopřiv! (Kdysi dávno mi můj učitel vysvětloval, jakou roli hraje při prodeji kvalita prodávaného výrobku: Lidi kupujou od lidí, které mají rádi!)

Jestli vyrábíte bio-víno, raději to nikomu neříkejte!

Krajně zajímavý text byl v neděli tady na Vinograf.com. Profesor Magali Delmas a diplomantka Laura E. Grant analyzovali doporučené ceny a bodové hodnocení celkem 13 426 vín. Vinograf.com z jejich práce vypíchl dva závěry. Vína z hroznů, pěstovaných v biorežimu, jsou v testech Wine Spectatoru výš hodnocena než vína z běžně pěstovaných hroznů. Druhý závěr je, že prodejní ceny bio-vín jsou o osm procent nižší než ceny těch druhých. Vyplývá z toho, že s bio-certifikátem výrobce získává pokutu? Stojí za to přečíst a promyslet.