Pozdní sběr, alsaský a zmrzlý

Desáté alsaské Komunitní bedýnky jste vzali šturmem jako Buďonného kozáci pěchotu. Příští týden povezu z Alsaska neuvěřitelných 888 lahví! Už se bojím, že mě s tím množstvím Daniel Brož z Le Caveau vykopne a já si budu muset pořídit vlastní vinotéku. Ne že by mě to nelákalo, ale zatím na to nejsem připravený. Hlavně si musím vyřešit základní otázku: zajímaly by někoho Skleničkovy bedýnky, kdyby to byla zároveň Skleničkova živnost? S profesionalizací by se mohl vytratit původní komunitní étos a zůstal by jen komerční projekt.


Namísto původně oznámeného základního Gewurtztramineru 2010 bude v bedýnce medajlový tramín ze stejného ročníku. Je sice o eurosedmdesátník dražší, ale původní tramín je vyprodaný a nahrazený novým ročníkem. Vzal jsem tedy radši medajlový, o kterém jsem napsal, že nám při koštování připadaly rovnocenné. Po několika urgencích jsou vína objednaná a zaplacená a čekám, až z Hunawihru přijde termín, kdy je můžu vyzvednout. Komplikuje to několik francouzských svátků, ale urputně vyjednávám a zatím stále chci distribuci spustit 4. června.
Varování: následující obrázky mohou být drastické


První zprávy z minulého týdne o zmrzlých vinicích byly doprovázeny úvahami o zdražování vína, tak jsem je pouštěl zase druhým uchem ven. Dalšího dne ale dva kamarádi potvrdili, že škody jsou. Že jsou „výběrové,“ pomrzly hlavně problematické polohy, málo vhodné pro vinohrady. Na svahu beze škod, pod svahem průšvih. V některých místech se to opakuje několik let po sobě a může to vést i k přehodnocení toho, zda v tom místě pěstovat víno. To by nebylo špatné…