Porušil životosprávu a je navalený

V lednu jsem na zahradě postavil iglů a tři sněhuláky, s dětma a pro děti. Udělali jsme to ve chvíli, kdy teplota stoupla k nule a sníh rozmokl. Bohužel teplota dál stoupala a jeden sněhulák, postavený dokonce ze čtyř sněhových koulí, nám spadnul. Zbylí dva se naklonili na nějakých pětačtyřicet stupňů a připomínali mi některé vlastní i odpozorované artistické výkony prováděné cestou z hospody, z koštu vína, no prostě pod vlivem alkoholu.

Tak jsem přitom začal vzpomínat na to, kolik výrazů má čeština pro člověka, který je očividně pod vlivem alkoholu. O takovém člověku říkáme, že je opilý. Ožralý. Přebral.

Je na mol. Je podroušený.

Moji jihočeští kamarádi říkají – ten má nabráno v korábu a myslí tím nejistý a opatrný pohyb, připomínající zbrzděný setrvačný pohyb lodi.

Na jižní Moravě jsem zaslechl – je navalený. Má naváto.

Přemysl Rut v jedné báchorce nechal opilce mluvit brabantsky : Jáškytjsemškytkrálškytbraškytbantský!

Samozřejmě, opilec taky je pod parou. Má ji jak z praku. Moc se mi líbil normalizační eufemismus sportovních novinářů: XY porušil životosprávu vrcholového sportovce. O fotbalistech, zapíjejících postup nebo vítězství psali paradoxně: Porušil životosprávu prvoligového fotbalisty, jako by pravidelné pitky nepatřily k životosprávě fotbalistů stejně jako svíčky k vánocům.

Na víno se Skleničkou a pijte s mírou. A jestli vás napadne nějaké další synonymum, připište ho do komentářů.