Pouilly-Fumé 2004 AOC, Hubert Brochard

O Pouilly-Fumé říká Stevensonova Encyklopedie vína: „Je to nejvýznamnější víno Sauvignon blanc na světě.“ Dost na to, abych se těšil, i na to, abych byl potom odměněn překvapením, pil jsem ho totiž poprvé.

Adjustáž: lahev se blíží burgundské klasice, etiketa je tradiční, stylová, uměřená. (Samozřejmě to s Burgundskem nemá nic společného, víno pochází z údolí Loiry.)
Barva je úžasná. Zlato, ryzí zlato! Dávno jsem neměl víno tak plné barvy, možná kdysi dávno nějaké chilské supermarketovky (ta chilská vína by se možná dala charakterizovat i tím, že bych je psal jako „čilská“.)
Vůně: tady je moje překvapení. Samozřejmě jsem si nastudoval, že ve vůni bude cítit střelný prach a že od té vůně má víno ve jméně to „fumé.“ Jen jsem si ten střelný prach nedovedl představit. Teď, když ho chvíli čichám, je mi to jasné, ale zároveň jsem zvědavý: poznám to někdy příště naslepo? Necítil jsem už někdy ve víně něco podobného?
V chuti se napřed objeví kyselinky, korespondující s trochu kyselou vůní, poté ovocná chuť angreštu a broskví a nakonec krásná jemná dochuť… celé je to velmi suché a mnohem jemnější, než jak jsem dosud sauvignony znal.
O pár dní později jsem otevřel i Sancerre AOC 2004 od téhož výrobce a uspělo ještě lépe: nebylo tak suché, v chuti mnohem širší až opulentní. Barva krásně plná, vůně saviňónová, chuť bohatá a nepůsobí tak suše jako předchozí víno, ačkoli suché určitě je. Krása! Sauvignon blanc rozhodně není můj oblíbenec, ale toto Sancerre překonalo moje představy o odrůdě. Dvacet let trápení s nevyzrálými kopřivovými sauvignony je zapomenuto!
Ještě jednou se vrátím k tématu, který jsem nakousl v nedávném textu o Marsannay Blanc: objevovat Francii v českých vinotékách je problém. Buď najdete spoustu předražených supermarketových vín, prezentovaných jako unikátní kvalitní záležitosti za patřičně zvýšené ceny, nebo opravdu prvotřídní vína za příšerně vysoké ceny, ale pokud s danou oblastí začínám, obvykle se mi nechce riskovat dvě tisícovky za první ochutnání. Takže najít dobré víno v základní kvalitě za slušnou cenu je problém. Myslím, že toto Puilly-Fumé a jeho sestřička ze Sancerre tento problém řeší. Rozhodně doporučuji!
Víno jsem našel v malém obchůdku v Karlíně, můžete ho najít i tady. Webové stránky nejsou úplně nej-, ale jak víme už od dob Marilyn Monroe, nikdo není dokonalý. Překousněte ten web, Sancerre za to stojí!
Prodejce: Ivana Caleca, Prague Passion
POUILLY-FUMÉ 2004 AOC, Hubert Brochard, Boisgibault, France
SANCERRE 2004 AOC, Hubert Brochard, Chavignol, France
Cena: asi 420 Kč
TOPlist